peruseläketurva on kansaneläke ja siihen kuuluva takuueläke johon tulee 50e tasokorotus.tällä hetkellä alle 800e/KK ja se myönnetään sairaille ja ikäihmisille sellaisenaan jos ei ole kertynyt työtuloja.
Huudetaan luusereista , laiskoista, eläteistä yms mutta paljon meitä suomessa on jotka eivät pysty tekemään töitä ja kun ei eletä enää hitlerin maailmankuvaa ei meitä vaivasia kaasukammioonkaan pistetä tai ammuta joukkohautoihin joten on tämä perusturva ja siihen tyytyminen. jokaisen köyhänkin omaa kekseliäisyyttä miten päivänsä duunaa itsellensä ja henkinen pahoinvointi ihan sisimmiltään sekin ihan omaa sisintä, kyllä kun on jonkinlaista aivotoimintaa pystyy olemaan ihan ihminen ja pitämään omat asiat ominaan ja olemaan omillaan. ja lopuksi vois vielä lisätä jotta kukaan ei ole mitään.
realiteetit
2
100
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä noita kaikenlaisia hitlereitä löytyy tavallisista ihmisistäkin...valitettavasti.
- Anonyymi
Juu,kauhee mehka muutaman kympin korotuksesta , kaikki hinnat nousseet julmasti siinä sivussa , moni kuten itsekin tehny työuran erittäin raskasta työtä puoli.lmaiseksi ja että vanhempana sitten olisi kunnon liksa , vaan minkäs teet kun tuommoinen raataminen vaatii veronsa eli terveyden , nykysin maristaan vaan veroista , voi kun olisikin päässyt noin helpolla ,kyllä piti terveyskin menettää siinä kovempienkin veromaksujen sivussa , palkaksi loppuiän kärsimykset ja pienin eläke sekä vielä syleskellään sammakoita ja kadehditaan meitä mediassa ja somessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222237Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739440Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297430Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3256622Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805904Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot334930HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.984573Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974329"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153780