Metsästystä Suomussalmella

Millainen lintu riistakanta on Suomussalmella etenkin Hossassa. Entäs jäniskanta? Onko susia vai onko ne jo "rauhoitettu". Uskaltaako päästää koiran irti?
462746
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 46

Vanhimmat

Hyvä lintu-ja jäniskanta eikä susista minkäänlaista havaintoa,sinne vaan.

Äänestä
  • Kyllä täällä lentelee harakoita ja variksia aika paljon.

    Äänestä

Ei oo lintuja eikä jäniksiä. Poroja ja susia on. Ei kannata päästää koiraa irti.

Äänestä

Toinen metsämies, toinen parvekebiologi. Tietäs vaan kumpi?

Äänestä

Myöhäistä on kysellä riistan määristä,metsästys on jo alkanut.

Äänestä

Suomussalmi on metsästäjien paratiisi, joten aina kannattaa tulla metsästämään. Isoilla selkosilla kun pävelee päivässä 25 km, nousee ainakin kunto.

Äänestä

vai kävelee...kuka hullu sitä joutavoo,autosta suap ampuo...kokeneimmat jopa liikkuvasta:D

Äänestä
  • lintu se on ilolintukin.

    Äänestä

Poroja on liikaa, niitä saa harventaa!

Äänestä

Kanalintukanta on tänä kesänä erinomainen; linnut ovat päässeet pesimään kaksi kertaa, joten nyt on vilskettä metsässä. Kannattaa tulla Suomussalmelle mehtuureisuuille!

Äänestä
  • Eipä pijä paikkaansa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eipä pijä paikkaansa

    Ei tosiaan kannata

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eipä pijä paikkaansa

    Elä sinä puhu soopaa :/ lintuja on metissä vaikka kuinka paljon :)

    Äänestä

Heinäkuun alku oli niin kylmä, että koppelot nostivat pesät selkäänsä ja lähtivät etelän suuntaan. Näin ainakin täällä Piispajärvellä

Äänestä

Antavia kujakoppeloita paljon vapailla markkinoilla.

Äänestä

Kuoriutumis ja muninta aika olivat otollisia kanalinnuille ja pesivä kanta oli kohtalainen ja siitä johtuen poikueet ovat runsaslukuisia.

Olen nähnyt 3 koppelonpoikuetta ja poikasia oli 7 ,7 ,8 kappaletta ja 2 teeripoikuetta ja molemmissa 10 kunta poikasta, lisäksi jäniskanta on runsas ja vesilinnutkin näyttäisivät onnistuneet pesinnässä.

Myyräkanta on runsas ja kettukanta on alamaissa, joten ei ole mitään estettä runsaalle pienriista kannalle Suomussalmella.

Äänestä

Löytyykö sieltä nälkämaasta metsäoppaita etelänmiehille syyskuussa? Hommana olis kantaa evästä ja saalista, tehdä nuotiota ja keitellä kaffetta. Tietty olis hyvä näyttää hyvät saalispaikat. Eikä sellaiset polvihollilta ammuttavatkaan pahaa tekisi saunan päälle sitten ilta-aikaan. Rahnaa kyllä löytyy, siellähän on tietoa ja työttömyyttä, nyt olisi hommia tarjolla. Mistä kannattaisi kysellä?

Äänestä
  • Keitteleppä ite kahvisi ja kanna reppusi. Rahhaa on meilläkin.

    Äänestä

  • Taitaa vaan teillä olla nievonlaisesti sitä taskuhienoo,niin ja raharepun kantajaa myös tarvittaisiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taitaa vaan teillä olla nievonlaisesti sitä taskuhienoo,niin ja raharepun kantajaa myös tarvittaisiin.

    Rahat on visusti meillä patjassa. Ei tarvitse kantajia. Sieltä otetaan nippu kun mennään ostoksille-

    Äänestä

Ei muuta kun etelästä lupia suomussalmelle ostamaan, lintuja piisaa ja piispajärvi numero yksi. Paikalliset yrittävät, ettei tulis muut, mutta poikueita on.

Äänestä
  • suurinosa kirjottajista ei ole käynyt etes metsässä kuhan hölöttävät joutavia.Hossassa oli lintuja Kuljin sielä viikon verran.Moilasen vaaran ja kirkasvetisen välissä mukavasti.

    Äänestä

Niin ajattelinkin, ahneet haluaa pittää kaiken itellään. Lakatkin soilta hamuavat köyhyyksissään. Ei taida sitä rahnaa niin paljon siellä patjoisa ollakaan.

Paitsi parilla poroisännällä jotka on vetäny 1,5 miljoonaa euroo petokorvauksina. Ja sitten tietty myyneet vielä lihat. Eikös se ollutkin vähän siellä päin? Ja kerrotaan että varastavat vielä toistenkin poroja. Pittääkö paikkaansa?

Äänestä

Karhunmetsästys on parina viime vuotena ollut tuloksiltaan aivan huippua.

Äänestä

Metsästetäänkö siellä niitä kesytettyjä karhuja mitä käydään valokuvaamassa?

Äänestä
  • Totta kai etelän vetelät eivät löydä karhuja muualta kuin ruokintapaikoilta.

    Äänestä

  • Jaa,muistelisin että viime vuosina kiinni jääneet haaskalta ampujat olisivat olleet järjestään paikallisia .Ei maha etelän metsästäjille olla tilaisuutta eikä aikaa haaskoja värkätä.

    Äänestä

  • Jos se läpi kesän pellolle tuhraaminen täyttää kriteerit, niin vastaus on kyllä!

    Äänestä

Löytyykö niitä eräoppaita?

Äänestä

Löytyykö niitä eräoppaita? Naispuolisia oikein mielellään.

Äänestä

Syksyn karhusaaliista voi tulla mittava.

Äänestä

Näkyyhän noita kesytettyjä nallukoita oleva kymmenittäin haaskoilla. Saattaa niitäkin olla ketkä kehtaavat mennä niitä lahtaamaan ja kutsuvat itseään oikein metsästäjiksi.Buuaaahhaa!

Äänestä
  • Samaa mieltä

    Äänestä

Nyt on viimeinen hetki tänä syksynä ampua kanalintuja ne saadaan tapettua kun jatkettiin metsästysaikoja reilusti.Tämä teurastus on hyvä lopettaa talvella tapahtuvaan loppukaneettiin.On siinä hyväpuoli,eipähän tarvitse seuraavina syksynä etelän vetelien matkustaa,kun ei ole mitä metsästää.Tulee vielä aika pian totaalinen rauhoitus.

Äänestä
  • Loppuu se sikailu

    Äänestä

Eikös niitä poroja ole liikaakin joka paikassa, sanovat että nälkiintyvät kun ei ruoka riitä. Voishan isännät järjestää poronmetsästyssafareita. Kyllä metsästäjiä riittäisi. Majoitusta ja pikku peijaiset retken päätteeksi ja mukavia korkkareissa sipsuttavia pikkuhameisia tarjoilijoita ja muuta pikku palvelua. Siinäpä vasta idea, kuka alkaa ekaksi lyömään rahoiksi, etelästä löytyy kyllä asiakasta!

Äänestä

Pick up toy lavalta ampuivat kahessa miehin toisella kivväär mahtoiko hirvi jäähä
hyvä etteivät meihin marjaporukkaa sattunna

Äänestä

Niin ja voihan sitä ammuttaa naapurin porot ja myydä.. Eikös se poromiehiltä sellainenkin käy?

Äänestä

Monet kertovat lintukannan olevan erinomainen.

Äänestä

Ilolintuja? Kysyy etelän rikas metsästäjä.

Äänestä

Rahakkaita metsästäjiä tarvitaan tuomaan riihikuivaa mahdollisimman paljon Suomussalmelle.

Äänestä

Suomussalmella on maailman parhaat metsästysmaat. Kaikkea riistaa on riittävästi, ja alueet ovat laajoja.

Äänestä

Onkos siellä susia Suomussalmella. Hyvä vinkki, älkää tappako niitä susia vaan antakaa niiden tappaa poroja, niistä saa hyvät korvaukset, paremmat kuin teurasporoista. Ja sitten myytte ne lihat, siitähän tienaa tuplahinnan!

Äänestä

No joo

Äänestä

Ei oikein tahdo löytyä riistaa,38 kanalintua ja 18 jänöjussia.Heikonlaista moneen muuhun syksyyn verrattuna,susista kyllä löytyy mutta niistähän pääsee eroon?

Äänestä

Jäniskanta on Kiannanniemellä!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Millainen lintu riistakanta on Suomussalmella etenkin Hossassa. Entäs jäniskanta? Onko susia vai onko ne jo "rauhoitettu". Uskaltaako päästää koiran irti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu