Kysyn nyt varmuuden vuoksi, että voiko tiineellä hamsterilla olla kiimaa ? Olen yrittänyt 3 kertaa astuttaa hamsterinaarastani ja aina sille tulee sen neljän päivän päästä uusi kiima. Järkeni mukaan tiineellä hamsterilla ei voisi olla kiimaa, mutta järkeni on ennenkin ollut väärässä, joten miten on ?
Tiine hamsteri
veera
4211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minunkin järkeni sanoo että ei voi olla kiima. minkä ikäinen hamsterisi on? nimittäin hamsteri ei voi tulla kanstavaksi enää 10kk iässä tai jo sitä ennen.
kantavaksi, mutta tiineyden ja synnytyksen seuraukset voivat olla kohtalokkaat.
naaraasi ei ole tullut tiineeksi yhdelläkään niistä kerroista. Jos hamsu on tiine tai valetiine, niin sillä ei ole kiimaa.
Kiitos vastauksista :) Hamsteri on nyt 5,5 kk vanha eli ihan hyvän ikäinen emoksi. Luultavasti vika on uroksessa, joka on liian innokas tämän naaraan nähdessään, ettei katso mitä päätä yrittää astua :D