Kun vammaiselle annetaan invamopo niin kyllä kai käyttöön annetaan koulutus. Vammaisjärjestöt kai kuitenkin nämä laitteet kuitenkin rahoittaa. Invamopo oli pysäköity kaupan oven eteen tuloksi. Se oli sellainen sähkömopo. Jos tulee hätäpoistumis tilanne, olisi aika tiukat paikat. Kahden metrin päässä nurkan takana olisi turvallisempi paikka. Eikä varmasti ole huonosti liikkuva ,jos ei tarvitse apuvälinettään kaupan sisällä. Itsellä on auton ajokortti ja autokoulussa pidettiin pysäköinnistä paljon luentoa. Väärin pysäköinti voi aiheuttaa vakavan vaaran.
Invamopon pysäköinti
3
1248
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä pysäköintiluvan tarkoitus on se, että auton saa pysäköidä maksulliseen paikkaan maksua suorittamatta ja kieltoalueelle vaaraa aiheuttamatta. Isojen ostoskeskusten lupapaikat on sijoitettu mahdollisimman helposti saataville. Mutta yksi asia kannattaa muistaa pysäköinnistä. Seinä varteen pysäköinti voi olla myös uhka. Jos auto tai mopo saa oikosulun, niin voi tulla miljoonavahinko, mitä liikennevahinko ei korvaa.
Itsellä oma lupa vanheni enkä ole sitä uusinut koska ei ole varaa autoon. - Anonyymi
Hei,,mist sait päähäsi , että vammaisjärjestöt rahoittaa nämä mopot???
Itselläni on sähkömopo ollut 6vuotta,,ja olen saanut sen kaupungin apuavälinelainaamosta..Suositukset moposta meni ensin keskussairaalan yksikköön ja kriteerit täyttyi ..joten sain mopon.Mopolla käyn kaupoissa asioilla sisällä,,kaikkiin kauppoihin ei toki pääse edes . on ahdasta ja kynnykset sellaset et menemättä jää. että sellasta.. - Anonyymi
Kyllä minulle annettiin kunnollinen opastus valvottuine koeajoineen. Tässä kritiikkiä lukiessa tulee vaan mieleen jotta osaavatkohan kaikki erottaa invamopon senioriskootterista. Sillähän ei saa ajaa kauppaan sisälle. Melko hyvä tuntomerkki on ettei senioriskootterissa juurikaan ole edessä ostoskoria . Invamopossa se melkein järestään on.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692489Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U842384Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut172110Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä401755Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai841712Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1131678Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2581555Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251027Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he322984Unelmia Italiassa: Totuus Ralph-pojan kanssa pitkästä ajomatkasta Italiaan
Viime kesän kynnyksellä Kikotin-matkailuauto lähti tien päälle ja matka halki Euroopan kohti Italiaa starttasi. Tämä oli4830