Mökillä kasvaa 5 korkeaa lehtikuusta, jotka kaadetaan. Miten onnistuisi niiden saaminen laudoiksi, eikös lehtikuusi sovi hyvin laiturin rakentamiseen? Paikka on Kirkkonummella.
Pihan lehtikuuset laudaksi?
11
80
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa koittaa sirkkelillä. Käsisahalla voi käydä raskaaksi.
- Anonyymi
Kaiken voi vetää överiksi. Sähköä kannattaa säästää.
- Anonyymi
Lehtikuusi kyllä sopii ulkokalusteisiin ja kohtalaisen hyvin laitureihin.
Kannattaisi varmaan kysellä lähialueen sahayrityksiltä niitä hintoja tai vuokrata sopiva saha. Vaikkapa tuosta:
http://www.sahayrittajat.fi/jasenyritykset - Anonyymi
Sahayrittäjät ovat kalliita, joten niiden puoleen en käänny. Kertokaa lisää vinkkejä.
- Anonyymi
Tutustu perinteisiin menetelmiin. Kyllä puut halkesi ennen sirkkeleitäkin.
- Anonyymi
Ei taida lautojen sahaus käsisahalla onnistua, kysy hintoja sahoilta. Ja ensin täytyy kaataa ja kuljettaa sahalle. Voi tulla halvemmaksi jättää puut pystyyn ja ostamalla laudat suoraan myyjältä.
- Anonyymi
kyllä aloittajan olisi pantava parempaa vedätystä peliin!
- Anonyymi
Eikö enään ole ole kenttäsirkkeleitä missään? Olin nuorena työssä tällaisessa peräsahurina.
- Anonyymi
Peräsahuri...hihi...kas kun ei hinuri.
- Anonyymi
Tuskin olit "peräsahurina", ehkä mieluummin perämiehenä. Se taas ei ole sahuri. Meillä on tuolla kentän perällä kenttäsaha katoksessa. Tule hommiin niin sahataan nuo aloittajan lehtikuuset lankuiksi. Lehtikuusi on aika pihkanen Ja monella tapaa hankalampi sahattava, mutta jospa sillä olis joutavaa rahaa.
Minä kyllä löisin ne kuuset pilkkeiksi ja uuniin. Lehtikuusi on tosin aika varoen poltettava, ainakin saunan kiukaassa. Palaa meinaan todella kuumana, mutta esim. lepän seassa menee.
- Anonyymi
Ennen oli paljonkin, nyt taitaa olla samaasa paikassa kuin viljan niittäminen. paikallismuseoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043558
- 623207
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342704- 822507
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422134- 972103
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501752Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221730- 121706