Joo antakaa vinkkei millä te ootte pärjänny/kaverinne on pärjänny 7luokan.. entiiä vähä jännittää vähän ei.. joten millä pärjää seiskaluokan?
Vinkkejä tulevalle 7 luokkalaiselle
1
117
Vastaukset
Kuten tuohon toiseen ketjuun jo ehdin vastata: sopeudu joukkoon ja lennä tutkan alapuolella.
Tottakai "sä voit olla just sellanen ku haluut" ja muuta vastaavaa, mutta se erilainen nuori joutuu helpommin silmätikuksi. Jos haluat ernuilla, niin ole valmis jyrkkäänkin palautteeseen.
Hoida kouluhommat ja läksyt kunnialla. Ole sopivan sosiaalinen ja yritä tulla edes jollain tavalla kaikkien kanssa toimeen. Jos sinua kiusataan, niin kerro siitä jollekin, mieluiten aikuiselle. Älä jää mahdollisten ongelmien kanssa yksin.
Kannattaa muistaa, että et ole ainoa samassa tilanteessa oleva ja se jännittää melkolailla kaikkia. Osa ei vaan myönnä sitä.
Sait vähän pidemmän vastauksen, koska sinulla on nimimerkki. :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1416325Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto715249Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143685Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213290Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1172467Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12038Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191366- 811198