Hormonisalpaajat (blokkerit) estävät terveen kehityksen

Yksi transhoitoihin käytetty lääke on on hormoonisalpaajat eli blokkerit. Transaktivistien mukaan niitä käytetään murrosiän jarruttamiseksi, jotta nuori saisi harkinta-aikaa, niin että hän pystyisi myöhemmin tekemään perustellun päätöksen muusta transhoidosta. Sen väitetään jättävän tulevaisuuden mahdollisuudet avoimiksi. Näin ei kuitenkaan ole.

Kun henkilön normaali hormonaalinen kehitys hormonisalpaajien avulla estetään, nuori jumitetaan omaan sukupuoliristiriitaansa, joka ilman blokkerihoitoja muuten ratkeaisi normaalin kehityksen seurauksena itsestään.

Kun nuori ei blokkerien takia etene seksuaalisessa kehityksessään hän jää jälkeen ikätovereistaan, jotka ilman blokkereita ovat kehittyneet normaalisti. Tällä tavoin hänelle luodaan tekosyy antaa vastakkaisen sukupuolen hormoneja niin aikaisin kuin mahdollista. Samalla sinetöidään nuoren tie sukupuolenvahdos prosessiin, joka ei koskaan kuitenkaan todellisuudessa toteudu ja elinikäiseen riippuvuuteen hormoonihoidoista, kun ilman hormonisalpaajia jopa 90 % nuorista olisi eheytynyt elämään oman biologisen sukupuolensa mukaisesti, ilman mitään transhoitoja.

Edellä olevan perusteella, kenenkään ei pitäisi mennä siihen transaktivistien houkuttelemaan ansaan, että ryhtyy käyttämään hormoonisalpaajia..

1

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katselin eilen netistä dokumentin yhdestä. Ihmisestä joka oli syntynyt poikana mutta jo lapsena tiesi että hän on tyttö. Se oli mielenkiintoista kuulla hänen tarinansa eri vaiheistaan ennenkun pääsi leikkaukseen.
      Hän oli onnellinen että sai olla kokonaisuudessaan se mikä hän on . Ja jos ei olisi tiennyt että hän on syntynyt poikana niin ei olisi edes epäillyt muuta kun että hän on ihan tavallinen nainen .
      Hän viihtyy elämänsä kanssa ja hänen vanhempansa olivat positiivisia muutokseen joka sinänsä ei heille ollut muutos koska olivat nähneet lapsen jo pienestä asti olevan tyttö.
      Joten hän oli ollut täysi ikäinen kun oli vasta saanut leikkauksen ja siihen kuuluvat hoidot .

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      16
      2356
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      897
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      828
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      821
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      673
    Aihe