Voisiko joku kertoa yhteystietoja virolaisiin muurausfirmoihin / työporukoihin jotka ovat jo onnistuneesti tehneet kivitaloja Suomessa.
Rakentaminen tulee hintoihinsa, ja säästää pitäisi, joten haluaisin pyytää tarjouksen myös muilta kuin työtaakkansa alle nääntyviltä suomalaisilta muurareilta.
Rakentaminen tulee hintoihinsa, ja säästää pitäisi, joten haluaisin pyytää tarjouksen myös muilta kuin työtaakkansa alle nääntyviltä suomalaisilta muurareilta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
säästää käyttämällä ulkolaista työvoimaa.
Miten paljon olet ajatellut pinnata niitten palkasta? Oletko ottanut selvää, voiko niille maksaa vähemmän kuin suomalaisille?
Millaiset vastuu- ja valvontakysymykset olet ajatellut heille järjestää?
Soita Tallinnaan työnvälitysfirmaan tai ilmoitus paikalliseen lehteen ja anna sinne yhteystietosi.
Olettaisin, että sieltä otetaan yhteyttä seuraavien vuosien aikana ja asiasi tulee hoidetuksi.
Pääset vielä sairaseläkkeelle aikasessa vaiheessa, eikä se eläkepäiviä haittaa pieni ontuminen.
Suomalaiset omahyväiset ja huonoa työtä tekevät rapparit kannattaa jättää pois laskuista, jos haluaa kunnon työtä järkevään hintaan. Virolaisia työmiehiä on paljon Etelä-Suomen rakennuksilla ja suuri osa niistä on todella tunnollisia ja taitavia tekijöitä. Poikkeuksiakin tietysti on.
Virolaiset miehet eivät katso kelloa, vaan tekevät työtä silloin kun sitä on. Maksaa voi pimeästi osan, joten säästöä tulee sitäkin kautta. En osaa (enkä halua) nimetä mitään tiettyä virolaista firmaa.
Juu vai että sillä tavalla. Meinaakkos kusettaa vähän kaikkia . Virolaisia , varottajaa, muurareita ja muita. Osa pimeänä ja sillai . Ei kuule kannata alkaan haaveilemaan rakentamisesta jos itte ei pysty tekemään niin jonkun muun tarttis tehdä sulle ilmaseksi kun oot niin julmetun hyvä kaveri vai? Rakentaminen maksaa sen kun maksaa ei kannata rakentaa jos on aikomus säästää. Omaan kotiin kannattaa sijoittaa. Jos ei ole siihen valmis unohda koko juttu ja asu vuokralla va kuuntele kun naapurisi bilettää, eikä kutsu sua kun tunnut olevan vähän tommonen kumma heppu . Toivottavasti kukaan ei lankea kutsuusi, sillä kusessa ovat.
Näinhän ihmiset toimivat, eli ostavat mistä halvimmalla riittävän hyvää saavat. Turha hurskastella! Kotimainen työvoima on kasvukeskuksissa yleisesti huonoa ja liian kallista.
jos minä teen omalla alueellani huonoa työtä niin perheen elättämiseen tulevaisuudessa ei ole edellytyksiä.
Maine kiirii edellä, jos virupoika tekee huonoa ja hän katoaa paikkakunnalta ei kukaan pysty sanomaan, että kuka sen on tehnyt.
Mutta jokainen voi ottaa riskin omalla rakennuksellaan ja korjata mokansa myöhemmin. Rakennuksella voi tehdä monessa paikassa epärehellisesti eikä isäntä sitä huomaa.
Esimerkki, jonka tein -60 luvulla erään kaverin kanssa koulurakennuksella, me muurasimme äänieristys-seinää johon tuli vastakkain kaksi tiiliseinää ja sinne väliin 125 mm villa.
Me muurasimme samaan aikaan ja hommaan kuului villaus joten me nostimme samaa villalevyä seinien välissä ja aina kun mestari tai kontrolli kävi katsomassa näkyi villalevy seinien välistä ja he olivat tyytyväisiä.
Voit uskoa, että asia on vaivannut myöhemmin koska olimme epärehellisiä, jos olisimme tehneet tuon Virossa ei asiaa enää muistaisikaan.
Voi perkele, minkä jymäytit!! Heh, en ole muualla törmännyt niin moneen "ammattimieheen" kuin täällä kotimaassa ja olen sentään venäjälläkin rakennuttanut taloja ja toimistoja yli 10 vuotta.
Vilkaiskaappa tätä linkkiä.
http://www.aeroc.ee/
ja soitto vain, niin tulee ammattimiehiä muuraamaan kunnolla... Eteläisen suomen alueella ovat 0,5 hintaisia suomen "ammattilaisiin" verrattuna ja on muuten takuut toiminnassa...!
Suomessa ei "ammattimiesten" toiminta ole keskittynyt muuhun kuin Ay toimintaan ja yhteiskunnan loisimiseen!
Jos olet ollut Venäjällä 10 vuotta niin olemme olleet samalla työmaalla. Olen opettanut siellä paikallisille muurausta erään ison rakennusliikkeen palkkaamana ja kysyn, koska muna on tullut kanaa viisaammaksi?
Tuollaista ei päästä suustaan kukaan rehellinen Suomalainen työmies, joka on työskennellyt Venäjällä. Suomalaisen moraali rehellisyys on luokkaa, että tässä samassa kirjoituksessa ei verrata muita.
Multa ei ole koskaan Suomessa varastettu linjalankaa ja kaavittu jopa saumasta pala.
Me maksamme verot ja sinun sosiaaliavun, kun tulet ontuen sairaalasta, joten pyydän, hieman kohteliaampaa tekstiä ammattimiehille.
Olla samalla paikalla...
Mutta puhunkin nyt niistä "ammattimiehistä" jotka täällä vetävät rahat näiltä avuttomilta kertarakentajilta.. Siis huijareista!
Jos Sinulta on Venäjällä varastettu linjalanka, niin jopas tuntuu olevan ongelma, sillä kun viimeviikolla jäi Vantaalla pojilla työkalukontti maahan, niin ei löytyny aamulla koko saatanan työkalukonttia! Että jos sit kattelet sillätavalla.
Sit siitä sosiaaliavusta. Jos Sinulla tuntuu olevan siinä ongelma, niin pidä tunkkis. Minulla on kumminkin tämä lääkäripuoli ollut jo vuosia sillä yksityispuolella, ettei tartte jonotella... Verot olen myös hoitanut.
Joten ole hyvä, äläkä kyseenalaista minusta sellaista, jota en ole tehnyt.
Tämä ei ole henkilökohtaista, vaan tiettyyn ammattiryhmään kohdistuva mielipiteeni. (voin olla väärässä, vaan kokemus on muuta osoittanut).
Moraalista ei tosiaan kannata alkaa kiistelemään... se on mennyt suomiduunarista viemäriin jo vuosia sitten. Oma napa on karvainen ja lähinnä, myönnä pois..
Niinpä, kyllä se napa vaan on kaikilla ja toisilla se on ihan omakin. Harva sitä ajattelee surkeiden heimoveljiemme parasta ja näkee kauheasti vaivaa tarjotakseen pyyteetöntä apuaan ja ojentaa auttavan kauhan, eiku käden , niinkuin sinä teet. Taidat nyt vähän liikaa yleistää tämmöstä hommaa, vaikka tosi varmaan on että kaikennäköstä suharia sitä on liikkeellä, muttä toismaalaisten ja pimeän työvoiman palkkaaminen ei kyllä asiaa lainkaan paranna asiaa vaan antaa näille suhareille lisää temmellyskenttää.
En tiedä mitä olet miehiä,mutta oletan koska pyrit säästämään kustannuksissa ja olet täällä keskustelu palstalla, niin hyvin sopisi että olet työssä käyvä mies (olet työntekijä jollekin)Mitähän kun rupiaisit kattelemaan sitä tonttia perhellesi sieltä viron puolelta voivat olla edullisempia siellä,säästäisit aivan mielettömästi kun viellä rakentaisit sille tontille talon siellä,kun tilanne voi olla niin että sinunkin työnantaja on täällä keskustelupalstalla etsimäs halvempaa miestä virosta sinun tilallesi.Kun kerran ruvetaan säästämään niin säästetään.