Köyhyyskö ajaa ostamaan Tojoon?

Vai onko se tyhmyys ja tietämättömyys paremmasta?
5378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 53

Vanhimmat

Koska kolmen tonnin Korolla!

Äänestä

Jep, justiinsa niin. Nyt olet asian ytimessä!

Äänestä

Kemijärvellä joka kolmas auto on tojo. Siellä Suomen raha pesii.

Äänestä

Toyota. Autokorjaamojen kauhu. Ei mitään korjattavaa.

Äänestä
  • Sitäkin enemmän huollettavaa.
    TM 60.000km kestotestin huoltokulut
    Golf:
    30 - 254€
    60 - 507€
    Yht: 761€

    Auris:
    15 - 231€
    30 - 335€
    45 - 173€
    60 - 329€
    Yht: 1.068€

    Massimiehen hommaa pitää tojo iskussa. Ei mulla tuollaisia rahoja ole laittaa auton huoltoihin.

    Äänestä



  • Miten niin koko ajan? Eka kerta oli 15000 ja toinen kerta 30000. Taitaa Golfin omistajat luulla ihan omiaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yksittäinen huolto voi tojolla olla halvempi mutta kun siellä huollossa pitää rampata koko ajan niin lompakko kevenee isosti.
    Mutta ei se mitään. Jos tykkäätte käydä marmoritiskillä usein ja maksaa siitä niin se on teidän juttunne, Massimiehillä on ylimääräistä.

    Golfin huolto on 30 euroa kalliimpi huoltokerralla kuin Auriksen huolto. Huollon keskihinta ratkaisee. Eli maksat enemmän Golfin huollosta kuin Auriksen omistaja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Golfin huolto on 30 euroa kalliimpi huoltokerralla kuin Auriksen huolto. Huollon keskihinta ratkaisee. Eli maksat enemmän Golfin huollosta kuin Auriksen omistaja.

    Eikö+mene+millään+kaaliin+että+Toyotaa+joutuu+käyttämään+kaksi+kertaa+useammin+huollossa+kuin+eurooppalaisia.+TM:n+kestotestissä+kirjataan+kaikki+todelliset+kulut+ja+sen+mukaan+tojo+on+40%+kalliimpi+huoltaa+kuin+VW.TM+60.000km+kestotestin+huoltokulutGolf:30+-+254€60+-+507€Yht:+761€Auris:15+-+231€30+-+335€45+-+173€60+-+329€Yht:+1.068€Mikä+tässä+on+epäselvää?

    Äänestä

Kaikki ei tajua tulla sivistämään itseään hönöboyn ylläpitämälle tiedotusfoorumille...

Äänestä

Tai jos on saanut saksalaisista autoista tarpeeksi.

Äänestä

Yksikään lottovoittaja ei ole ostanut Tojoa. Tämä on fakta. Miksi lottovoittaja ostaisi Tojon kun parempiakin autoja on tarjolla?

Äänestä
  • On hönöboylla taas älykästä faktaa lottovoittajien ostokäyttäytymisestä - laita linkkiä kehiin, missä tämä asia kiistatta todistetaan.

    Äänestä

  • Ei tällaisista asioista tarvitse linkkiä laittaa. Jo pelkkä maalaisjärki sanoo ettei lottovoitolla Tojoa osteta. Tiedät sen itsekin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei tällaisista asioista tarvitse linkkiä laittaa. Jo pelkkä maalaisjärki sanoo ettei lottovoitolla Tojoa osteta. Tiedät sen itsekin.

    Kyllä kuukausipalkka riittää Toyotan ostamiseen. Ei siihen tarvita haaveiluja lottovoitosta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä kuukausipalkka riittää Toyotan ostamiseen. Ei siihen tarvita haaveiluja lottovoitosta.

    Kolmen tonnin Korollan saa kolmella tonnilla.

    Äänestä

Jos Suuomessa ostettaisiin eniten Toyota Rav4 Hybrid mallia, niin ok mutta jotakin Yarista, niin hyi hitto.

Äänestä

Harmittaako. Alla uusi 4wd hybrid rav4,,,on muuten paukkuja.

Äänestä
  • Neliveto, joka toimii tunnetusti vain asfaltilla.

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    https://www.youtube.com/watch?v=so8JLIYc1yU

    Maailman surkein neliveto. Jos yksikin pyörä on liukkaalla niin siihen jää.

    Liikkeellelähtöavustin. Ei ole mitään tekemistä nelivedon kanssa.

    Äänestä

  • Miten muilla automalleilla onnistuu rullilla ajaminen? Jotain vertailua pitää olla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten muilla automalleilla onnistuu rullilla ajaminen? Jotain vertailua pitää olla.

    https://youtu.be/dtx6w_WqVNs

    Tässä pari eri-ikäistä Tiguania. Kaksi pyörää rullilla ja aina lähtee. On eri luokan peli kuin nuo tojon kikottimet.

    Äänestä

  • Ok. Hajosi nuo koeajon jälkeen vai menikö ruosteen paikkaukseen?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ok. Hajosi nuo koeajon jälkeen vai menikö ruosteen paikkaukseen?

    Tojon neliveto on surkea ja Tiguan näytti miten auto ei jää rullille jumiin kun auto on taidolla tehty. Sekös teroa harmittaa.
    Aika katkeran oloinen yritys kuitata. Surkea yritys.
    Volsumiehen ei tarvitse yrittää tuollaisia. Riittää kun näyttää videot joissa näkyy mikä auto toimii ja mikä jää jumiin tasaiselle.

    Äänestä

Taitaa Rav4 kuskilla paukkua vaan perse.

Äänestä
  • Kateus vie eteenpäin ja kohti sydäninfarktia. Pidä tuo linja.

    Äänestä

Mitäs muuta nyt voisi maailman ykkösmerkin ja automaailman ykkösbrändin tuotteelta odottaakaan kuin kilpailijoiden kateutta?

Äänestä

  • Toyotan lyömiseen tarvitaan 12 automerkkiä. Ei se kerro Vag-konsernin hyvyydestä vaan huonoudesta. Toyota on uniikki ja pärjää laadulla verrattuna saksalaisten homepaja-autoihin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toyotan lyömiseen tarvitaan 12 automerkkiä. Ei se kerro Vag-konsernin hyvyydestä vaan huonoudesta. Toyota on uniikki ja pärjää laadulla verrattuna saksalaisten homepaja-autoihin.

    Tojon myyntiin lasketaan viisi merkkiä: Toyota, Lexus, Hino, Daihatsu ja Scion.
    Tosin Scionin myynti on lopetettu raskaasti tappiollisena.
    Eli aivan samanlainen monimerkkipulju on Toyotakin. Ei vaan ole yhtä suosittu kuin VW.

    Äänestä

Vai kateutta? Miksi kuvittelet ettei kuka vaan voisi ostaa Tohlon jos niin haluaisi? Katsos kun osa autoilijoista arvostaa ihan muita asioita kuin laiskoja moottoreita, meluavia ja ruostuvia kopperoita.

Äänestä
  • Kyllä. Ne paukkuvat ja ruosteiset kopperot on niitä saksalaisia. Se on fakta.

    Äänestä

  • Mutta laiskat ja meluavat on Toyotia. Se myös fakta!

    Äänestä

  • Toyotassa ei melua muut kuin renkaat ja sekin johtuu huonoista asfalteista Suomessa. VW paukkuu, meluaa, lemuaa ja makaa tien pientareessa.

    Äänestä

  • Tiedätkös miksi se melu tulee sisälle niistä huonoista renkaista? Niin puutteellinen ja halvalla tehty äänieristys. Jessus sentään tätä selittelyä ja muiden asioiden syyttelyä. Ja tähän meluasiaan on turha sotkea esim. VW: n kolinoita..

    Äänestä

Minä en häpeä tunnustaa, että auton hankkiminen maksaa minulle vuoden tulot vähennettynä elämiseen käytettävät kulut.
Kun rahaa on rajoitetusti tulee hankinnan olla järkevä ja sen kulut tulee olla ennalta tiedossa. Tämä seikka tiputtaa automaattisesti pois kaikki VW konsernin autot.
Autolla pitää olla kysyntää myös käytettynä ja tämäkin on selkeä asia, joka johtaa Toyotan hankkimiseen.
Köyhän ei kannata ostaa kuin parasta siksi ajelen Toyotalla.

Äänestä
  • Hyvin tehty. Järkevän ihmisen päätös.

    Äänestä

  • Et kuitenkaan osta autoa kerran vuodessa.

    Äänestä

Puhtaasti tyhmyyttä. Köyhyyttä ei todellakaan ole jos Toyotoista maksetaan pyydettyjä hintoja.

Äänestä
  • Minkälaisia pyydettyjä hintoja? Kerro esimerkkejä ja laita myös vastaavia muilta automerkeiltä jos osaat.

    Äänestä

Mulla on liitua millä piirtää mutta silti mua ei autot kiinnosta niin paljoa että ostaisin esim. 50k auton ilman rahoitusta eikä tekis edes tiukkaa.

Toyotaa moititaan niin paljon että seuraava auto taitaa olla toyota minkä ostan. Toyotaa ei ole vielä ollut mutta kohta on.

Mulla on ollut Volvo, Audi, Mersu, rellu, vw, pösö, ford, fiat ja nissan. Yhtälailla kaikki autoja. Kaikilla olen ehtinyt määränpäähän enkä ole jalkoihin jäänyt. Vaihtanut olen vaihtamisen ilosta.

Äänestä
  • Hehee, taitaa liitu olla ihan oikeasti sitä liitua. Rahaa sulla ei kuitenkaan ole, oi sinä nolopoika.

    Äänestä

Niin se vaan on että hyvästä joutuu maksamaan hyvän hinnan ja i huonon saa halvemmalla. Ihan markkinatalouden mukaan näin menee. Siksi toyotakin säilyttää arvonsa paremmin kuin huijarkonsernin ongelma-autot. Ei se juurikaan lohduta jos ei uusissa enää ole kaikkia vikoja.

Äänestä
  • Toyotan panttijärjestelmä antaa kuvan arvon säilymisestä, mutta se on harhaa, koska uuden ostaja sen ylimääräisen hyvityksen maksaa ihan itse ja huiputus jatkuu kun papat menee halpaa vuodesta toiseen.
    Toyotassa on valitettavasti vikoja vähintään sen mitä muissakin, mutta lisänä saa nopeitten ruostuvan, meluisimman, epämukavan tuhnun.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Toyotan panttijärjestelmä antaa kuvan arvon säilymisestä, mutta se on harhaa, koska uuden ostaja sen ylimääräisen hyvityksen maksaa ihan itse ja huiputus jatkuu kun papat menee halpaa vuodesta toiseen.
    Toyotassa on valitettavasti vikoja vähintään sen mitä muissakin, mutta lisänä saa nopeitten ruostuvan, meluisimman, epämukavan tuhnun.

    Passat saanu nopeitten ruostuvan auton tittelin

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    Toyotan panttijärjestelmä antaa kuvan arvon säilymisestä, mutta se on harhaa, koska uuden ostaja sen ylimääräisen hyvityksen maksaa ihan itse ja huiputus jatkuu kun papat menee halpaa vuodesta toiseen.
    Toyotassa on valitettavasti vikoja vähintään sen mitä muissakin, mutta lisänä saa nopeitten ruostuvan, meluisimman, epämukavan tuhnun.

    Mitä tarkoittaa "nopeitten ruostuva" onko koulussa tullut äidinkielen tunneilla nukuttua? Niin noh ei amiksessa taida kuulua äidinkieli opetusohjelmaan Ruotsissa kyllä tiedetään että passat on nopeimmin ruostuva. 20 kertaa nopeammin kuin avensis. Rurkea toljenkorsi on sun panttimaksusi. Kaikkea se kateus ja katkeruus teettää. Eikä mistään linkistä tietoakaan!

    Äänestä

jos volkkari ei olisi eurooppalainen auto, sillä olisi todennäköisesti ja perustellusti tuontikielto eurooppaan.

https://yle.fi/uutiset/3-9422199

Totuus on hyvä muistaa myös natsimaan autolla ajavien.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vai onko se tyhmyys ja tietämättömyys paremmasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu