Mitä sossu on nyt mokannut

Mitäs siellä Kinnulassa nyt tapahtuu kun on saanut osan kinnusesta pahalle tuulelle?
8152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kinnulassa ei oo kukkaan pahalla tuulella.Kaikilla männöö hyvin!!! Kaikki ei voan taija ymmärteä kuinka hyvä teällä on olla ja elleä. Meillä on lukio ja hyvät koulut, uimahalli, juna asema, uusia kauppoja kaksittain ja vaikka mitä muuta. Tulukea työ kahtomaa nii voijaan keitteä vaikka perut.

Äänestä

Ainakin teillä on kauniit maisemat, tuota juna-asemaa hieman epäilen, mahtaa olla maanalainen metro ja vain tiettyjen käytössä.

Äänestä
  • Kyllä siellä on juna-asema ja asemapäällikkö ja junakin. Kylillä kättelin itsensä junamiehen kanssa ja lausuipa hän minulle onnittelurunonkin ja aivan yllärinä ja ilman muistilappuja. Oikein mukavia nämä miehet sieltä asemalta.

    Äänestä

Nyt kyllä on maailman kirjat sekasin, onko kinnula nielassut Haapajärven vain mitenkäs se on alueellensa junan saaneet....jottain sisäpiirihuumoria, jota tyhymä ymmärrä

Äänestä
  • Meillä on hyvä huumori,niinku olla pittää.Meillä on Juna-asema ja siellä on oma asemapäällikkökin.Kyllähän tässä niin tulee käymään että Kinnula männä porskuttaa päivästä toisee ja vuojesta vuoteen seuraavat sata vuottakin. Liitetään Kinnulaan sitte ympäristökuntia kun syitä,perusteita ja ulukopuolista halukkuutta siihen ilimaantuu.

    Äänestä

No siihen ne teijän rahat menöö, kun ilman aikaa pidätte yllä juna-asemaa ja päällikköä iliman raiteita...ihan ku Venäjällä aikoinaan lossivahti kävi 10 vuotta töissä vaikka lossi oli varastettu ...

Äänestä
  • Valtio maksaa asemapäällikön palkan ja juna kulkee kumirattailla, kunnan kukkarosta tulee vain pienemmät huoltokulut.

    Äänestä

joo meillä on hyvät junat ja asemapeällikkö. Nehän sannoo että ei se luotijuna etes kosketa raiteisii ni mitä niilä raiteilla tekköökää. Tämon sitä nykyaikoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mitäs siellä Kinnulassa nyt tapahtuu kun on saanut osan kinnusesta pahalle tuulelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu