http://testamenttiopas.com/mallit-ja-pohjat/perukirja-malli/
Kelpaako esim. tuolla sivulla oleva malli jos tekee kirjan itse? Vainajalla ei ole muuta omaisuutta kuin muutama tonni pankkitilillä, ei velkaa tms.
Kelpaako esim. tuolla sivulla oleva malli jos tekee kirjan itse? Vainajalla ei ole muuta omaisuutta kuin muutama tonni pankkitilillä, ei velkaa tms.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan käypä, jos leskeä ei ole.
OIennaisempaa on että liitteet ovat oikein pankkia varten.
Perukirja kannattaa tehdä itse, vaikka olisi enempikin vainajalla omaisuutta. Netistä löytyy hyvät pohjat perukirjan laatimiseen ja ohjeet.
Tein talvella edes menneen isäni perukirjoituksen ja perukirjan. Varsin simppeli homma, kiinteistöverotuksesta löytyy tiedot kiinteistöistä, osakkeista löytyy tiedot muuta kautta, ajoneuvot ym. omaisuus helppo ilmoittaa. Pankkitilit löytyy pankista ja pankin lakimies yleensä tarkistaa vielä valmiin perukirjan työnsä puolesta ilman eri maksua. Netistä löytyy helposti arvot ja uskotut miehet voi pyytää vielä varmistamaan asian. Virkatodistukset saa helposti maistraatista ja seurakunnilta tilaten, ei todellakaan ole vaikeaa.
Jos omaisuutta hiemankin enempi, maksaa perunkirjoitus ja perukirja helposti 2000€, itse tehden hintaa muutamia kymmeniä euroja, lähinnä virkatodistuksiin nekin.
Virheet vain käyvät helposti kalliiksi.
Joo, pankin lakimies ei tarkista sisältöä, vain osakkaat.
Virheet voivat tulla kalliiksi, ja vaikka jotkut niistä saisikin oikaistua niin vaatii hirveän säädön. Olin joskus sivusta näkemässä tapauksen, kun itse tehtiin perukirja vainajalle jolla oli muutama tonni rahaa. Hautajaiskulut siitä maksettiin juuri ja leski maksoi loput. Velkoja jäi.
Leski oli varakas. Perukirjaan ei kirjattu sitä, että leski ei anna tasinkoa. Verottaja luonnollisesti teki verotuspäätöksen sen mukaan; puolet kaikesta vainajalle, jolloin lapsilta olisi mennyt jo perintöveroa niistä varoista joita lesken piti maksaa kuolinpesälle. En tiedä saivatko he oikaistua tätä enää verotuspäätöksen jälkeen. Ja miten velkojat, kävivätkö lesken omaisuuden kimppuun, sitä en tiedä. Kuinkahan kauan leski voi vedota tasinkoprivilegiin?
Vain jos tekee virheitä! Perukirjaanhan merkitään vain vainajan jättämä omaisuus kuolinhetkellä. Tietysti merkitään myös lesken omaisuus. Ennakkoperinnöt mainitaan ja mahdolliset vakuutuskorvaukset. Ei siinä mitään ihmeellistä ole, ei ole mitään rakettitiedettä!
Ja jos on VKL:n jäsen sieltä saa ilmaiseksi veroneuvontaa, jos jokin kohta arveluttaa. Ja pankin lakimies todellakin tarkistaa perukirjan sisällön ihan työnsä puolesta. Perunkirjoituksessa toki perikunnan osakkaat tarkistavat myös. Vaan voihan sitä rahaa poltella perikunnassa, jos sitä on liikaa... Niin käyttää sitten kalliita perukirjantekijöitä siihen.
Hupaisaa tämä maallikkojen usko siihen, että kuka tahansa osaa juridiikka lainkaan sitä opiskelematta.
Eivät pankkien lakimiehet ole mikään ilmainen asiakirjojen tarkistuspalvelu. Hehän hoitavat toimeksiantoja maksua vastaan ihan samalla tavalla kuin asianajajat. Yhtä hyvin sen perukirjan voi tarkistuttaa asianajajalla.
Mutta jos saisikin vaikkapa tunnin maksullisen konsultaatioajan pankin lakimiehelle, niin miten hän muka voi tarkistaa perukirjan, jos ei ole perehtynyt etukäteen kaikkiin kuolinpesän papereihin ja asioihin? Pelkkä perukirjahan ei vielä kerro mitään taustalla olevista asioista.
"Vain jos tekee virheitä! Perukirjaanhan merkitään vain vainajan jättämä omaisuus kuolinhetkellä. Tietysti merkitään myös lesken omaisuus. Ennakkoperinnöt mainitaan ja mahdolliset vakuutuskorvaukset. Ei siinä mitään ihmeellistä ole, ei ole mitään rakettitiedettä!"
Omaisuustietojen lisäksi usea muukin merkintä voi olla tarpeen, kuten yllä mainittu tasinkoprivilegin käyttö. Tavallinen tallaaja ei välttämättä ole edes kuullut koko tasinkoprivilegistä, jolloin virhe käynee helposti.