MP-kokoontumisajojen pääsymaksuilla rahastaminen.

Anonyymi

Kokoontumisajojen hinnat ovat suunnilleen kaksinkertaistuneet lähivuosien aikana ja alkavat olla jo monessa paikassa 50 euron luokkaa eli, jo turhan korkealla. Hinnasta huolimatta esimerkiksi Yyteri meetingissä ei sillä hinnalla saa edes lämmintä ateriaa, pelkät aamupalat. Onko yyteri liian kallis paikka järjestää kokoontumisajo vai onko järjestävästä seurasta tullut ahne (sama koskee montaa muutakin kokoontumisajoa).

Vanhanajan kokoontumiset palveluineen ( aamupalat ja lämpimät ateriat, telttapaikka, sauna ja musiikki) kohtuullisella hinnalla takaisin, noin 30 eur / motoristi olisi kohtuullista.

Nykyinen hintataso tuntuu rahastamiselta.

8

2605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No mutta jos noilla isommilla maksuilla saa luxuselämään tottunut väki sitä mitä on tullut hakemaan.

      Monessa lajissa esim Caravaanarit ynnä muut, tie on vienyt kohti palveluja ja näyttävyyttä josta ollaan kyllä valmiita maksamaan... Eli taitaa olla laajempi trendi kyseessä.

      Mutta mikään ei estä laittamasta kunnon Old-School miittiä pystyyn jossa talkoo meiningillä kokoonnutaan hyvässä hengessä.

    • Anonyymi

      Kannattaa "äänestää" jaloillaan kuten itsekin olen tehnyt kun aletaan periä jo rompemarkkinoillekin sisäänpääsymaksua asiakkailta että lähtevät tuhlaamaan. Silkkaa ahneutta ja rahankeruuta jossa kaikki asiakkaat on laitettu maksumieheksi .

    • Anonyymi

      Kierrän kaukaa nykyisin kaikki kokoontumisajot, ryypätä voin edullisemmin vaikka kotonani.

    • Anonyymi

      miksi osallistua hd hotelli ralliin .vaikka suomesta löytyy vielä kunnon pyöräralleja esim, poronpurijaiset. se oikea telttaralli.

    • Anonyymi

      Ei moisiin "äijäjuhliin" viitti maksamaan , ennen menee kts. muijia ihan oikeisiin baareihin !

    • Anonyymi

      Siellähän oon niitä oikeit, muijia. Jotka ei valita,Jostain kaikesta turhanpäiväisestä
      esim maikkarin ohjelmista. Ei muuta kuin Poronpurijaisiin ja panemaan.

    • Anonyymi

      Suviranta ja etenki suviralli ja järjestäjänä Vaala Mp . Kannattaa tsekata. Itse käynyt usein ja tuolla 50e saa kyllä jo katetta. aamupalat, lounaat sekä sauna ja yleensä illalla bändikin. Teltta majoitukselle löytyy tilaa ja sisämajoitustakin saa kun hyvissä ajoin varaa.

    • Anonyymi

      Hinnat vaihtelee joka paikassa ja kyllä kaikki kunnon motoristit maksavat pääsymaksun että pääsevät näissä käymään. Kokoontumisajot ovat tärkeä perinne motoristien keskuudessa. Nykyään kaikki on kalliimpaa kuin ennen ja tulee miettiäkin, miten monta asiaa hintaan sisältyy (alueen vuokra, kaikki ruoat, ensiapu porukka, vakuutukset ja lupamaksut, saunat sekä mahdolliset tarrat ja rannekkeet) eli hintaa tulee jo aika paljon.
      T. rallia järjestämässä ollut nuari

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      96
      4754
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3912
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      206
      3786
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      96
      2192
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1964
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1328
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      131
      1234
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      162
      1216
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1095
    10. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      447
      978
    Aihe