Juu, tämmöstä tulin tänne tilittämään :) ; kun nyt ei jaksaisi asiakaspalvelu hommat kiinnostaa enään. Niitä olen tehnyt noin 17v lähtien ja kohta olen 22v. Toimistohommat kiinnostaisi kovasti.. mutta mutta.. helpommin sanottu kun tehty :( olen varmasti lähes 100 hakemusta lähettänyt ties minne vuoden sisään.
No suurin "ongelma" tietenkin on se ettei minulla ole kokemusta näistä hommista. Tosin olen nopee oppimaan ja luulis ettei ne nyt yleisesti ottaen kovin vaikeita hommia ole?
Merkonomi olen koulutukseltani, tosin valmistumisestakin on 3 vuotta. Mitenköhän pääsis kiinni näihin toimistohommiin..
Suositteletteko rekrytointifirmoja? sieltähän varmaan jotain lyhyitä hommia varmaan sais.. monen vuoden koulutukseen ei ole varaa taloudellisestikaan lähteä.
Mitä teen.. lähetänkö taas satoja ja satoja hakemuksia.. Tuntuu vaan niin turhauttavalta kun tietää että niitä hakijoita on tosiaan n.200-500/ työpaikka.
Haluisin niin kovasti noita hommia tehdä. Kertokaahan mitä mä teen! :)
niin ja asun pääkaupunkiseudulla....
No suurin "ongelma" tietenkin on se ettei minulla ole kokemusta näistä hommista. Tosin olen nopee oppimaan ja luulis ettei ne nyt yleisesti ottaen kovin vaikeita hommia ole?
Merkonomi olen koulutukseltani, tosin valmistumisestakin on 3 vuotta. Mitenköhän pääsis kiinni näihin toimistohommiin..
Suositteletteko rekrytointifirmoja? sieltähän varmaan jotain lyhyitä hommia varmaan sais.. monen vuoden koulutukseen ei ole varaa taloudellisestikaan lähteä.
Mitä teen.. lähetänkö taas satoja ja satoja hakemuksia.. Tuntuu vaan niin turhauttavalta kun tietää että niitä hakijoita on tosiaan n.200-500/ työpaikka.
Haluisin niin kovasti noita hommia tehdä. Kertokaahan mitä mä teen! :)
niin ja asun pääkaupunkiseudulla....
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos olisi vastaus siihen kysymykseen ei olisi aikaa kirjoittaa tätä :)
Lyhytaikaisia työsuhteita voi olla alku.
Kuinka paljon on ollut kilpailevia hakijoita yleensä kun olet hakenut? Minun mielestä on aina 30- 100 (300)? Se taas kertoo, että menetelmä ei toimi(?) Ja nykyään ei ole edes ulkomailla työpaikkoja...
Koettakaa työllistymistuen avulla (jos ootte työttömiä tietty). Niin mäkin ns. sain jalan ovenväliin ja sitä kautta työkokemusta. 6 kk:n työllistymisjakson jälkeen sain määräaikaisen sopparin ja niin ollaan edetty. Oon Tampereella valtion hommissa.
Yritän itsekin löytää toimistotyötä ja ilman alan työkokemusta. Olin kaupungilla työharjottelussa koulutuksen aikana ja tulin siihen tulokseen, että jos osaa käyttää tietokonetta ja hallitsee yleisimmät ohjelmat, niin ei tule mitään ongelmia. Mutta työnantajille tämä ei riitä, he vaativat työkokemusta alalta ja kun sitä ei ole, niin minkäs teet?! Avoimia toimisto-alan työpaikkoja on asuinpaikkakunnallani ollut yhteensä 3 kappaletta 1½ vuoden aikana ja hakijoita yhteen avoimeen paikkaan 250-400!!! Työvoimatoimistosta tarjottavat työllistämistukipaikat ovat olleet kaikki osa-aikaisia viikkotuntimäärä alle 20, ja niihinkin on kova kilpailu, koska työvoimaneuvojan mukaan toimistopaikkoihin haluavia pitkäaikaistyöttömiä merkonomeja/merkantteja/trademomeja on 100 ja monella paljon työkokemusta ja taloushallinnon koulutusta. Tässä olen sitten miettinyt ja pähkäillyt, että kannattaisiko alan vaihto?
Olen vanhmpi kuin te yli 30 ja kokemusta löytyy ja nyt lähdin alan koulutukseen, saa nähdä. Sillä jos on n 15-v kokemus ja ei koulutusta ei silläkään saa töitä, toivottavasti tuore tutkinto auttaa. Se et työllistyis jostain lyhyestö harjoittelu-määräaik.suhteesta on tosi tsäkää, tunnen monia jotka ottaneet vastaan kuten minä itsekkin vaan ei ole sitten tullut jatkoa. Ei tarvetta kun vakkari palaa tai ruuhka-aika loppuu. Kandee ainaki kattoo et menée johonkin isoon taloon niin voi jotenkin ees natsata:)
Huomaatte varmaan, että työnantajille ei kelpaa mikään: joko puuttuu kokemus tai sitten koulutus. Jos nämä on ok, on jossain muualla vikaa, silmät ovat kierot tai paita väärän värinen. Näyttää siltä, että töihin ei vain haluta ottaa.
Mä olin samassa tilanteessa. Oli tuoretta koulutusta mutta työkokemus vanhentunutta. Nykyisen älyttömän hyvän paikan sain vain kun alotin eilakaislalla pikkukeikoista. Voi kirjoittaa jo hakemukseen että "työskentelen tällä hetkellä Eilakaislan asiakasyrityksissä vaihtelevissa toimistotöissä".
Työnantajat vaatii ehdottomasti tuoretta työkokemusta, muut hakemukset menee ö-mappiin heti.
Eli suosittelen lämpimästi toimialapalvelufirmoja!
Mä oon suunnilleen sun ikäinen (22v). Valmistuin n.3v sit markkinointimerkonomiksi ja olin melkein 2v toimistosihteerinä eräässä firmassa. Lopetin siellä kun en tykännyt tästä firmasta enkä hommista (eikä olis ollut minkäänlaisia ylenemismahdollisuuksia).
Olin n.10kk työttömänä (omasta tahdosta kun en edes hakemuksia lähetellyt. Kituuttelin tietoisesti liiton rahoilla kun halusin nauttia vapaa-ajasta, ehkä vähän liiankin kauan;)
About kuukausi sit mietin, et en voi jatkaa enää näin, et pakko saada elämä nyt rullaa taas johonkin suuntaan ja ruveta tienaa/säästää rahaa ja lähetin muutamaan lupaavaan paikkaan hakemuksen. No kahdesta paikasta ei kuulunut mitään, eikä kolmannestakaan paikasta (olin jo luovuttanut näiden paikkojen suhteen) kunnes 3 viikon kuluttua sain puhelun. Mut pyydettiin haastattatteluun yhteen näistä paikoista.
Haastattelussa kertoi, että en sitä hommaa saanut mitä hain, mutta hän säilytti mun hakemuksen ja kun seuraava vapaa paikka nyt tuli vaikutin sopivalta. Sanoi, ettei viitsinyt laittaa ennen mun haastattelemista paikkaa yleiseen hakuun kun hakemuksia tulisi niin paljon. (En tajua kuin se mun hakemuksen säilytti jos edelliseenkin paikkaan on ollut paljon hakijoita, mutta ei mun tarvii tietääkään!) =)
Mulla ei edes mikään hyvä todistus ole jolla olisin vakuuttanut (korkeintaan tyydyttävä eikä ollut yhtään kokemusta kyseisen firman käyttöohjelmista), mutta sain vakuutettua pomon, että panostaisin hommaan täysillä ja olisin tunnollinen, ahkera ja luotettava työntekijä.
Eli nyt teen isossa firmassa osastosihteerin sijaisuuksia useassa eri pisteessä ja kun vakipaikkoja tulee avoimeksi niin varmaan hyvät saumat saada vakipaikka kun olen saanut nyt jalan ovenväliin.
Eka viikko takana ja on ollut kyllä paljon opettelemista, mutta olen ollut ahkera ja tunnollinen ja kaikkea sitä mitä työhaastattelussa lupasinkin. =)
Joten kyllä meillä pitkäaikaistyöttömilläkin on mahdollisuuksia. Se on vain omasta asenteesta kiinni!
Tsemppiä kaikille työnhakuun, toivottavasti tärppää pian.
"Joten kyllä meillä pitkäaikaistyöttömilläkin on mahdollisuuksia. Se on vain omasta asenteesta kiinni! "
Mutta jos et olisi saanutkaan paikkaa niin kyse ei olisi ollut tietenkään omasta asenteestasi?