Näin maaseudulla että isä ja äiti olivat sitoneet tyttären nippusiteillä vasten tahtoa ja pitivät sidoksissa 20 min pihalla. Tyttö huusi apua, sattuu, ei enää, lopettakaa... Voiko noin tehdä? Syyllistyvätkö he rikokseen?
Vanhemmat sitoi nippusiteisiin
8
148
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tietenkään voi...kyllä syyllistyy
- Anonyymi
Vapaudenriisto, väkivalta jne
- Anonyymi
Kyllä juurikin näin, ellei mitään akuuttia väkivallan uhkaa tms. Pitää myös vakavasti miettiä, onko tytön syytä muuttaa muualle, sillä tuollainen toiminta ei ole sopivaa.
lajijasuris
- Anonyymi
Se on tosiaan vapaudenriisto. Samaan rikokseen muuten syyllistyivät TV-sarjassa Eemelin vanhemmat, kun laittoivat Eemelin vuolemaan ukkoja vajassa rangaistuksena.
Lastensuojelukin puuttuisi nykyisin tuollaiseen, mutta ajat muuttuvat.- Anonyymi
TV:n Eemeli on lapsille tehty satu, älä ota sitä tosissasi.
Vapaudenriistossa taikasanana on, - joka oikeudettomasti riistää toiselta vapauden. Esimerkiksi poliisilla on oikeus riistää rosvolta vapaus ja vanhemmilla kasvatustarkoituksessa lapseltaan, ne eivät ole oikeudettomia. Jos lapsi on 30 vuotias, niin tuskin, mutta jos lapsi 3 vuotta niin silloin vanhemmilla oikeus on. Mitään lakiin kirjattua ikärajaa ei ole olemassa, vaan jokainen tapaus on harkittava erikseen oliko se laillista, vai laitonta.
Toinen seikka on se, että jo lievänkin kivun aiheuttaminen voi olla lievää pahoinpitelyä.
- Anonyymi
Selvä tapaus. Tee ilmoitus poliisille ja sosiaaliviranomaisille! Ilmoittamatta jättäminenkin on rikollista, joskin vaikeasti todistettavaa.
- Anonyymi
Vähän haiskahtaa palstan nettilakimiehen Lawetorderin neuvolta. Jos teko on jonkun mielestä rikos, niin siitä saa kuka tahansa ilmoittaa poliisille. Sosiaaliviranomaiselle lmoittamatta jättäminen on vain tiettyjen henkilöitten osalta rikos, kuten jos henkilö on toimessa luottamustehtävässä, terveydenhuollossa, sosialitoimessa, lastentarhassa, nuorisotoimessa, palo- ja pelastustoimessa, seurakunnassa, pakolaisten vastanottokeskuksessa. Ilmoitusvelvollisuus koskee myös joitakin virkamiehiä, kuten poliiseja, opettajia, tullimiehiä. rajamiehiä, jne. Sosiaaliviranomaisille saa toki kuka tahansa tehdä ilmoituksen, mutta ilmoittamatta jättäminen ei heidän osaltaan ole rikos.
- Anonyymi
Minun maalaisvanhampani sitoivat minut viitisen kertaa pakkausnarulla tai nippusiteillä tuoliin ja jättivät terassille tai omaan huoneeseeni kunnes rauhoituin . Kärsin pahoista käytöshäiriöistä nuorena. Löin ja potkin vanhempiani kun sain välillä väkivaltaisia raivokohtauksia kotona. Lapsena pysyin remmillä ja vitsalla kurissa, mutta piiskaamisella ei ollut samaa vaikutusta teininä. Yritin karata aina kohtauksen jälkeen, mutta juoksivat kiinni, raahasivat takaisin kotiin naapurien silmien alla ja sitoivat itkua pidätellen tuoliin . Jos huusin, uhkasivat teipata lisäksi suun(eivät teipannut koskaan). Olin väkivaltainen ja se riehuminen piti saada jotenkin loppumaan. Se tuntui tietysti kauhealta molemmin puolin, mutta mitä muuta he olisivat voineet? Istua päälläni toista tuntia kunnes rauhoituin? Heillä oli paljon töitä, ei ollut aikaa tai voimia mihinkään muuhun. Se toimi tehokkaasti. Alistuin lopulta viiden kerran jälkeen, kun ymmärsin, että jos pahoinpitelen vanhempiani, seurauksena on että minut sidotaan joka kerta poikkeuksetta. Parempi sekin oli kuin huostaanotto. Sain kuitenkin kokea rakkautta silloin kun olin kiltisti, vaikka olin kauhea vanhemmilleni. Monet olisivat hylänneet valtion hoiviin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3156837Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss693936- 2073106
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242817- 741932
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2101692- 1461692
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201528Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631521- 891408