Vanhemmat sitoi nippusiteisiin

Anonyymi

Näin maaseudulla että isä ja äiti olivat sitoneet tyttären nippusiteillä vasten tahtoa ja pitivät sidoksissa 20 min pihalla. Tyttö huusi apua, sattuu, ei enää, lopettakaa... Voiko noin tehdä? Syyllistyvätkö he rikokseen?

8

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tietenkään voi...kyllä syyllistyy

    • Anonyymi

      Vapaudenriisto, väkivalta jne

      • Anonyymi

        Kyllä juurikin näin, ellei mitään akuuttia väkivallan uhkaa tms. Pitää myös vakavasti miettiä, onko tytön syytä muuttaa muualle, sillä tuollainen toiminta ei ole sopivaa.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Se on tosiaan vapaudenriisto. Samaan rikokseen muuten syyllistyivät TV-sarjassa Eemelin vanhemmat, kun laittoivat Eemelin vuolemaan ukkoja vajassa rangaistuksena.

      Lastensuojelukin puuttuisi nykyisin tuollaiseen, mutta ajat muuttuvat.

      • Anonyymi

        TV:n Eemeli on lapsille tehty satu, älä ota sitä tosissasi.
        Vapaudenriistossa taikasanana on, - joka oikeudettomasti riistää toiselta vapauden. Esimerkiksi poliisilla on oikeus riistää rosvolta vapaus ja vanhemmilla kasvatustarkoituksessa lapseltaan, ne eivät ole oikeudettomia. Jos lapsi on 30 vuotias, niin tuskin, mutta jos lapsi 3 vuotta niin silloin vanhemmilla oikeus on. Mitään lakiin kirjattua ikärajaa ei ole olemassa, vaan jokainen tapaus on harkittava erikseen oliko se laillista, vai laitonta.
        Toinen seikka on se, että jo lievänkin kivun aiheuttaminen voi olla lievää pahoinpitelyä.


    • Anonyymi

      Selvä tapaus. Tee ilmoitus poliisille ja sosiaaliviranomaisille! Ilmoittamatta jättäminenkin on rikollista, joskin vaikeasti todistettavaa.

      • Anonyymi

        Vähän haiskahtaa palstan nettilakimiehen Lawetorderin neuvolta. Jos teko on jonkun mielestä rikos, niin siitä saa kuka tahansa ilmoittaa poliisille. Sosiaaliviranomaiselle lmoittamatta jättäminen on vain tiettyjen henkilöitten osalta rikos, kuten jos henkilö on toimessa luottamustehtävässä, terveydenhuollossa, sosialitoimessa, lastentarhassa, nuorisotoimessa, palo- ja pelastustoimessa, seurakunnassa, pakolaisten vastanottokeskuksessa. Ilmoitusvelvollisuus koskee myös joitakin virkamiehiä, kuten poliiseja, opettajia, tullimiehiä. rajamiehiä, jne. Sosiaaliviranomaisille saa toki kuka tahansa tehdä ilmoituksen, mutta ilmoittamatta jättäminen ei heidän osaltaan ole rikos.


    • Anonyymi

      Minun maalaisvanhampani sitoivat minut viitisen kertaa pakkausnarulla tai nippusiteillä tuoliin ja jättivät terassille tai omaan huoneeseeni kunnes rauhoituin . Kärsin pahoista käytöshäiriöistä nuorena. Löin ja potkin vanhempiani kun sain välillä väkivaltaisia raivokohtauksia kotona. Lapsena pysyin remmillä ja vitsalla kurissa, mutta piiskaamisella ei ollut samaa vaikutusta teininä. Yritin karata aina kohtauksen jälkeen, mutta juoksivat kiinni, raahasivat takaisin kotiin naapurien silmien alla ja sitoivat itkua pidätellen tuoliin . Jos huusin, uhkasivat teipata lisäksi suun(eivät teipannut koskaan). Olin väkivaltainen ja se riehuminen piti saada jotenkin loppumaan. Se tuntui tietysti kauhealta molemmin puolin, mutta mitä muuta he olisivat voineet? Istua päälläni toista tuntia kunnes rauhoituin? Heillä oli paljon töitä, ei ollut aikaa tai voimia mihinkään muuhun. Se toimi tehokkaasti. Alistuin lopulta viiden kerran jälkeen, kun ymmärsin, että jos pahoinpitelen vanhempiani, seurauksena on että minut sidotaan joka kerta poikkeuksetta. Parempi sekin oli kuin huostaanotto. Sain kuitenkin kokea rakkautta silloin kun olin kiltisti, vaikka olin kauhea vanhemmilleni. Monet olisivat hylänneet valtion hoiviin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe