BSA Challenger ilmapistoolit viallisia?

Anonyymi

Ostin viime kesänä kyseisen aseen ja sillä ammuttiin pari kertaa ehkä 20-30 laukausta. Ase oli säilössä kylmillään olevassa rakennuksessa talven, ja tänä kesänä kun se otettiin käyttöön muutaman laukauksen jälkeen ase ei enää lauenut kunnolla vaan pati jäi patruunapesään. Myyjäliike vaihtoi aseen uuteen, vaikka väittivätkin minun säilyttäneen asetta väärin liian kylmässä ja vian johtuneen siitä. Uusi ase toimi myös noin 20 laukauksen verran ja taas sama vika. Vaikka yritti viritää uudelleen useamman keraan, aina sama jurru, ei lähde. Asetta on käytetty tismalleen kuten ohjeissa sanotaan ja varmastikaan nyt ei säilytyksessä ole ollut kylmyysongelmia. Ase alkoi toimia uudelleen oltuaan muutaman päivän käyttämättä, kun kokeiltiin virittää vielä kerran uudelleen ja patruunapesään jäänyt pati siis lähti, mutta taas parin onnistuneen laukauksen jälkeen sama juttu. Nyt auttoi se, että se viritettiin muutaman kerran peräkkäin. Tällä kertaa ase laukesi kuusi kertaa ja lakkasi taas toimimasta eli jälleen on siis patruunapesässä kuti, joka ei lähde. Mikä näitä aseita oikein riivaa, vai onko vika jotenkin minussa? Kuditkin on vaihdettu, ostettu siis 'parempia' panoksia myyjäliikkeen suosituksen mukaan (heidän panokset kuulemma eivät välttämättä tasalaatuisia ??).

1

1969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vie takaisin kauppaan. Turha asiaa on täällä vatvoa, sillä se ei siitä mihinkään muutu. Jos sama vika toistuu aseesta toiseen ei takuu lopu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      65
      6315
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      64
      5697
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      131
      4818
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      61
      3977
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3865
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      36
      3277
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      69
      3051
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      60
      2884
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      77
      2679
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      48
      2005
    Aihe