Sakaali vs villisika.

Anonyymi

Ihmettelen syvästi että villisika on täysin lainsuojaton mutta sakaali ei. Sakaalikanta olisi tuhoisaa metsäkanalinnuille ja jäniskannoille. Metsästäjillä supikoiran kurissa pitämisessäkin on työtä joten ei kaivata enään lisää petoja.

Ilman metsästäjiä metsäkanalinnut ja muut pienet mönkijät kuolisivat sukupuuttoon tulokaslajien vuoksi. Metsästäjä on paras luonnonsuojelija !

4

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Van jopahan nousi ylen kauhia älämölö yhestä sakaalista, joka hoituu yhellä 308 tai 30-06 puolvaippasella kondikseen. Sakaalihan on vieraslaji ja rauhoittamaton petoeläin, niin sen seudun metästäjät ei kun vaan tuumasta toimeen.

      • Anonyymi

        Noinhan susikantaakin on Kainuun maakunnassa karsittu. Jotenka sama tyyli sopinee noihin muihinkin vieraslajeihin, villisikaa lukuunottamatta. Meinaan eipä noita villisikoja ole täällä Keski-Suomen maakunnissa pahemmin möyrinyt ja kesysikoja köyrinyt.

        Villisika tuhoeläimenä on vain suursikalanomistajien ja poliitikkojen löperöpuhetta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Noinhan susikantaakin on Kainuun maakunnassa karsittu. Jotenka sama tyyli sopinee noihin muihinkin vieraslajeihin, villisikaa lukuunottamatta. Meinaan eipä noita villisikoja ole täällä Keski-Suomen maakunnissa pahemmin möyrinyt ja kesysikoja köyrinyt.

        Villisika tuhoeläimenä on vain suursikalanomistajien ja poliitikkojen löperöpuhetta.

        Minkähän näköinen porsaasta tulisi, jos villisika tosiaankin kesysikaa köyrisi.. Olisikohan se yhtä karvainen kuin siittäjänsä.. Nähtäväksi jää, mikäli sellainen onni jotain siankasvattajaa kohtaisi..


    • Anonyymi

      Mä tapasin tuossa viime viikolla yhen ikämies-Lapinkävijän joka on vaeltanut Norjaa ja Ruotsia myöten. Kerto, että oli sakaalin nähnyt kesäisessä Suomen Lapissa jo 70- luvulla hillasuon halki mennessään. Oli huvittunut näistä nykyvouhkaamisista. Sinänsähän tämä on naurettavaa touhua, kun nämä suomalaisten itsetuomatkin vieraspedot ovat sen ekolokeronsa löytäneet vuosikymmenien aikana ja nyt vasta aletaan lajipuhdistusta tekemään.
      Villisikojen tappaminen pois on selkeesti sitä, ettei metsästysseurat pääsisi tienaamaan samalla tavalla kuten tuolla Baltian maissa ja Baijerissa kaupallisilla jahdeilla. Vähän sellainen valtapoliittinen kysymys. Seurat kun on kovia keskenäänkin riitelemään. Paremmin ja yhdenvertasemmin varmaan hoituisi jos olisi kansallinen metsästysorg.esim. tää Riistakeskus, joka jakaisi luvat ja hallinnoisi koko Suomen metsästyspalettia. Nythän täällä seurat vaikuttaa eniten, Kuka saa metästää ja missä ja mitä. Rike on vaan sellanen edustushattu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      254
      9562
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      152
      7732
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      160
      5337
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      154
      4994
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      59
      4690
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      106
      4370
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      154
      4239
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      177
      2102
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      10
      2065
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      294
      1701
    Aihe