Ihmettelen syvästi että villisika on täysin lainsuojaton mutta sakaali ei. Sakaalikanta olisi tuhoisaa metsäkanalinnuille ja jäniskannoille. Metsästäjillä supikoiran kurissa pitämisessäkin on työtä joten ei kaivata enään lisää petoja.
Ilman metsästäjiä metsäkanalinnut ja muut pienet mönkijät kuolisivat sukupuuttoon tulokaslajien vuoksi. Metsästäjä on paras luonnonsuojelija !
Sakaali vs villisika.
4
219
Vastaukset 4
- Anonyymi
Van jopahan nousi ylen kauhia älämölö yhestä sakaalista, joka hoituu yhellä 308 tai 30-06 puolvaippasella kondikseen. Sakaalihan on vieraslaji ja rauhoittamaton petoeläin, niin sen seudun metästäjät ei kun vaan tuumasta toimeen.
- Anonyymi
Noinhan susikantaakin on Kainuun maakunnassa karsittu. Jotenka sama tyyli sopinee noihin muihinkin vieraslajeihin, villisikaa lukuunottamatta. Meinaan eipä noita villisikoja ole täällä Keski-Suomen maakunnissa pahemmin möyrinyt ja kesysikoja köyrinyt.
Villisika tuhoeläimenä on vain suursikalanomistajien ja poliitikkojen löperöpuhetta. Anonyymi kirjoitti:
Noinhan susikantaakin on Kainuun maakunnassa karsittu. Jotenka sama tyyli sopinee noihin muihinkin vieraslajeihin, villisikaa lukuunottamatta. Meinaan eipä noita villisikoja ole täällä Keski-Suomen maakunnissa pahemmin möyrinyt ja kesysikoja köyrinyt.
Villisika tuhoeläimenä on vain suursikalanomistajien ja poliitikkojen löperöpuhetta.Minkähän näköinen porsaasta tulisi, jos villisika tosiaankin kesysikaa köyrisi.. Olisikohan se yhtä karvainen kuin siittäjänsä.. Nähtäväksi jää, mikäli sellainen onni jotain siankasvattajaa kohtaisi..
- Anonyymi
Mä tapasin tuossa viime viikolla yhen ikämies-Lapinkävijän joka on vaeltanut Norjaa ja Ruotsia myöten. Kerto, että oli sakaalin nähnyt kesäisessä Suomen Lapissa jo 70- luvulla hillasuon halki mennessään. Oli huvittunut näistä nykyvouhkaamisista. Sinänsähän tämä on naurettavaa touhua, kun nämä suomalaisten itsetuomatkin vieraspedot ovat sen ekolokeronsa löytäneet vuosikymmenien aikana ja nyt vasta aletaan lajipuhdistusta tekemään.
Villisikojen tappaminen pois on selkeesti sitä, ettei metsästysseurat pääsisi tienaamaan samalla tavalla kuten tuolla Baltian maissa ja Baijerissa kaupallisilla jahdeilla. Vähän sellainen valtapoliittinen kysymys. Seurat kun on kovia keskenäänkin riitelemään. Paremmin ja yhdenvertasemmin varmaan hoituisi jos olisi kansallinen metsästysorg.esim. tää Riistakeskus, joka jakaisi luvat ja hallinnoisi koko Suomen metsästyspalettia. Nythän täällä seurat vaikuttaa eniten, Kuka saa metästää ja missä ja mitä. Rike on vaan sellanen edustushattu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.642020Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt311593- 991102
- 45850
- 87793
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.23692- 29630
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?56548- 31543
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,121519