Sakaali vs villisika.

Anonyymi

Ihmettelen syvästi että villisika on täysin lainsuojaton mutta sakaali ei. Sakaalikanta olisi tuhoisaa metsäkanalinnuille ja jäniskannoille. Metsästäjillä supikoiran kurissa pitämisessäkin on työtä joten ei kaivata enään lisää petoja.

Ilman metsästäjiä metsäkanalinnut ja muut pienet mönkijät kuolisivat sukupuuttoon tulokaslajien vuoksi. Metsästäjä on paras luonnonsuojelija !

4

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Van jopahan nousi ylen kauhia älämölö yhestä sakaalista, joka hoituu yhellä 308 tai 30-06 puolvaippasella kondikseen. Sakaalihan on vieraslaji ja rauhoittamaton petoeläin, niin sen seudun metästäjät ei kun vaan tuumasta toimeen.

      • Anonyymi

        Noinhan susikantaakin on Kainuun maakunnassa karsittu. Jotenka sama tyyli sopinee noihin muihinkin vieraslajeihin, villisikaa lukuunottamatta. Meinaan eipä noita villisikoja ole täällä Keski-Suomen maakunnissa pahemmin möyrinyt ja kesysikoja köyrinyt.

        Villisika tuhoeläimenä on vain suursikalanomistajien ja poliitikkojen löperöpuhetta.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Noinhan susikantaakin on Kainuun maakunnassa karsittu. Jotenka sama tyyli sopinee noihin muihinkin vieraslajeihin, villisikaa lukuunottamatta. Meinaan eipä noita villisikoja ole täällä Keski-Suomen maakunnissa pahemmin möyrinyt ja kesysikoja köyrinyt.

        Villisika tuhoeläimenä on vain suursikalanomistajien ja poliitikkojen löperöpuhetta.

        Minkähän näköinen porsaasta tulisi, jos villisika tosiaankin kesysikaa köyrisi.. Olisikohan se yhtä karvainen kuin siittäjänsä.. Nähtäväksi jää, mikäli sellainen onni jotain siankasvattajaa kohtaisi..


    • Anonyymi

      Mä tapasin tuossa viime viikolla yhen ikämies-Lapinkävijän joka on vaeltanut Norjaa ja Ruotsia myöten. Kerto, että oli sakaalin nähnyt kesäisessä Suomen Lapissa jo 70- luvulla hillasuon halki mennessään. Oli huvittunut näistä nykyvouhkaamisista. Sinänsähän tämä on naurettavaa touhua, kun nämä suomalaisten itsetuomatkin vieraspedot ovat sen ekolokeronsa löytäneet vuosikymmenien aikana ja nyt vasta aletaan lajipuhdistusta tekemään.
      Villisikojen tappaminen pois on selkeesti sitä, ettei metsästysseurat pääsisi tienaamaan samalla tavalla kuten tuolla Baltian maissa ja Baijerissa kaupallisilla jahdeilla. Vähän sellainen valtapoliittinen kysymys. Seurat kun on kovia keskenäänkin riitelemään. Paremmin ja yhdenvertasemmin varmaan hoituisi jos olisi kansallinen metsästysorg.esim. tää Riistakeskus, joka jakaisi luvat ja hallinnoisi koko Suomen metsästyspalettia. Nythän täällä seurat vaikuttaa eniten, Kuka saa metästää ja missä ja mitä. Rike on vaan sellanen edustushattu.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      160
      11504
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8122
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5974
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      166
      4957
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      17
      4724
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      39
      4384
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      101
      4265
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      92
      3581
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3280
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1781
    Aihe