Kertokaa kokemuksia Philipsin laitteista! Tällä palstalla haukutaan Philipsiä alinomaan. Ovatko tuotteet todellakin niin huonoja?
Miksi Philipsiä haukutaan?
9
2527
Vastaukset
- aaaaaaaaaa
...minkähän takia Philipsin laitteita haukutaan...oliskohan yksinkertasesti laatu vaan niin alhanen. Ja sitten ihmisillä on ihmeellinen taipumus valita aina se halvin malli (ihmetellään vielä et miksei kestä).
Kyllä kyseisen merkki myös varmaan menetti melkosesti "mainettaan" muutamia vuosia sitten kun eräät postifirmat möi täyttä p**kaa eivätkä käsittääkseni kantaneet vastuuta enää sen jälkeen kun olivat rahat saaneet.
Kyllä se ihan hyvät partakoneet tekkee.- Jarse
... on kunnollisia, mutta jo kahvinkeittimet on huonoja...
Jarse kirjoitti:
... on kunnollisia, mutta jo kahvinkeittimet on huonoja...
Itsellä ollut Philipsin kahvinkeitin kohta 9 vuotta eikä siinä mitään valittamista ole ollut.Vai tekeekö ne nykyään nekin päin persettä?Ja ei kaikki Philipsin elektroniikkatuotteet huonoja ole vaikka osa(yleensä halvimmista)on kyllä tosi syvältä.
- spete
PirunNyrkki kirjoitti:
Itsellä ollut Philipsin kahvinkeitin kohta 9 vuotta eikä siinä mitään valittamista ole ollut.Vai tekeekö ne nykyään nekin päin persettä?Ja ei kaikki Philipsin elektroniikkatuotteet huonoja ole vaikka osa(yleensä halvimmista)on kyllä tosi syvältä.
johtuu varmaan siitä, että philips kuitenkin valmistaa aika monenlaisia tuotteita ja kun niitä on paljon tarjolla niitä myös myydään paljon. tällöin voi ajatella prosentuaalisesti ihmisillä olevan enemmän philipsin tuotteita kodissaan kuin muita, eli niistä kertyy myös enemmän valituksia.
sitten on näitä tapauksia jotka kuvittelevat sen 300e ja 1000e putki-tv:n olevan laadultaan vastaavia. kyllä philipsiltäkin laatua löytyy (kuten muiltakin merkeiltä) jos on siitä valmis maksamaan. varsinkin hinnakkaammat lcd ja plasma-tv:t ovat saaneet käyttäjiltä kiitosta. - xxx
spete kirjoitti:
johtuu varmaan siitä, että philips kuitenkin valmistaa aika monenlaisia tuotteita ja kun niitä on paljon tarjolla niitä myös myydään paljon. tällöin voi ajatella prosentuaalisesti ihmisillä olevan enemmän philipsin tuotteita kodissaan kuin muita, eli niistä kertyy myös enemmän valituksia.
sitten on näitä tapauksia jotka kuvittelevat sen 300e ja 1000e putki-tv:n olevan laadultaan vastaavia. kyllä philipsiltäkin laatua löytyy (kuten muiltakin merkeiltä) jos on siitä valmis maksamaan. varsinkin hinnakkaammat lcd ja plasma-tv:t ovat saaneet käyttäjiltä kiitosta.ovat laadultaan riittävän hyviä (siis plasma / LCD). Pitäisi hankkia uusi tv, mutta kun näitä malleja ja merkkejä on miljoona. Tietysti noi 5000e maksavat ovat varmasti hyviä., mutta kun hinta sais olla n 3000e (37/42 tuumaa). Löytyykö hyvää mallia tolla hinnalla?
- petekki
spete kirjoitti:
johtuu varmaan siitä, että philips kuitenkin valmistaa aika monenlaisia tuotteita ja kun niitä on paljon tarjolla niitä myös myydään paljon. tällöin voi ajatella prosentuaalisesti ihmisillä olevan enemmän philipsin tuotteita kodissaan kuin muita, eli niistä kertyy myös enemmän valituksia.
sitten on näitä tapauksia jotka kuvittelevat sen 300e ja 1000e putki-tv:n olevan laadultaan vastaavia. kyllä philipsiltäkin laatua löytyy (kuten muiltakin merkeiltä) jos on siitä valmis maksamaan. varsinkin hinnakkaammat lcd ja plasma-tv:t ovat saaneet käyttäjiltä kiitosta.Puhut vähän mutta asiaa!!!!
- hessu
Olin joskus 60-luvun lopulla erään kodinkoneliikkeen huollossa töissä - jääköön firma ja kaupunki mainitsematta.
Muistan että myymälän ikkunassa oli mainostaulu "Philips - sen valitsevat useimmat".
Huollon puolella se kääntyi muotoon "Philips - siitä valittavat useimmat". - jiipee
Mulla on tälläkin hetkella useita philips laitteita käytössä mm. lcd-tv, video, kotiteatteri ym. Olen kuullut myös juttuja että olisivat huonolaatuisia mutta mun kohdalla on kaikki pelannu tosi hienosti. En kyllä ole kaikkein halvimpia ostanutkaan mutta ei ole yhtään philips merkkistä laitetta tarvinnu koskaan käyttää korjuulla.
- Philipsi
Merkin imagohan on nykyisin vähän juntti, mutta omat philipsit ovat kyllä kestäneet oikeastaan ihan poikkeuksellisen hyvin. CD on reilusti yli kymmenen vuotta vanha - ei häiriöitä ja virheenkorjauskyky aivan ylivertainen melkein mihin tahansa vehkeeseen verrattuna. Entisessä Ooppelissani (toinen vieroksuttu mutta hyvin toiminut vehje) ollut philips oli erinomainen autoradio cd ja sitä jäin todella kaipaamaan. Matkatelkkari on 80-luvun lopusta ja ainoastaan kaukosäädin on vähän mäsä. 32 tuumaisen 100 hz:n kuva ainakin on jäätävän stabiili, tarkka ja heijastamaton. Vasta puoli vuotta vanha joten kestävyydestä en osaa sanoa. Omien kokemusten perusteella huonoja vehkeitä ovat olleet IBM kannettava, BMW 520i ja Fintec-karaoke DVD.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3564145Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1303652Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92381Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei92213Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1491854- 1181769
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181748Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241389Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1511048Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79915