Lääkäri antoi minulle harmonetit, kun sanoin tahtovani jotain apua kuukautiskipuihin ja -vuotoihin sekä siinä sivussa ehkäisyyn.
Mutta tuoteselostetta lukiessani tuli sellainen olo, että uskaltaako tämmösiä ollenkaan edes käyttää. Lueteltiin kauheita listoja mitä tauteja voi ilmetä jne. Lähinnä nyt vain pelottaa, että uskaltaako pillereitä alkaa edes syödä, kun ennen olin ajatellut niitä pelkästään poisitiivisena asiana.
Osaisiko joku sanoa pari positiivista sanaa epillereistä tai harmonetista ylipäänsä. Hermoilenko nyt turhaan vai voiko jotain vakavempaa ilmetä?
Ja muuten, miten kuukautiset siirretään? Paketissa luki että kysy lääkäriltäsi. Vähän myöhäistä kysyä kun juuri siellä kävin.
Mutta tuoteselostetta lukiessani tuli sellainen olo, että uskaltaako tämmösiä ollenkaan edes käyttää. Lueteltiin kauheita listoja mitä tauteja voi ilmetä jne. Lähinnä nyt vain pelottaa, että uskaltaako pillereitä alkaa edes syödä, kun ennen olin ajatellut niitä pelkästään poisitiivisena asiana.
Osaisiko joku sanoa pari positiivista sanaa epillereistä tai harmonetista ylipäänsä. Hermoilenko nyt turhaan vai voiko jotain vakavempaa ilmetä?
Ja muuten, miten kuukautiset siirretään? Paketissa luki että kysy lääkäriltäsi. Vähän myöhäistä kysyä kun juuri siellä kävin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei pillerit tietenkään pelkkä positiivinen asia ole...ainakaan kaikille. Ja yleensä jotain voi ilmetä kun kehon ulkopuolisia hormoneja aletaan käyttää. Kyllä niitä uskaltaa silti syödä...jos olet suunnilleen normaalipainoinen, et polta ja muutenkin terve (varmasti lääkäri sinut tutki ennenkuin pillerit antoi?!?) niin riski saada niitä tauteja on aika vähäinen. Ja yleensä se huomataan aika nopeasti jos pillerit eivät jostakin syystä sovi ja ne voi vaihtaa parempaan merkkiin. Ja merkkejähän riittää joissa on eri määrä hormoneja :)!
Kaikki ovat yksilöitä ja kaikilla pillerit vaikuttavat erilailla mutta todellakin jos olet terve ja lääkärisi on sinulle pillerit antanu niin uskon kyllä että voit niitä ihan huoleti alkaa syömään :)! Itse olen syönyt useamman vuoden yasmin-nimisiä pillereitä eikä minkäänlaisia sivuoireita ole tullut...eli kuulun siihen onnelliseen ryhmään että löysin pillerit jotka minulle sopivat kuin nakutettu. E-pillereiden yhteydessä vuosittain suoritetaan gynekologinen tutkimus, useamminkin jos haluaa. El ihan turvallista touhua se on :)!
Eli tietenkin voi ilmetä jotakin vakavampaa, mutta terveellä ihmisellä siihen on pienempi mahdollisuus. Älä huoli vaan aloita rauhassa syöminen...on niissä niitä hyviäkin puolia :)!
Pillereillä kuukautisia siirretään niin että syödään vaikka kaksi laattaa putkeen jolloin kuukautiset jäävät tulematta. Eli ei pidetä sitä 7 päivän väliä 21 pillerin jälkeen vaan aloitetaan suoraan seuraava laatta! Ei ihan alussa välttämättä kannata siirtää vaan antaa kehon tottua hormoniin mutta sen jälkeen voit siirtää ihan normaalisti jos siltä tuntuu. :)
Nuo nykyajan suuret lääkefirmat alkavat euroopassa olla yhtä hysteerisiä kuin jenkeissä, jossa syytteen voi nostaa vaikka mistä. Niinpä ne listaavat kaikki mahdolliset sivuoireet, joita esim. e-pillerit voivat aiheuttaa. Tämä tarkoittaa sitä, että jos vaikkapa tuhannesta testihenkilöstä yhdelle ne ovat aiheuttaneet päänsärkyä niin se sitten listataan tuoteselosteeseen mahdolliseksi sivuoireeksi. Sitten pillerien syöjällä ei ole mitään mahdollisuutta nostaa syytettä lääkefirmaa vastaan, jos päänsärkyä ilmenee...
Voit alkaa syömään niitä pilereitä. Se lista sivuvaikutuksista on siitä hyvä olemassa, että jos niiden aikana tulee oitoja oireita, voit katsoa siitä listasta, onko ne mahdollisesti pillereistä johtuvia.
Kakille naisille ei sovi mitkään pillerit. Eikä siitä aina voi tietää etukäteen, sopiiko jollekin pillerit vai ei.
En syö Harmonetia, mutta Melianeja jotka myös ovat tavalliset e-pillerit.
Itse olen syönyt näitä jo 7 vuotta, ja olen ollut erittäin tyytyväinen: Kuukautiskivut ovat poistuneet, kuukautiset ovat ihanan niukat (2-4 päivää) ja ne ovat säännölliset. Lisäksi on mahdollisuus jättää tyhjennysvuoto kokonaan väliin syömällä useampi liuska putkeen.
Eli: pillereillä kuukautisia voi siirtää usealla tavalla:
1. joko syömällä tarvittava määrä pillereitä (eli "päiviä") seuraavasta liuskasta ja sen jälkeen pitää 7 päivän tauko.
2. Pitämällä 7 päivää lyhyemmän tauon (ei koskaan pidempää)
tai 3. jättämällä tyhjennysvuoto kokonaan väliin ja syömällä kaksi (tai useampaa) liuskaa putkeen.
E-pillerit ovat aiheuttaneet joillekkin naisille painon nousua, masennusta, seksihalujen loppumista ja jopa veritulpan. Riskejä on. Kehoitan miettimään muutaman kerran haluatko työntää itseesi ylimääräisiä hormoneja. Itse söin niitä monta vuotta. Loppujen lopuksi mikään merkki ei sopinut minulle. Kun lopetin pillerit sain akne ongelman ja kuukautiset hävisivät kokonaan. siitä on nyt vuosia aikaa ja edelleen keho on sekaisin pillereistä. Tosin seksihalut palasivat. Pillereiden ehkäisyteho on loistava, silti en niihin enää koskisi.