Rakennusoikeus ja tontin koko?

Anonyymi

Tuolla netissä on myynnissä noin 6 hehtaarin tontti jolla osayleiskaava (en tiedä mitä tarkoittaa). Tontilla on vanha rakennus, alle 200 m2. Rakennusoikeutta ilmoituksen mukaan 400 m2. Miksi noin isolla tontilla on noin vähän rakennusoikeutta? Voiko sitä rakennusoikeutta saada lisää?

2

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siitä ei voi olla varma. Viranomaiset päättävät asian. Voi hakea poikkeuslupaa tai rakennuslupaa talolle joka 'hieman' ylittää rakennusoikeuden . Kannattaa olla etukäteen yhteydessä paikkakunnan rakennuslupaviranomaisiin.

    • Anonyymi

      Yleiskaava-alueilla yleensä vapaa-ajan kiinteistojen rakennuspaikka sisältää 250m2 rakennsoikeuden. Omakotitalokiinteistöjen osalta rakennusoikeus on yleisesti tuo 400m2. Se sisältää päärakennuksen ja talousrakennukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7333
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      55
      4986
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4669
    4. 73
      4564
    5. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4168
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      29
      3392
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2928
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      39
      2468
    9. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      47
      2467
    10. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      211
      2306
    Aihe