Lada on halpa ostaa ja kuljetuskykyinen ja vaatii huoltoa melko paljon. JA ON MELUISA.
Samara on laatikkoladaa pienempi mutta nykyaikaisempi ja sillä pärjää muun liikenteen mukana. Se on hyvä ja helppo ajaa mutta pieni tiloiltaan. Ajoasento on 1000xLaatikkoladaa parempi. Samaran ruisku on varmatoiminen. Auto lähtee aina käyntiin. ( jopa -29 celsiusta)
Jos olet ennakkoluuloton ja pääsi mahtuu Ladaan, hanki Samara. Saat erinomaisen vastineen rahoillesi. Toivon kuitenkin että ymmärrät tekniikan päälle: jotain pientä aina sattuu.
Itse olen ajanut Laatikkoladalla 17 vuotta ja Samaralla 7 vuotta. Kokemuksia suuntaan ja toiseen on tullut mutta erityisesti rahaa on säästynyt muihin juttuihin.
Seuraavaksi haen pikkumersun Saksasta. Siinä on paljon ladamaisia ominaisuuksia: ei turhia tingelitangeleita. Lada 110 on "japsi", ei kiinnosta.
Tämä tarina on tosi.
Pohdintaa
6
1424
Vastaukset
- Nimetön
MOIKKA, OON PÄÄPIIRTEISSÄNI SAMAA MIELTÄ, HINTANSA VÄÄRTI AUTO, JOPA PAREMPI. Kummiskin vika samara -97, oli pettymys liikaa sähkövikoja. Ruisku oli tosi terhakka ja bensan kulutuskin kohtuullinen. Nyt mulla on Punto, kyllähän auto on eri luokkaa, mutta pitää verrata hinta,laatu suhdetta se on samarassa mun mielestä kohallaan. Luke.
- pää kylmänä
Olen peittänyt sulakerasian kumimatonpalalla eikä sähkövikoja ole ollut. Ei pääse vesi sulakkeisiin.
Valitettavasti AUTOSTA joutuu maksamaan AUTON hinnan. Löytyisikö perheautoa, jossa ei olisi tingelitangeleita? - Nimetön
pää kylmänä kirjoitti:
Olen peittänyt sulakerasian kumimatonpalalla eikä sähkövikoja ole ollut. Ei pääse vesi sulakkeisiin.
Valitettavasti AUTOSTA joutuu maksamaan AUTON hinnan. Löytyisikö perheautoa, jossa ei olisi tingelitangeleita?Kokeilen Punton karvalakkia, ei nippeleitä hinta on kohallaan.
- Supukka
Itselläni ei ole edes korttia ja ylpeydellä otan myös sen, että mieheni pää mahtuu Samaraan!
- samaristi
On jo parikymmentä vuotta ollut useampi samara enkä muuta haluakaan. Ei ole turhan hieno. toimii kuljetusvälineenä, koirankoppina, sillä siirtyy ihan mukavasti paikasta toiseen ja huollon saa kun käy sopivalla verstaalla. Ei maksanut paljon, kuluttaa kohtuullisesti, eikä tartte varoa että hieno nahkapenkki kuluu. Käyttöauto.
- Hih..
Osta Lada voimanpesä, Korjaa sitä koko kesä...
Äiti kerää muttereita ja Isä lataa pattereita..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36712340Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555397Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2133931Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1962599Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151982Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271852No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74772Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59716