Pohdintaa

pää kylmänä

Lada on halpa ostaa ja kuljetuskykyinen ja vaatii huoltoa melko paljon. JA ON MELUISA.
Samara on laatikkoladaa pienempi mutta nykyaikaisempi ja sillä pärjää muun liikenteen mukana. Se on hyvä ja helppo ajaa mutta pieni tiloiltaan. Ajoasento on 1000xLaatikkoladaa parempi. Samaran ruisku on varmatoiminen. Auto lähtee aina käyntiin. ( jopa -29 celsiusta)

Jos olet ennakkoluuloton ja pääsi mahtuu Ladaan, hanki Samara. Saat erinomaisen vastineen rahoillesi. Toivon kuitenkin että ymmärrät tekniikan päälle: jotain pientä aina sattuu.

Itse olen ajanut Laatikkoladalla 17 vuotta ja Samaralla 7 vuotta. Kokemuksia suuntaan ja toiseen on tullut mutta erityisesti rahaa on säästynyt muihin juttuihin.

Seuraavaksi haen pikkumersun Saksasta. Siinä on paljon ladamaisia ominaisuuksia: ei turhia tingelitangeleita. Lada 110 on "japsi", ei kiinnosta.

Tämä tarina on tosi.

6

1444

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      MOIKKA, OON PÄÄPIIRTEISSÄNI SAMAA MIELTÄ, HINTANSA VÄÄRTI AUTO, JOPA PAREMPI. Kummiskin vika samara -97, oli pettymys liikaa sähkövikoja. Ruisku oli tosi terhakka ja bensan kulutuskin kohtuullinen. Nyt mulla on Punto, kyllähän auto on eri luokkaa, mutta pitää verrata hinta,laatu suhdetta se on samarassa mun mielestä kohallaan. Luke.

      • pää kylmänä

        Olen peittänyt sulakerasian kumimatonpalalla eikä sähkövikoja ole ollut. Ei pääse vesi sulakkeisiin.

        Valitettavasti AUTOSTA joutuu maksamaan AUTON hinnan. Löytyisikö perheautoa, jossa ei olisi tingelitangeleita?


      • Nimetön
        pää kylmänä kirjoitti:

        Olen peittänyt sulakerasian kumimatonpalalla eikä sähkövikoja ole ollut. Ei pääse vesi sulakkeisiin.

        Valitettavasti AUTOSTA joutuu maksamaan AUTON hinnan. Löytyisikö perheautoa, jossa ei olisi tingelitangeleita?

        Kokeilen Punton karvalakkia, ei nippeleitä hinta on kohallaan.


    • Supukka

      Itselläni ei ole edes korttia ja ylpeydellä otan myös sen, että mieheni pää mahtuu Samaraan!

    • samaristi

      On jo parikymmentä vuotta ollut useampi samara enkä muuta haluakaan. Ei ole turhan hieno. toimii kuljetusvälineenä, koirankoppina, sillä siirtyy ihan mukavasti paikasta toiseen ja huollon saa kun käy sopivalla verstaalla. Ei maksanut paljon, kuluttaa kohtuullisesti, eikä tartte varoa että hieno nahkapenkki kuluu. Käyttöauto.

    • Hih..

      Osta Lada voimanpesä, Korjaa sitä koko kesä...
      Äiti kerää muttereita ja Isä lataa pattereita..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1279
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      80
      1164
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      641
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      588
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      21
      566
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      523
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      495
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      479
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      462
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      17
      460
    Aihe