Pohdintaa

pää kylmänä

Lada on halpa ostaa ja kuljetuskykyinen ja vaatii huoltoa melko paljon. JA ON MELUISA.
Samara on laatikkoladaa pienempi mutta nykyaikaisempi ja sillä pärjää muun liikenteen mukana. Se on hyvä ja helppo ajaa mutta pieni tiloiltaan. Ajoasento on 1000xLaatikkoladaa parempi. Samaran ruisku on varmatoiminen. Auto lähtee aina käyntiin. ( jopa -29 celsiusta)

Jos olet ennakkoluuloton ja pääsi mahtuu Ladaan, hanki Samara. Saat erinomaisen vastineen rahoillesi. Toivon kuitenkin että ymmärrät tekniikan päälle: jotain pientä aina sattuu.

Itse olen ajanut Laatikkoladalla 17 vuotta ja Samaralla 7 vuotta. Kokemuksia suuntaan ja toiseen on tullut mutta erityisesti rahaa on säästynyt muihin juttuihin.

Seuraavaksi haen pikkumersun Saksasta. Siinä on paljon ladamaisia ominaisuuksia: ei turhia tingelitangeleita. Lada 110 on "japsi", ei kiinnosta.

Tämä tarina on tosi.

6

1410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      MOIKKA, OON PÄÄPIIRTEISSÄNI SAMAA MIELTÄ, HINTANSA VÄÄRTI AUTO, JOPA PAREMPI. Kummiskin vika samara -97, oli pettymys liikaa sähkövikoja. Ruisku oli tosi terhakka ja bensan kulutuskin kohtuullinen. Nyt mulla on Punto, kyllähän auto on eri luokkaa, mutta pitää verrata hinta,laatu suhdetta se on samarassa mun mielestä kohallaan. Luke.

      • pää kylmänä

        Olen peittänyt sulakerasian kumimatonpalalla eikä sähkövikoja ole ollut. Ei pääse vesi sulakkeisiin.

        Valitettavasti AUTOSTA joutuu maksamaan AUTON hinnan. Löytyisikö perheautoa, jossa ei olisi tingelitangeleita?


      • Nimetön
        pää kylmänä kirjoitti:

        Olen peittänyt sulakerasian kumimatonpalalla eikä sähkövikoja ole ollut. Ei pääse vesi sulakkeisiin.

        Valitettavasti AUTOSTA joutuu maksamaan AUTON hinnan. Löytyisikö perheautoa, jossa ei olisi tingelitangeleita?

        Kokeilen Punton karvalakkia, ei nippeleitä hinta on kohallaan.


    • Supukka

      Itselläni ei ole edes korttia ja ylpeydellä otan myös sen, että mieheni pää mahtuu Samaraan!

    • samaristi

      On jo parikymmentä vuotta ollut useampi samara enkä muuta haluakaan. Ei ole turhan hieno. toimii kuljetusvälineenä, koirankoppina, sillä siirtyy ihan mukavasti paikasta toiseen ja huollon saa kun käy sopivalla verstaalla. Ei maksanut paljon, kuluttaa kohtuullisesti, eikä tartte varoa että hieno nahkapenkki kuluu. Käyttöauto.

    • Hih..

      Osta Lada voimanpesä, Korjaa sitä koko kesä...
      Äiti kerää muttereita ja Isä lataa pattereita..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe