Lomareissulle kaveri hakusessa, saa ilmoittautua kaveriksi, n. heinäkuun puolivälissä tarkoitus lähteä Superfastilla Rostockiin ja sieltä johonkin etelän suuntaan, paluu samalla laivalla.
Mitään täsmäsuunnitelmaa ei ole, eiköhän sellainen täsmenny reissussa päivä kerrallaan, välillä baanalla vauhdikasta siirtymistä ja välillä hieman hitaampia mutkateitä edeten johonkin välimeren nurkille ja mahdollisesti moto GP kisat pitäisi käydä katsomassa Saksanmaalla. Paluu olisi aivan elokuun alkupäivinä. Matka-aika reissussa suunnilleen 16 pv tai vaikkapa hieman vähemmän.
Paluu olisi myös tarkoitus tehdä Superfastilla
Lisätietoa suunnitelmasta ym.... e.mail
[email protected]
Mitään täsmäsuunnitelmaa ei ole, eiköhän sellainen täsmenny reissussa päivä kerrallaan, välillä baanalla vauhdikasta siirtymistä ja välillä hieman hitaampia mutkateitä edeten johonkin välimeren nurkille ja mahdollisesti moto GP kisat pitäisi käydä katsomassa Saksanmaalla. Paluu olisi aivan elokuun alkupäivinä. Matka-aika reissussa suunnilleen 16 pv tai vaikkapa hieman vähemmän.
Paluu olisi myös tarkoitus tehdä Superfastilla
Lisätietoa suunnitelmasta ym.... e.mail
[email protected]
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tee jotain toisin. Eli korvaa tuo "Mitään täsmäsuunnitelmaa ei ole" täsmäsuunnitelmalla.
No, ei siihen oikeasti täsmäsuunnitelmaa tarvita, mutta jonkunlaiset raamit kyllä.
Tuosta tulee muuten sellaista aja päivä - etsi yösija - ota pari kaljaa - mene nukkumaan - aja päivä - etsi yösija - jne.. Ja lopulta olet ajanut tuhansia kilometrejä, näkemättä muuta kuin maanteitä ja maisemia.
Päätä määränpää mihin olet(te) menossa ja tehkää sieltä päiväreissuja ilman laukkuja ja varusteita,
niin on paljon mukavampaa. Ja sitäpaitsi tuohon aikaan porukkaa alkaa olla lomalla niin paljon, että majapaikkojen löytyminen voi tuottaa tuskaa.
Jos et usko, niin reissun jälkeen tiedät mitä tarkoitin.
Jos toinen uskalsi neuvoa niin minä rohkenen kertoa:
Kuljemme Euroopassa matkailu-autolla katsomassa, Moto GP-kisoja, F -1 kisoja, ralleja, kaikkea mahdollista mikä liittyy auto- ja moottoriurheilukisoihin. Meillä on " kyykkypyörämiehiä " mukana, joskus tulevat koko matkan messissä, mutta esim. viimekesänä lensivät Amsterdamiin, napatiin sieltä kyytiin ja lähdettiin Assenin Moto GP:n.
Jos katsot ajoreittejä netistä, vaikka www.viamichelin, huomaat, että Rostockista on Zwickauhun, joka on aivan Sachsenringin vieressä matkaa noin 490 km. Kisahan on siellä 31.07.05 eli sopisi varmaankin sitten paluumatkaan katsoa kisat. Osta liput kisoihin netistä, sieltä saat ne edullisemmin. Mene ( menkää ) hyvissä ajoin paikalle, miettikää majoitusta etukäteen, koska siellä on ryhmää liikkeellä. Pieni teltta voisi olla hyvä ? paitsi, että Saksassa sää voi olla epävakainen ( sataa ? )
Sen sijaan sää suosii camping matkailua yleensä Italiassa. Enemminkin kannattaisi mennä Italian Adrianmeren puoleiselle rannalle ? kuin Välimeren. Rostockista Ravennaan, Italiaan on noin 1.415 km, ei paha vai mitä ?
Suosittelen Italian rannoille ajoa jo Bibionen ( Venetsian yläpuolella ) kohdalla. Siellä on upeat hiekkarannat, lukemattomia lux-luokan ( Suomessa ei ole mitään vastaavaa ! ) camping alueita, pärjää hyvin pikkuteltalla, koska palvelut,ovat viimeisen päälle. Hotelleja, motelleja, apartementos yms. majoitusta yllinkyllin. Ehtoolla voitte viettää vauhdikasta iltaelämää, päivällä rantaelämää.
Mielestäni ehditte myös käydä alempanakin, eli leppoisaa ajelua rantaa pitkin, ennen Ravennaa löytyy lisää rantoja kuten : Lido di Nazzione, Pomposa, jne.
Jos ostat 3 päivän, ( harjoitusajot ! ) kisalipun niin, siitä sitten sopivasti ajelemaan ylöspäin, ja kisapaikalle.
Kun kisat loppuvat, poliisit ja järjestyksen valvojat päästävät yleensä motoristit ekana lähtemään kisapaikalta, muut saa odottaa.
Siinä onkin katseltavaa näkee kaikki mahdolliset pyörät & kuskit :) : ) : ) ja tätä kisojen " purkuajoa " tulevat paikallisetkin teiden varsille seuraamaan.
Niin justiinsa ! meikäläinenkin sitä kiirehti heti tarinoimaan, enkä edes huomannut kysyä, kuinka mones " pyörä retki " Eurooppaan onkaan suunnitteilla ?
Sorry nyt kun en lisäksi vastannut edes kysymykseen, kun en voi tarjoutua matkaseuraksi ! Heh !
Olisi kyllä pari motoristi mimmiä, ihan lähisukua, nuorta nättiä ja vapaata tiedossa, mutta se ajokokemus, ei riitä Euroopan reissuun.
Huihai,saahan sitä kommentoida.
Tulevan kesän reissu on järjestyksessään viides perättäisinä vuosina.
Reissut on ollut yleensä hieman yli kaksiviikkoisia, aina startti ja päätepysäkki Rostocissa. Joka vuosi moto GP kisat mahdutettu kuvioihin, muuten välieurooppa kierretty ympäri aika huolellisesti.
Majoitukset aina hotelleissa, ajokki senverran sporttinen ettei ole rahtikapasiteettia teltoille, keittimille ja perunasäkeille ym.
>>>Olisi kyllä pari motoristi mimmiä, ihan lähisukua, nuorta nättiä ja vapaata tiedossa, mutta se ajokokemus, ei riitä Euroopan reissuun.