Matikka tympii ihan toden teolla... Oon aika varma etten pääse sitä läpi kirjotuksissa, enkä tiiä mitä teen sen jälkeen! :( Ei vaan mee päähän koko tyhmä matikka, taidan olla aika idiootti... koska lyhyt matikka kuitenkin kyseessä!
Onko neuvoja miten sitä kannattais päntätä, että osais jotain yo-kirjotuksissa? :/
Onko neuvoja miten sitä kannattais päntätä, että osais jotain yo-kirjotuksissa? :/
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oon kattellu viimeisiä PITKÄN matikan yo-kokeita, viittä eri koetta. Niissä toistuu samantyylisiä tehtäviä, joka vuosi on jokin todennäköisyys, prosentti ym. juttuja ja just nää prosenttilaskut on ollut niitä alkupään tehtäviä ja ekana tai tokana on vaan usein jotain funktioilla ja lausekkeilla kikkailua, kuten sieventämistä, nollakohtien ja juurien etsimistä tms. helppoa. Että neuvoisin ottamaan selville mistä asioista teillä ensimmäisiä tehtäviä on todennäköisesti tulossa ja opiskelemaan niitä.
ehkä opiskella niitä juttuja silloin kun niitä tunneilla opetetaan. idiootti! ei tarvisi nyt panikoida ja itkeä täällä. Luulitkos, ettei sulta kukaan koskaa kysy, mitä sä olet oppinut.
HAista kuule iso paska! Mä oon ollu joka tunti paikalla ja yrittäny opetella mut mullakaan ei mee päähän.Et ime lekaa!
Kertaa rauhallisesti teoriaa oppikirjoista ja tutki kirjan valmiiksi laskettuja tehtäviä.
Niitä voi käyttää harjoittelumateriaalina myös niin, että peittää ratkaisun ja yrittää itse laskea.
Yhtälöt, prosenttilaskentaa, geometriaa, trigonometriaa...
Läpipääsyyn vaaditaan yleensä 12-14 pistettä.
Pieni paniikki ennen koetta on ihan hyvä asia lisäämässä opiskelutehoa.
Onnea yrityksellesi!