rippikoulu pelottaa

Anonyymi

oon siis menos 2020 keväällä riparille ja eli oon siis tosiaa 13/05. ja mua ahistaa, stressaa ja pelottaa mennä sinne. ku oon nii hiton epäsosiaaline pska ku olla ja voi ja oon kotona iha 247 paitsi et meen kouluu yms. mut niiku mun sukulaiset ja vanhemmat on vaa sillee et ”sä meen sinne riparille” ja ku puhuttii siit vähä aikaa sit ja olin sillee et vois mennä city riparille ni mu kummi vaa katto mua sillee et ei kannata. mut oikeesti en halu mennä normi riparileiril ku mul ei oo muutenkaa oikeestaa yhtää kaverii ni tuun olee yksi. ja ku en oikee tykkää tutustuu kehenkää ja mul voi olla joku masennus tai jotai emt mut masentaa kokoaja ni mul tulee olee tosi tylsää. jote help... ja tosiaa siis mu vanhemmat ja sukulaiset vaa painostaa kokoaja et niih.

18

776

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vastaukseni on klisee, mutta älä pelkää, riparilla ryhmäytetään hyvin, joten löydät kyllä riparikaverin, tai voit jopa löytää uuden ystävän.

    • Nyt onkin jo korkea aika alkaa saada kokemuksia sosiaalisissa tilanteissa toimimisesta, epämukavuuden sietämisestä ja uusien asioiden kokeilemisesta.

      Ihminen, joka on kotona 24/7, eikä pysty toimimaan muiden ihmisten kanssa, on todella suuressa vaarassa syrjäytyä. Sitä kannattaa välttää, koska se ei ole kovin hohdokasta elämää.

    • Anonyymi

      Miksi valitsit kirkon aivopesuleirin? HÖLMÖÄ

    • Anonyymi

      Jos haluat leireillä, valitse mielummin protu tai joku muu, mutta ei missään nimessä riparia.

    • Anonyymi

      Itteäki pelotti ja ahdisti ripari mutta kaikki meni kuitenkin iha mukavasti! Sain paljon uusia kavereita vaikka en tuntenu ketään. Ja voin sanoo et oon epäsosiaalinen 😁. Meet vaa rohkeesti omana ittenäsi ja yritä luoda kontaktia (eli et kato lattiaa koko ajan yms xd) kyl se menee hyvin!!

    • Anonyymi

      Mene rohkealla mielellä. Saat kavereita varmasti.

    • Anonyymi

      Ehdotan ettet mene ripariin. Pelkkä riesa, mistä et hyödy mitään.

      8h/pv opiskelet jesse satuja ja rukouksia. HEH HEH HEH

    • riparii ei oo pakko käyä ellet ite haluu. ite tällee isosena voin sanoo et jos sul ei oo kaverei siel leiril nii kyllä isoset tulee sunkaa ettet oo yksi. ja jos et haluu perus riparii käyä nii päivä ripari on kans hyvä vaihtoehto

      • Anonyymi

        Eikä sitä mikään pakko ole käydä, jos sinne ei halua. Eli lopeta lässyttäminen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikä sitä mikään pakko ole käydä, jos sinne ei halua. Eli lopeta lässyttäminen.

        Mitäs helvettiä itse lässytät? @YouDontKnowMe sanoi juuri viestinsä alussa "... ei oo pakko käydä ellet haluu.".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitäs helvettiä itse lässytät? @YouDontKnowMe sanoi juuri viestinsä alussa "... ei oo pakko käydä ellet haluu.".

        Nimimerkkki @YouDontKnowMe voisi opetella kirjoittamaan tekstinsä sellaiseen muotoon, että siitä saa selvää. Nyt koko teksti on kuin jonkun lukihäiriöisen tuotosta.


    • Anonyymi

      Suurin osa riparilaisista uskistuu. Järkyttävää

      • Anonyymi

        Jaaha, papukaija on taas äänessä. Etkö oo vuosien mittaan oppinut mitään muuta sanomaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaaha, papukaija on taas äänessä. Etkö oo vuosien mittaan oppinut mitään muuta sanomaan?

        Aina vaan löytyy kyseliöitä. Raamatun satuja on tuputettu jo 2000 vuotta ja se on todellakin pelkkää satua. Todeksi se ei muutu koskaan.


    • Anonyymi

      Ripari oli aivan hirveä paikka. Oikea painajainen elämässäni.
      Jäi ikuinen trauma. Romutti elämän halut ja herätti itsemurha ajatukset.
      Vielä yli 20v jälkeen, koen painajaisia riparilta ja käyn 3kk välein tapaamassa psykiatriani.

      Älkää menkö. On niitä muitakin vaihtoehtoja leireillä.

    • Ite kävin tänä kesänä riparin ja ennen sitä olin sillee et en jaksais lähtee. Sori niille jotka oli Lapin vaelluksel. :). Mut siis sit ku päästiin sinne nii se aika meni ihan saakelin nopeasti. Siit jäi paljo kivoja ja sekopäisiä muistoja. Myös yllättävän paljon kavereita vaikka en hirveän sosiaalinen olekkaan. Kyllähän siinä oppi sitä sun tätä uskostakin mutta mielestäni tärkein asia riparissa on se, että pääsee tutustumaan saman ikäisiin uusiin ihmisiin. On yllättävän mukavaa viettää se noin viikko samanikäisten kanssa. Jäin kaipaamaan sitä.

    • Anonyymi

      8h paskanjauhantaa joka päivä. Elä mene

      • Anonyymi

        En jaksaisi kuunnella jeesus satuja päivästä toiseen.
        Onko se leirin arvoista? On niitä muitakin leirejä.

        Riparin käyneitä pidetään nykyään, vähän hölmöinä.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      105
      4054
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      56
      2280
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      74
      1600
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      5
      1054
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      834
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      20
      784
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      117
      778
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      762
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      49
      748
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      748
    Aihe