Islamin suhtautuminen joogaan

Salam aleikum.
Mietiskelin tässä, miten islam suhtautuu joogaan ja meditaatioon. Kummallakin on pohjansa hindulaisuudessa. Onko tälläisen aktiviteetin harjoitus täysin haram? Olen jo monia vuosia käynyt joogatunneilla eikä mieleeni ole edes tullut uskontoni näkökulmaa asiaan. Joogahan on myös liikuntalaji, ja islam kannustaa liikkumiseen ja terveelliseen elämään.

Voisiko muslimi harrastaa joogaa, jos jättäisi mantrat ja muut hindulaiset rituaalit väliin? Sama kysymys liittyy myös meditaatioon, eli voiko muslimi meditoida, jos vain sivuuttaisi ns. uskonnollisen tausta-ajatuksen? Googlettamalla löytyy aika ristiriitaista tietoa, mitä mieltä olette?

3

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikö mielipiteitä?

    • Anonyymi

      Jooga on saatanasta ainakin kristittyjen mielestä, en tiedä sitten onko muslimit suvaitsevaisempia. Islamhan kieltää vaikka minkä, musiikin, taiteen yms. joten vähän heikkoa voi olla.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1238
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      904
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      90
      825
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      20
      769
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      702
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      636
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      603
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      116
      519
    Aihe