Kuinka kallista adoptio on?

Anonyymi

Jos haluan adoptoida esimerkiksi Kolumbiasta lapsen?

Kuinka todennäköisesti saan terveen adoptiolapsen Kolumbiasta?

Antaako Kela rahallista tukea adoptioon ja paljonko se on?

Voinko adoptoida vaikka minulla on oppisopimuksella ammattiin kouluttautuminen kesken mutta miehelläni on ammatti ja työpaikka?

Mitä kaikkea tulevilta vanhemmilta kysytään kun he hakeutuvat adoption piiriin?

Kauanko nykyään kestää adoptiolapsen saaminen Kolumbiasta?

Onko adoptiolapsen perhe ikuisesti lastensuojelun asiakas eli vieraileeko sossu kotona siihen asti kun lapsi täyttää 18v?

2

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos rahaa ei ole tarpeeksi, onko ok ottaa pankilta lainaa adoptiota varten?

    • Anonyymi

      Hei,

      Kannattaa lukea adoptiopalvelunantajien (Interpedia ja Pelastakaa Lapset) sivuilta. Sieltä löydät tietoa kustannuksista ja prosessista ylipäätään: https://interpedia.fi/kansainvalinen-adoptio/adoptio/adoption-kustannukset/

      Kustannukset vaihtelevat kohdemaiden mukaan ja myös Kelan myöntämä adoptiotuki on kohdemaakohtainen. Prosessin aikana ehtii hyvin säästää ja kulut maksetaan erissä.

      Siitä mikäli lapsi on sosiaalihuollon asiakas 18-vuotiaaksi, niin vastaus on ei. Jokin aikaa sen jälkeen kun lapsi on tullut perheeseen niin sosiaalityöntekijä käy vierailemassa ja seuraa lapsen sopeutumista ja voi tukea vanhempia, mutta sen jälkeen vain tarvittaessa (niin kuin muutenkin lapsiperheissä).

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      218
      11505
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      136
      10908
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      234
      6242
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      201
      5085
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      140
      3536
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      173
      3499
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2363
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      310
      1902
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      10
      1748
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1644
    Aihe