Mitä mieltä olette nimestä Erin? Lausutaan Eerin jos joku ei tiedä... Koko nimi olisi Erin Aili Ulriikka. Mielestäni kaunis, mutta Erin on aika erikoinen nimi. Väestörekisterikeskuksen sivuilta katsoin, ettei ole vielä yhtäkään kastettu tänä vuonna. Yhteensä nimen kantajia on noin pari sataa.
Mitä mieltä?
Tiiu
234115
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
ei ole minullekkaan tullut aikasemmin vastaan Erin nimeä,se on jotenkin"kummallinen"nimi,siis puhuttaessa"olin Eerinin kanssa" "mitäs meidän Eerin"ja niin edelleen.lähinnä on pojan nimi Erik,Eeerik...ja lisättynä ERINomainen..jne.
minulla ensimmäiseksi kyllä tuli mieleen Nylon Beatin Erin...toinen ja kolmas nimi kyllä sointuu hyvin sen kanssa.
Jos joku haluaa antaa lapselle nimeksi Erin, niin eipä voi muuta kuin ihmetellä, vaikka se kuinka pitäisi ääntää.
Erin on nätti nimi. Yhden Erinin tiedän eli Nylon beatin Jonna & Erin! :)
Erin on kaunis nimi.
Nylon Beat ja Erin, siinäpä esikuva lapsen nimelle!
Tapani Kansa-Tapani nimelle
Tarja Halonen-Tarja nimelle
Jasmin Mäntylä-Jasmin nimelle
Matti Nykänen-Matti nimelle
Ei Erin nimelle AINAKAAN huono esikuva ole Nylon Beatin Erin! Silloin ei vois mitään nimeä antaa lapselleen ,kun niitä kaimoja aina riittää.
Esikuvaksi valittavan tulee olla ylevä!
Esikuvasta paljastuu mitä itse kukin pitää ylevänä ja arvostaa.
Esikuva ei ole se, mistä sattumoisin muuten pitää.
Jos lapselle nimi annetaan jonkun "esikuvan" mukaan,niin kyseessä silloin monta kertaa isovanhempi tms. Jos nimeä valitessaan joutuu miettimään kenellä ,ja millaisella ihmisellä nimi käytössä,niin huh,huh.. Kyllä se nimi annetaan muilla perusteilla.Kauniitkin nimet käytössä myös rikollisilla.Erin on kaunis nimi,ja vaikka se olisi sadalla laulajalla,niin ei vanhemmat nimeä siksi lapselleen valitse. Kyllä siinä on muut perusteet.
Vaikea nimi.
Aivan Tosiaan.Oletko ottanut huomioon,että pienenä,itse asiassa monta vuotta,kun lapseltasi kysytään nimeä,hän vastaa ELIN.Kyllähän se hauskalta
kuulostaa siihen saakka kunnes oppii R:n :)
koska useat lapset oppivat lausumaan R:n ja ässänkin jo vuoden parin ikäisenä eli opittuaan pihumaan.
Minulla on kolme lasta, joiden nimissä on kyseiset kirjaimet ja ainoastaan yhdellä lapsella oli R ja S hukassa puhumaan oppimisen jälkeen, mikä korjaantui itsekseen 5-6 vuotiaana.
niimpä niin,SINUN lapsesi!!!mutta ei voi yleistää!minun nuorin tyttö on 4 vuotias ja hänellä vielä hakusessa R-kirjain.jos häneltä kysyttäisiin,hän vastaisi Elin.Ja kyllä niitä R-vikaisia aikuisiakin on,esim.meidän presidenttimme,ja siinä iässä on jo R:n oppinu lausumaan,mutta niin että sen kyllä huomaa.siis SINULLA on 3 lasta,mutta ÄLÄ yleistä,luulisi sinunkin jo se tietävän että ei KAIKKI lapset ole samanlaisia oppimaan.Onnea sinulle.En tässä moiti nimiä,missä r-kirjain,vaan annoin vaan OMAN mielipiteeni tähän keskusteluun.
onneksi olkoon että sinun lapsesi ovat oppineet R-n jo silloin kun ovat oppineet puhumaan,hyvä kun sinäkin olet oppinut jo pihumaan,tarkoitin kirjoittamaan hyvin jo aikuisena :)
Tarkoitatko, että kaikki nimet, joissa on r-kirjain ovat ei-toivottavia, koska lapsi saattaa usean vuoden ajan sanoa nimensä väärin (ihmiset luulevat hänellä olevan eri nimen kuin todellisuudessa on).
Erin-nimisiä Suomessa on 2 miestä ja 208 naista
Elin-nimisiä Suomessa on 8 miestä ja 6931 naista.
Raimo-niminen veljeni ei sanonut lainkaan r-kirjainta lapsena; hän ilmoitti olevansa Aimo.
Ei se mitenkään erityisen hauskalta (=naurettavalta/kiusaamiseen houkuttavalta) kuulostanut. Korjasimme virheen, jos satuimme olemaan paikalla. Ei siinä sen ihmeellisempää.
Ja vielä:
Eerin-nimisiä Suomessa on 2 miestä ja 13 naista
Eelin-nimisiä Suomessa on 3 miestä ja 1062 naista,
mielestäni nämäkin kirjoitusmuodot ovat käyttökelpoisia.
Nimimerkki XXXX: toivon, että et kirjoituksellasi tarkoita sitä, että olisit valmis kiusaamaan, nauramaan, pilkkaamaan ihmistä, jonka nimi on Elin.
JOO,ei tosiaankaan ole tarkoitus pilkata ketään.olen kai vaan niin tyhmä tai jotain,kun en ole edes kuullutkaan kenelläkään nimeä Elin,en tiennyt että sekin on ihmisen nimi.kieltämättä minulla tuli ensin mieleen Elin,kaksimielisenä ajatellen...Eikä minulla ole mitään vastaan nimistä, jossa R-kirjain,mutta tässä tapauksessa tuli vaan tuo mieleen ja halusin kertoa vaan oman mielipiteeni siitä!
Elin on ruotsinkielinen nimi, ja Ruotsissa vielä paljon yleisempi kuin suomessa...
Erin taas on irlantilainen nimi, ihana ja kaunis nimi.
kaunis nimi, hyvä ettei ole tavallinen! :)
Hyvä nimi ja harvinainenkin Suomessa, mutta ei liian erikoinen. Huomattavasti parempi kuin vaikka Elin, joka on ainakin kirjoitusasultaan vähän kyseenalainen Suomalaiselle lapselle. :D
Ärrävikaiselle toki hankala, mutta vaikeahan sitä on etukäteen ennustaa, tuleeko lapselle puhevika ja millainen. Ärrävika ei ole ainut, olen tuntenut erään Jarkon, joka sanoi pienenä nimensä "Jantto", koska ei osannut sanoa ärrän lisäksi k-kirjainta. Useimmat lapset oppivat sanomaan ärrän jo puhumaan oppiessaan. Eerin on tosiaan käyttökelpoinen kirjoitusasu, kuten yksi vastaaja sanoikin, koska silloin nimi ei väänny kaksimieliseksi, vaikka lapsella olisikin ärrävika ja hän sanoisi olevansa Eelin.
Nimi on kyllä kaunis, mutta sen kirjoitusasu ei ole suomalaisille itsestäänselvä, joten sitä saa varautua selittämään usein: Siis yhdellä eellä. Siksi vähän hankala, enkä laittaisi omalle lapselle, vaikka se kauniilta kuulostaakin.
Unohdin lisätä tuohon, että Aili Ulriikka kuulostaa tosi hyvältä! Nuo molemmat nimet on kauniita ja suht harvinaisia. Aili oli myös oman mummoni nimi, joten siksikin minulle läheinen : )
älä kuuntele muita vaan jos tämä nimi miellyttää sinua ja miestä niin antakaa ihmeessä. KAunis nimi minä mietin tätä myös toiselle lapselleni :)
Tässä ei enää rohkeutta tai omaa makua kysytä, sillä tämä lapsiahn on jo 5-vuotias!
Minun tyttöni nimi on Erin Fatima.. :) Fatima tulee isän suvun puolelta, hän on venäjältä.