Mistä apua

Anonyymi

Mistä saa vakavasti sairas,tällä hetkellä pyörätuolissa oleva yksin asuva kotiapua,sekä asumisapua?On eläkkeellä.Kotiavulle ei kuulu,eikä arjen avulle.Ei pääse ulos asunnostaan itse kynnyksien vuoksi.Pitäs päästä ulos,apteekkiin-kauppaan,näkemään ihmisiä.Nyt päättäjät.Työllistäkää ihmisiä.Auttamaam näitä olosuhteiden vankia elämään ihmisarvoista elämää.Vaikka parina päivänä muutama päivä viikossa.pieniä kotihommia,ulkoilua,virkistystä,edulliseen hintaan.Yksityiset ovat kalliita.Ei oo omaisia eikä ystäviä lähellä.Mene päättäjä viikoksi auntoon pyörätuolilla,et pääse kynnyksistä ulos,eikä hissin ovi pysy auki.Et saa kävellä etkä varata jalallasi.Sairastat parantumatonta sairautta,syöt paljon lääkkeitä.Nauti siinä elämästä.Odota,milloin taksikuski vie sut hoitoihin.Jakakaa päättäjille.Näin kysyy,väsynyt omainen

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun läheiselläni oli samanmoinen ongelma. Sairastui aivoverenvuotoon, omaisia ei ollut ja entiset ystävät kaikkosivat. Tilanteen pelastus oli, kun hänellä oli alkoholiongelma, niin pääsi avun piiriin. Sai kotisiivouksen, pyykinpesun, ruoka tuotiin keskuskeittiöstä, kerran viikossa kävi hoitaja kotona juttelemassa ja kattomassa että on ns.kunnossa. Tämä apu tuli sininauhaliiton kautta. Tietysti kaikesta täytyi maksaa, mutta sai avun. Ystäväni ei asu enää paikkakunnalla.

    • Apu tulee ylhäältä, ku nihmisapu ei enää auta.

      • Anonyymi

        Katos saakeli oikeesti heh heh mikä satusetä


    • Anonyymi

      Vanhustyössä Jyväskylässä ainakin koulutetaan vanhuksille kavereiksi vapaaehtoisia. Kysele saisko sellaisesta ilmaisella kaverin joka esim kävis yhdessä ulkoiluttaan.
      Kyllä apu löytyy! Älä huoli.

    • Anonyymi

      niin ja tietääkseni myös Jyväskylässä Punaisen Ristin kautta on saanut vapaaehtoisen henkilön tietyn ajoin ystäväksi, pietä apua vaikka ulkoiluttamiseen. Kaippa tämä homma vieläkin toimii, myös muilla paikkakunnilla?

    • Anonyymi

      Neuvoisin ottamaan pikaisesti yhteyttä sosiaalitoimistoon. Jos avun tarve on oikeasti hälyyttävä, niin sosiaalihuollon kautta täytyy saada ihmisen apua jos tilanne on akuutti. Lakikirjakin sanoo, että jokaisen on saatava apua jos henki ja terveys on vaarassa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2952
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2621
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      100
      2226
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      331
      1846
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1178
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1165
    Aihe