Mistä apua

Anonyymi

Mistä saa vakavasti sairas,tällä hetkellä pyörätuolissa oleva yksin asuva kotiapua,sekä asumisapua?On eläkkeellä.Kotiavulle ei kuulu,eikä arjen avulle.Ei pääse ulos asunnostaan itse kynnyksien vuoksi.Pitäs päästä ulos,apteekkiin-kauppaan,näkemään ihmisiä.Nyt päättäjät.Työllistäkää ihmisiä.Auttamaam näitä olosuhteiden vankia elämään ihmisarvoista elämää.Vaikka parina päivänä muutama päivä viikossa.pieniä kotihommia,ulkoilua,virkistystä,edulliseen hintaan.Yksityiset ovat kalliita.Ei oo omaisia eikä ystäviä lähellä.Mene päättäjä viikoksi auntoon pyörätuolilla,et pääse kynnyksistä ulos,eikä hissin ovi pysy auki.Et saa kävellä etkä varata jalallasi.Sairastat parantumatonta sairautta,syöt paljon lääkkeitä.Nauti siinä elämästä.Odota,milloin taksikuski vie sut hoitoihin.Jakakaa päättäjille.Näin kysyy,väsynyt omainen

6

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun läheiselläni oli samanmoinen ongelma. Sairastui aivoverenvuotoon, omaisia ei ollut ja entiset ystävät kaikkosivat. Tilanteen pelastus oli, kun hänellä oli alkoholiongelma, niin pääsi avun piiriin. Sai kotisiivouksen, pyykinpesun, ruoka tuotiin keskuskeittiöstä, kerran viikossa kävi hoitaja kotona juttelemassa ja kattomassa että on ns.kunnossa. Tämä apu tuli sininauhaliiton kautta. Tietysti kaikesta täytyi maksaa, mutta sai avun. Ystäväni ei asu enää paikkakunnalla.

    • Apu tulee ylhäältä, ku nihmisapu ei enää auta.

      • Anonyymi

        Katos saakeli oikeesti heh heh mikä satusetä


    • Anonyymi

      Vanhustyössä Jyväskylässä ainakin koulutetaan vanhuksille kavereiksi vapaaehtoisia. Kysele saisko sellaisesta ilmaisella kaverin joka esim kävis yhdessä ulkoiluttaan.
      Kyllä apu löytyy! Älä huoli.

    • Anonyymi

      niin ja tietääkseni myös Jyväskylässä Punaisen Ristin kautta on saanut vapaaehtoisen henkilön tietyn ajoin ystäväksi, pietä apua vaikka ulkoiluttamiseen. Kaippa tämä homma vieläkin toimii, myös muilla paikkakunnilla?

    • Anonyymi

      Neuvoisin ottamaan pikaisesti yhteyttä sosiaalitoimistoon. Jos avun tarve on oikeasti hälyyttävä, niin sosiaalihuollon kautta täytyy saada ihmisen apua jos tilanne on akuutti. Lakikirjakin sanoo, että jokaisen on saatava apua jos henki ja terveys on vaarassa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      93
      1071
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      482
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe