onko kokemuksia gr 650 suzukista
Suzuki GR 650
Kokemuksia?
3598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihan mukiinmenevä vehje riippuen tietysti käyttötarkoituksesta.
Painopiste ja satulakorkeus matalalla, helppo hallita. Sopii loistavasti ensimmäiseksi isoksi pyöräksi.
Pitkällä matkalla suoralla tiellä ajoviima käy rasittavaksi. Toisena kesänä hankin pienen plexin joka korjasi vähän tilannetta. Vaihtoehdot ajoasennossa on myös vähissä porrastetun satulan takia. Pieni bensatankki tosin pakottaa pitämään taukoja melko usein. Aivan tärinätön tuo twini ei myöskään ole (niinkuin ei kait ikinä...)
Tyyppivikoja mitä olen kokenut tai kuullut, on lataussäätimen poksahtelu, starttiongelmat ja takalokarin nitkuminen poikki takalampun painon ja tärinän yhteisvaikutuksesta.
Kaupunkipyörityksessä ja lyhyemmillä matkoilla erittäin mukava peli! Voin suositella em. varauksilla.
Lisäksi minulla ja monilla muillakin on ollut havaittavissa venttiilinvarren kumien kulumisesta johtuvaa öljynkulutusta.
Itse sain pyörän ajoasennosta mielestäni paremman vaihtamalla ohjaustangon hieman matalampaan ja melko suoraan malliin. Näin ajoasento muuttuu hieman etukenommaksi ja ilmanvastuksen kannalta paremmaksi.
Muuta mukavaa pyörässä oli tasainen 5,6 l/100km kulutus ajoi silla sitten miten tahansa.
Ajoin GR:llä neljä kesää ja noin 50.000km ja kulutus pysytteli 4 - 5 litrassa. Pienin kulutus matka ajossa noin 3,5.
Jos pitää twineistä niin ihan mukava peli, tosin ei kovin hyvä pidempi koipiselle, satulan porrastuksen johdosta. Yksin ajaessa tosin istuin paljon takana ja käänsin vähän stongaa taaemmaksi.
Minulla oli pyörässä puolikate kolmisen vuotta, joka auttoi ilmanvastukseen ihmeen paljon.