Miksi saunalahden liittymä ei toimi Dubaissa? Ei vaikka mitä yritin tehdä. Onneksi oli Soneran kortti mukana, että oli edes joku joka toimii. Ei muuten toiminut DNA:kaan.
Miksei toimi Dubaissa
HLA
2325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koitappa kun olet ulkomailla ja siellä pitäisi liittymän toimia niin että haet puhelimen verkonhausta manuaalisella haulla. Siihen pitäisi tulla lista kaikista toimivista verkosita. Aseta jokin verkoista päälle ja näin taas puhelin pelittää siellä.
Voit katsoa Saunalahden Romainghinnaston
HUOM. Tämä hinnasto vian uusilla korteilla
http://saunalahti.fi/gsm/roaming_mvno.php
Mitä itse katsoin, niin saunalahti ei ole vilä tehnyt Romaing sopimusta Dubain kanssa.
Muutamien maiden kanssa on hirveän vaikeata saada aikaan sopimuksia pienellä aikavälillä ottaen huomioon, että verkkotestit mitä siihen liittyy vie pitkän aikaa. Kaupallistamissopimuksia tehdään lähes viikottain eripuolille maailmaa. Nyt myös saunalahti on aloittanut tekemään GPRS Romaing sopimuksia ja 3G Romaingsopimuksia eri maihin.
Saunalahti pyrikii ensisijaisesti samaan Elisan Romaingsopimukset käyttöön, mutta senkin oheella tehdään Saunalahden omia sopimuksia. Tästä voikin odottaa että jossain vaiheessa Romaingsopimukset on jopa kattvammat kuin Elisalla.
Olin tuossa taannoin viettämässä teehetkeä Nepalin vuoristossa erään vuoren luolassa ja huomasin, että S-alkuisen operaattorini liittymä ei kuulunut ollenkaan siellä, kenttä oli aivan kaput. Sitten vaihdoin kännyyni (Nokia 2010) DNAn kortin ja taas toimi hyvin. Kyllä nyt lähti liittymät DNAlle meidän perheessä.