Onko kellään tietoa/kokemusta miten pääsis kätevästi Münchenistä joko Salzburgiin tai Innsbruckkiin. Olisi kiva käväistä kun ovat siedettävän matkan päässä Münchenistä.
Müncheniin
menossa
6980
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mene Saksan rautatieyhtiön (DB) sivustoon:
http://www.bahn.de/-S:PtVORN:dvCa3tNNnXW7z9NNNWdM/pv/view/index.shtml
1-suuntaisena München-Salzburg noin 1,5-2 tuntia, 21,5-25 eur. München-Innsbruck noin 2-2,5 tuntia, 28-32 eur.
kaipasin, joten kiitän kovasti. Oletko itse tehnyt noita matkoja? Kumpaa suosittelisit.
Liikuin 1980-luvulla Keski-Euroopassa paljonkin työasioissa.
Salzburgissa olen käynyt niissä merkeissä pari kertaa; turismi jäi valitettavasti vähemmälle. Kaupungilla olisi taatusti paljonkin annettavaa!
Innsbruck on puolestaan jostain syystä jäänyt minulle pelkäksi läpiajopaikaksi. Olen suhahtanut autolla ohitse monen monta kertaa sekä itä-länsi- että pohjoinen-etelä-suunnassa (ensimmäistä kertaa 1969, viimeksi 1989), mutta itse kaupunkiin en ole tullut tutustuneeksi lainkaan.
Olisin kenties sittenkin kiinnostuneempi Salzburgista, vaikkei Tirolin keskuspaikka Innsbruck suinkaan ole mielenkiinnoton sekään!
http://www.salzburg.info/
http://www.innsbruck.at/io30/browse/Webseiten/Content
Ja löytyyhän niitä sivuja lisääkin, monella eri kielellä!
Urheiluhulluna 60-kymppisenä tätösenä taidan käväistä Innsbruckissa tuolta Münchenistä, jossa viikon verran majailen ensi kesänä. "Edelweiss" jää nyt tällä evää ehkä näkemättä. Onko Münchenistä kokemuksia?
Münchenissä olen käynyt varmaan toistakymmentä kertaa - niin yksityisesti kuin työasioissakin. Viime käynnistäni on kuitenkin jo vuosia.
Eteläisen Saksan omaleimainen suurkaupunki. Münchenissä kokee, ettei olla missä tahansa Saksassa vaan Baijerissa - Saksan osavaltioista "itsenäisimmässä"! Balkanilaiset siirtotyöläiset tuovat oman värinsä katukuvaan, joka on yhtaikaa rennon kansainvälinen ja konservatiivisen nahkahousu-baijerilainen.
Mielenkiintoista nähtävää riittää vaikka mihin lähtöön, pitipä sitten taiteesta, museoista, rakennustaiteesta tai vaikka ostoksilla vaeltelusta!
Käyntiä jättimäisessä, kuuluisassa oluttuvassa nimeltä Hofbräuhaus ei pidä jättää missään tapauksessa väliin, vaikkei oluesta pitäisikään! Ennen vanhaan oli toinenkin vastaava juttu nimeltään Mathäser Bierstadt, mutta vaikuttaa siltä, että sen toiminta on lakannut. Tuolla on sitten tilattava "puolikas" (= ein Halbes), jos haluaa suomalaisittain "pitkän" eli 1/2 litraa! Jos tilaa "lasillisen" eli "yhden mitan verran" (= ein Maß = ein Mass), niin pöytään kolahtaa täyden litran kolpakko.
http://www.hofbraeuhaus.de/
Oluesta satun pitämään yli kaiken muun juoman. Siis oluesta, en näistä suomalaisista liruista. Viime kesänä Hamburgissa sain, tähän mennessä, parasta olutta mitä olen maistanut. Oli mahtava olutkellari, jossa paikanpäällä valmistavat sitä. Englannissa saa myös hyvää olutta. Elikkä varmasti käyn HB:n paikassa, samoin kuin Ayingerissä.