vaihdevuosien ahdistus - millaisia oireita?

Anonyymi

Millaisia oireita teillä on ja miten hoidatte niitä? itselläni ahdistus lisääntyy iltaa kohden, huolestun eri asioista ja nukkumaan mennessä tulee oireita kuten pulssi nousee, olo on levoton ja rauhoittumiseen kuluu aikaa...estrogeenihoito ei auta

9

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on kuumotusta, ei hikoilua ja pahinta se on, jos juon kahvia tai lasin viiniä, käyn saunassa tai jännitän jotain. Iltaisin on minullakin tuota pulssin nousua ja levottomuutta. Herään aamuyöllä neljän aikoihin, enkä pääse enää uneen. Rytmihäiriöitä myös ja alakuloa ja toivottumuutta. Kuukautisten aikaan olen ärtynyt ja hikoilen öisin.

      Iltalevottomuutta helpottaa kävelylenkki luonnossa, se myös viilentää. Lenkin jälkeen käyn viileässä suihkussa, se parantaa myös mielialaa. Olen alkanut käyttämään magnesiumia ja B-vitamiinia, se on auttanut rytmihäiriöihin. Jooga tuntuu rentouttavan. Melatoniini ei auttanut uneen, mutta valeriaanatee ja laventeliöljy auttavat aika hyvin, pääsen paremmin uneen, enkä herää joka yö ja jos heräänkin, pääsen uudelleen uneen. Ystävän neuvosta aloin käydä vyöhyketerapiassa, se rentouttaa ja on kyllä selvästi parantanut mielialaa, olo on jotenkin tasaisempi, sellainen kuin se oli ennen vaihtareita. Vatsan toimintaa tuntuu vyöhyketerapia myös parantavan ja hoidon jälkeisenä yönä nukun aina 8-9 tuntia putkeen.

      Tämmöisiä oireita ja apuja täällä. Ajattelin kokeilla myös homeopatiaa, sitäkin niin moni suosittelee. Koitan muutenkin elää terveellisesti: liikun, vältän kahvia ja alkoholia, en tupakoi, en käytä juurikaan sokeria, syön paljon kasviksia, suosin luomua, en syö paljon viljaa ja perunaa, enkä syö mitään eineksiä ja pikaruokia, en käytä margariineja ja kevyttuotteita, enkä ihan helposti käytä lääkkeitäkään, vain tosi tarpeeseen ja se ei onneksi ole usein.

    • Anonyymi

      Ahdistukseen voi löytyä apu luontaistuotekaupasta. Kauranversouute, rescue remedy- tipat, kärsimyskukkauute mm. auttavat tasaamaan mielialaa.
      Minulla toimii yhdistelmä kauranv. & rr-tipat.
      Melissa dreams (jos muistan nimen oikein) sisältää sitruunamelissaa, l- teaniinia, b- vitamiineja ja magnesiumia; auttaa uneen.
      L-teaniini yksinäänkin auttaa tasaamaan mieltä.

    • Anonyymi

      Hyvin kun sain syödä hormooni lääkettä söin sitä useampia vuosia! Mut nyt lääkäri kielsi olen sen ikäinen et ei enää lääkitystä!!!!. Olo on sit hermostunu ja hikoilu varsinkin yöllä mieliala vaihtelee!!!. Olen kysynyt lääkettä mut ei !!!. Olen kokeillu luontais juttuja mut ei apua! Tiedän tuttavan joka on 80v. Ja sanoi ei tule toimeen ilman lääkitystä!!! Et nyrkkipöytään lääkäreille!!. Lääkärit ei usko et vaihdev. Kestää näinpitkään!!! Minä olen 68v. Eikä hiki lopu!! On välillä tosi kurjaa!!!. Mut naisten elämää ! Toivon kaikille kuitenkin jaksamista ja myötätuntoa❤!

    • Anonyymi

      Hormonilääkitys vain siirtää vaihdevuodet myöhemmäksi. Voi vain valita, kestääkö ne mielummin viisi- vai seitsemänkymppisenä. Läpi tuo vaihe on vaan käytävä kuten murrosikäkin. Eipä saa murkutkaan oireisiinsa hormoneja.

      • Anonyymi

        Ei pidä paikkaansa. Ei siirrä vaihdevuosia minnekään.


    • Anonyymi

      Ei siirrä lääkitys mitään🙄! Murkkuikä hiukan erijuttu!!!. 🤔!

    • Anonyymi

      !!!! 🙄. !!! 🤔. !! Ei ehkä siirrä, mutta oireet palaavat herkästi ja kaikki alkaa ikäänkuin alusta.🤔 Voi hyvinkin olla samankaltaisuutta, murkkuiässä hormonimyrsky alkaa ja vv:ssa loppuu. 🤔
      Naisen elämää!!!!! 😣😜😭!!!

      • Anonyymi

        Kyse on siitä, että vaihdevuodet ovat eri pituiset eri ihmisillä. Joillakin ne kestävät muutaman vuoden, toisilla oireilua on vielä 7-kymppisenäkin. Kyse on yksilöllisistä eroista, ei siitä, että vaihdevuosia voitaisiin siirtää lääkityksellä myöhemmäksi tms.


    • Anonyymi

      Muistan lukeneena Kilpi-lehdestä lääkärin haastattelun koskien kilpirauhaslääkitystä estrogeenihoidon aikana. Hän sanoi vaihdevuosien kestosta että ne voivat vaihdella muutamasta kuukaudesta jopa 45 vuoteen. Järkyttävää!
      Kuka kestää järjissään vuosikymmenten oireilua?
      Kirjoitin aiemman viestin luontaistuotteista. Ne auttaa mullakin vaan ahdistukseen, eivät fyysisiin oireisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6215
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5318
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3555
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3410
    Aihe