lohikäärmeet - tarua vai totta?

mrkala

Kautta aikojen, ympäri maailman, eri kulttuureissa on kuvattu jo tuhansien vuosien ajan lohikäärmeitä. Tämä siitä huolimatta, ettei kulttuurien tiedetä olleen tekemisissä toistensa kanssa. Lohikäärmeitä onkin kutsuttu "universaaliksi kulttuuriseksi ilmiöksi" ja aivan hyvällä syylläkin. Meille lohikäärme on nykyään romanttista keskiaikaista fantasiaa, mutta ovatko todella pelkkää fantasiaa?

Discovery Channelin Animal Planet Specialissa käsitellään reilun viikon päästä ilmiötä, sen taustoja ja historiaa. Ohjelman tarkoitus on selvittää, onko lohikäärmeiden takana todellisia lähtökohtia vai pelkkää myyttiä. Tekijät kertovat haastattelussa olevansa vakuuttuneita siitä, että kyseessä on muutakin kuin pelkkä myytti.

Kannattaa katsastaa ohjelman esittelysivut (trailer ym.). Ohjelman toteutus näyttää laadukkaalta ja näyttävältä (vinkki! kannattaa pistää äänet päälle):

http://animal.discovery.com/convergence/dragons/dragons.html

Lisäksi jos asia kiinnostaa enemmälti, niin kannattaa katsastaa pätkiä ohjelmasta (kohdasta sneak previews), lukea mytologiasta sekä vilkaista eri lohikäärmetyyppejä (kohdasta the dragons) täältä:

http://media.animal.discovery.com/convergence/dragons/index.html

14

2375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Qukko

      Eipä näkyny nämä pätkät jostain syystä :(

      • macromedia flash player asennettuna...


    • the girl with golden hair

      Mietin että ympäri maapalloa elää erilaisia krokotiili- ja alligaattorilajeja, joten eikö olisi todennäköistä että nämä hirviöt ovat innoittaneet lohikäärmeiden myytteihin?

      Tottakai voi ajatella että innottajia on ollut muitakin, kuten dinoaikojen jäänteinä taivaalla kaartelevia lentoliskoja. Mene ja tiedä.

    • nemesis9

      Minä itse tykkään piirtää lohikäärmeitä ja kyllä ne
      ainakin minun pääsä on totta ;)
      Mutta kyllä oli ihan sööttejä ja kiinnostavia, kiitos linkistä.

      • Dr. Hammond

        Sijoitapa itsesi iltalenkille pimeälle hiekkatielle, jota reunustaa molemmin puolin metsä. Ympärillä näkyy siis vain mustat metsän silhuetit, edessä kuun valossa jonkin matkaa hiekkatietä.

        Samassa se seisoo joidenkin kymmenien metrien päässä edessäsi! 6 metriä korkea ja 15 metriä pitkä, kahdella jalalla seisova hirmulisko. Näet sen suomuisen ihon kuun valossa, samoin suunnattoman leipäveitsen näköiset hampaat.

        Vieläkö se on mielestäsi söpö?

        Minä en välittäisi kohdata sen enempää T-Rexiä kuin lohikäärmettäkään. Onneksemme viimeinen mahdollisuus törmätä hirmuliskoon meni jo 65 miljoonaa vuotta sitten.


    • EmppuLilli

      Mä en ees jaksanu lukee tota loppuun! Lohikäärme on aikavarmasti yksi vertauskuvallinen hahmo. Tiekkös?! Nii, ku tie kuvaa elämää. Kyyhkyset (Hmph... mitä se oli) rakkautta?
      LOHIKÄÄRME, oli hyvä voimasta, voimanläheteenä...
      Niitä ollaan piirretty, niitä on SADUISSA, TARUISSA... Mut, kukaan ei oo koskaa nähny sellasta! Vai?

    • partis.jr

      http://www.gennet.org/art/yano1.jpg

      http://www.gennet.org/art/yano2.jpg

      http://www.gennet.org/art/yano3.jpg

      http://www.gennet.org/art/yano4.jpg

      hole story

      http://www.gennet.org/facts/nessie.html


      skeptisesti

      http://paleo.cc/paluxy/plesios.htm

      raamatullisesti

      http://www.accuracyingenesis.com/dragon.html#back

      http://www.zoomdinosaurs.com/subjects/dinosaurs/dinos/Plesiosaur.shtml

      Mie itte, tuo on lentolisko, nuo leukaluu ei hain suuhun sovi ja plesiosaurus se ei oo ku on liian lyhy kaula. Selevät siivet ja kaikki Japanisa on aina palavottu kiinan ohella lohikäärmeitä ja syystä.


      • partis.jr
        mrkala kirjoitti:

        Tuosta löydöksestä on paljon väitelty evo-krea -palstalla ja nykyään jostain syystä näitä kryptozoologia-juttuja löytääkin erityisen paljon krea-sivuilta.

        Muita nykyajan ja lähihistorian väitettyjä dinoja, jotka voisivat antaa lohikäärmeille tukea ovat esimerkiksi:

        Australian "Yarru"
        http://www.creationists.org/bmrwpicjt6brop/yarru01/yarru01.jpg

        Afrikan "Mokele-Mbembe"
        http://www.mokelembembe.com/

        Eli suoraan ei pääse vaan palvelin plokkaa ulos osoitteesta Australian "Yarru"
        http://www.creationists.org/bmrwpicjt6brop/yarru01/yarr u01.jpg


    • jeeeeeees

      Siellä se edelleen elelee jossain selkäytimessä, evoluutio kun ei heitä mitään toimivaa pois.

      Sen kanssa kannataa olla höveleissä väleissä, muuten se ei hoida hommiaan kunnolla ja terveys kärsii.

    • Haltiaukko

      Virolaisten vanha jumala Tarapitaa-lohikäärme oli tulen tuoja ja keskiaikaisissa lähteissä mm. liettualaisia on sanottu tulen palvojiksi tai tuleen uskojiksi. Heidän Perkunas-jumalansa temppelissä paloi tammihaloilla poltettu ja papittarien vartioima ikuinen tuli. Suomessa maailmaan ja sen luonnonelämänmuotoihin kätkeytyneellä tulella, Lemmon tulella on suora yhteys Lemminkäiseen ja edelleen Lempäälän paikannimeen, sillä Lempäälän ja siihen nykyisin kuuluvan Lempoisten kirkonkylän nimien väitetään oleva peräisin Lempo-olennolta, lohikäärmeeltä. Näin kertoo Timo Heikkilä mainiossa kirjassaan Aurinkolaiva, Lemminkäisen myytti ja Ritvalan kultti. Basam Books 2004.

    • Ehkäpä

      Miksei vaikkapa esihistoriallisella ajalla olisi ns.lohkäärmeitäkin elellyt...todisteita ei vaan ole vielä kertynyt tarpeeksi...ehkäpä vielä joku todistaa väitteen lohikäärmeiden olemasssaolosta. Olisihan se siistiä!

    • Qadesha

      Tai oikeastaan kaksi teoriaa.

      1. Ihmiset muinaisuudessa olivat jo kertaalleen kuokkineet esiin hirmuliskojen luita ja selvittäneet minkänäköisille olioille luut kuuluivat. Silloisessa sivistyksessä näistä sitten vouhotettiin aivan kuten nykyäänkin, ja kun se sivistys tuhoutui, jäljelle jäi tarina liskoista, jotka sitten kansan mielissä muuttuivat näiksi "lohikäärmeiksi".

      2. Ihmiset muinaisuudessa tekivät lentokoneita, jotka liikkuivat ympäriinsä samanlaisen hirmuisen metakan ja tulenlieskojen kiidättämänä kuin nykyäänkin. Sivistyksen tuhouduttua lentokoneet muuttuivat ihmisten mielissä tulta syökseviksi hirviöiksi. (Vrt. Kalevalan kokkolintu joka tappeli Ilmarisen kanssa jostain jättiläishauesta - sukellusvene...? - sekä Intian eeposten vimanat sekä lintu, Karuna muistaakseni, joka lennätti jumalia sinne sun tänne.)

      Jotta silviissii. (Tiedoksi niille jotka eivät ole juttuihini törmänneet, että olen harras ancient astronaut -teorian diggari.)

    • dragon fanittaja

      millo tulee 2006 tai 2007 vuoden tollanen elokuva meil on se kanava mutku luvin ton vast tänää nii olis kiva jos tietäisit ja kertoisit ku en ees aatellu tulla aluks kattoo näit keskusteluija katoin noit sivui mitä olit laittanu toho mut ku oon dragonejen ihailija =)ne on nii ihanii mä ainaki uskon niihi =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      146
      1970
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      303
      1177
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      989
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      888
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      829
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      799
    7. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    8. 71
      754
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      701
    Aihe