Omaishoitaja ja koulutettu terveydenhoito...

Anonyymi

Minkälaisia kokemuksia sinulla omaishoitajana on koulutetun terveydenhoitoalan suhtautumisesta omaishoitoon ja omaishoitajiin?

Mikä on oma kokemuksesi lääkäreiden, sairaanhoitajien, lähihoitajien, palveluohjaajien ym. kohtelusta sinuun tai hoidettavaasi? Entä Kela ym. virastot?

Tuntuuko sinusta, ettei työtäsi arvosteta koska olet vain omaishoitaja? Koetko arvostusta vai aluarviointia?

9

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kiitos, kun kysyit.
      Kela, sairaalat, terveyskeskus lääkäreineen ja kaikkine hoitajineen ovat olleet täysin asiallisia omaiselleni ja minulle. "Oma" lääkärini varsinkin. Huolehtinut että saan lääkkeeni, käyn verikokeissa... jopa soitellut perään, jos olen unohtanut, mutta...

      omaishoidon yksiköt ovat olleet käsittämättömän töykeitä: eivät pidä lupauksiaan, valehtelevat, nöyryyttävät aina kun mahdollista, ymmärtävät tahallaan väärin...

      Heidän pitäisi olla koulutettua väkeä. Koulutus on näiden "ammattilaisten" osalta ollut aivan turhaa. Toisten arvostaminen on heille tuntematon käsite.

      Suuri osa stressistä, katkeruudesta, unettomuudesta ja sydänvaivoista tulee noiden yksiköiden ylimielisyydestä ja tavasta kohdella omaishoitajaa.

      • Anonyymi

        Juuri koulusta valmistunut lähihoitaja ihmetteli sitä, miten meillä omaishoitajilla on oikeus jakaa lääkkeet, mutta hänellä koulun käyneenä ei ole. Sanoi sen olevan todella väärin.
        Hänellä oli se käsitys omaishoidosta, että emme tee muuta kuin pidämme hoidettavaa kädestä kiinni.
        Suutahti siitä, kun kerroin, että teemme samaa työtä kuin hänkin, mutta alke 0,50 €/h 24/7.


      • Anonyymi

        Sain minäkin koulutusta lääkkeitten jakoon sen verran että sairaanhoitaja vahti osaanko laittaa pillerit oikeisiin lokeroihin dosetissa.

        Me omaishoitajat teemme kaikkea muutakin mihin muilta vaaditaan koulutus.
        Kannamme yksin vastuun hoidettavan hyvinvoinnista vailla alkeellistakaan koulutusta tai opastusta.
        Ja se vastuu on raskas kannettava.


    • Anonyymi

      Lääkärit on viisaita ja koulutettuja.

      Muut sitten nimenomaan , valehtelijoita, töykeitä ja jne.Koulutustaso ym. Matala.

      • Anonyymi

        Koulutus missä on unohdettu arkitodellisuus ja arkielämä.
        Jonkun akateemisen teoreetikon hatusta keksimiä mutu-koulutuksia.


    • Anonyymi

      Näköjään tuo raha on tässäkin takana. Käydään jotain "myynti"kursseja vaikka taloudesta ei ymmärretä mitään.

      Myydään kaiken maailman "tuotteita" ym. Hoitojaksot jossain toisella paikkakunnalla vaikka omakaan budjetti ei riitä.Kuluja vaan lisää.

      Vanhainkodit yksityistetään, näitä tapauksia tulee esiin koko ajan. Henkilökuntakin ihan näännöksissä. Vielä koulutuksen alussa oleville annetaan työtehtäviä joita he eivät hallitse.

      Kaikkein törkein tapaus oli kun Helsinkiläinen toimittaja kuljetti yli 500 km päähän homeista ruokaa, a 7 ecua.Tämä tapaus oli netissäkin aikoinaan.Tätäkin tuputettiin hoidettavalleni.Lisäksi ruokaostoksista saa bonuksen. Eivät ymmärrä edes tätäkään asiaa.

      Kieltäydyin näistä tuputuksista ja sitten alkoi kieroilu, valehtelu ym. koska en lähtenyt heidän määräyksiinsä.Seuraukset olivat sitten sen mukaiset.

      Helppohan se on myydä vanhuksille vaikka mitä, eivät pistä vastaan.Lähiomaiset kaukana, eivät välitä ja jne.

      Nämä tahot jotka myyvät sitä sun tätä saavat siitä omat palkkionsa.

      He toimivat ekonomian lakeja vastaan, ei ihme kun tässä maassa ei talouden tietoja paljon opeta kuin valituille.

      Omaishoidossakin oma apu paras apu. Sillä pienellä tuella siivosin, kävin kaupassa,tein ruuat, hoidin kaikki asiat.
      Ä

    • Anonyymi

      Omalla kohdallani omaishoitajuudesta on jo aikaa. En muistaakseni silloin koskaan kiinnittänyt erityistä huomiota siihen, miten tilanteeseeni missäkin suhtauduttiin. Suhtautuminen viranomaisten taholta oli varmastikin asiallista, ei siihen mitään erityistä liittynyt.

      Itse muistan toisinaan toivoneeni, että minuakin joku hoitaisi. Että joku välittäisi. Kenelle se olisi kuulunut?
      Paljon toivoin sitä, että hoidettavan puolisoni omaiset (meillä ei ollut yhteisiä lapsia) olisivat olleet kiinnostuneita hänen voinnistaan ja ehkä vähän auttaneetkin. Mutta ei, ei yhtään. Siitä olen vähän katkera, varsinkin kun perintö sitten kelpasi hyvin. Siinä vaiheessa suhtautuminen minuun, leskeen oli vähättelevää, jopa törkeää. Mutta se olisi toinen tarina.

      • Anonyymi

        Sama täällä! On kun olisit minun tilanteessani kirjoittanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama täällä! On kun olisit minun tilanteessani kirjoittanut.

        Sitten kun huomaa että kukaan ei välitä tietää totuuden omaishoidosta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2191
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      66
      2047
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1675
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1474
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      925
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe