nyt täällä joutsan arvauskeskuksessa on tehty uudistus vastaan otossa eli käyt selittämässä vaivasi kopissa sairaan hoitajalle joka sitten päättää menetkö lääkärille, hoitsulle vai kotia. tämä on arveluttava menettely jota kutsun kuoleman luukuksi on aivan mieli valtaista mihin joudut onko pärstäsi tai aiempi historia mikä mihin päädyt,
ja onko tämä hoitaja pätevä muutamassa minuutissa päättämään mitä. ikävä tunne, että eräs tuttu siirtyi rajan taakse tämän luukun takia viime syksynä, kun aina selitettiin , että on tutkimus oli tulokset viipyi ja viipyi eikä tulleet ajoissa vaan potilas kuoli ei päässyt eteen päin luukulta ,kun vedottiin tähän tutkimukseen jonka tulokset eivät valmistuneet. no kai se kuolema olisi tullut jossakin vaiheessa mutta olisi voitu lykätä, ehkä ennen aikaista lähtöä jos olisi tutkittu asiallisesti eikä tyrkäty rennietä.
kaipa tämä keventää henkilökunnan työtä mutta miten potilas,
toinen täältä on vaikea päästä eteen päin vaikka olisi rankka tuntemus , yleinen tieto ennen hyvä pätevä apulais yli lääkäri irmeli räsänen seisoo vastassa taskulaskimen kanssa. EI MUUTA. ???
terveys-keskuksen elämän ja kuoleman luukku
20
2991
Vastaukset
- Anonyymi
Taskulaskin kertoo selkeästi kenen kohdalla ylimääräiset eurot käytetään . Reilu peli potilaan pitää vain odottaa osuuko voittopotti häneen vai seuraavaan potilaaseen .
- Anonyymi
Joutsassa pitää uskaltaa aukaista suunsa ,eikä vaan nyökytellä ja myöntää ,jos on itse vähänkin perillä asiasta ,eihän siitä monta vuotta lääkärinä ja nyt apul.lääkärinä työskentelevä hyvää tykkää ,kun potilaskin ,tietää . Turha sitä on ajatella ,kunnan säästö ensin ,sitten potilaan terveys .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joutsassa pitää uskaltaa aukaista suunsa ,eikä vaan nyökytellä ja myöntää ,jos on itse vähänkin perillä asiasta ,eihän siitä monta vuotta lääkärinä ja nyt apul.lääkärinä työskentelevä hyvää tykkää ,kun potilaskin ,tietää . Turha sitä on ajatella ,kunnan säästö ensin ,sitten potilaan terveys .
Voihan tavallista terveyskeskuslääkäriä kehottaa menemään lukemaan parempaa tietoa ,vaikka terveyskirjastosta,ei hänen kannata ottaa siitä hernettä nenäänsä ja sanoa ei sinne pidä mennä lukemaan
- Anonyymi
Aina tämä sama virsi. Potilaallakin oma vastuunsa saada asiansa eteenpäin, eikä odottaa että osaavat ajatuksia lasikopissa lukea. Pitää vaatia , jos ei homma normaalisti onnistu.
- Anonyymi
jolteensakin samaa mieltä kuin edellinen vaatia pitää koska ne ei välitä jos potkaiset tyhjää ododus huoneessa jos et saa suutasi auki ja ei sen jälkeenkään.
- Anonyymi
JUUUU vaatiminen on opittua jo 5 weenä . M i n ä haluan . Lasikopista voitaisiin kysyä mitä sitten ?
- Anonyymi
Tee poliisitutkintapyyntö. Tutkitaanhan täällä pienempiäkin asioita ihan huvin vuoksi. Johtamisessa on ollut ongelmia useita vuosia ja ne eivät parantuneet vaikka sieltä savustettiin hyviä työntekijöitä pellolle. Seututerveyskeskuksen johto vain tiukalle. Antavat varoituksia hoitajille jotka kertovat mikä siellä on pielessä ja pelolla hiljentävät heidät. Oma syysi jos kuolet tai kaverisi kuolee jos et tee asialle mitään. Valitusta kehiin ja johtajajien erottamiselle adressi.
- Anonyymi
Onhan keskussairaalassakin päivystyksessä sama käytäntö eli TRIAGE. Samoin keuruulla, multialla ja kohta koko suomessa.
- Anonyymi
Oiskohan niillä tulospalkkaus?
- Anonyymi
Noin se menee muuallakin . Me olemme vain kuluerä yhteiksunnalle joka on sosialidemokraattien päätösten tulos . Muista heitä iltarukouksessasi .
- Anonyymi
Arvaillaan..
- Anonyymi
Voihan sitä mennä muuallekkin lääkäriin jos ei ole tyytyväinen paikalliseen!
- Anonyymi
Ja jos niin vaikeeta, eihän sinne tarvii mennä. Onhan niit yksityisiäkin lääkäräasemia, jonne pääsee suht nopeesti ja asiat etenee. Ei muuta kuin maksaa jos ei satu vakuutusta olemaan.
- Anonyymi
Risto hintikka,haluas lääkärin todiskuksen/ajokorttia varten puutäisin jos voisit kirjoittaa, kiitos Risto
- Anonyymi
Outoahan on että yhteiskunta vaatii erilaisia todistuksia kuten ajokorttiin eikä halua niitä järjestää . Ristiriitainen tilanne , kylällä ei liene yksityistä nylkijää joka kirjoittelisi todistuksen ?
- Anonyymi
Nyt kun se purkuporukka on siin vieressä niin voisvat lyödä sotekeskuksen samaan läjään,palvelu ei juurikaan huonontuis.
- Anonyymi00017
Lisään tämän hsutakivessä lukee kuolin päivä 18.10.2018 no sai vitun huonoa hoitoa no kiitos siitä vaikka kärsi helvetilliset tuskat aika ajoin. Mistä ,kun oli hyvällä mallilla alkuadteella oleva nopeasti etenevä muisti sairaus eipä männyt kovin pahaksi kuoli ennen sitä tuskin kuoli märästykseen taisi olla syöpä. En tunne sukulaisia. No kiitos tapoitte hyvällä aikaa. Vainajan puolesta tuskin tuo pystyy kiittelemään mitään. Hoito alan pohjasakalle.
- Anonyymi00018
Hyvä noin , uutislehti kertoi naisesta jolle oli kerrottu että elinaikaa ,kuukausi -vuosi . Ajan mentyä hän ei ollut kuollut kun diaknoosi olikin väärä . Hän tekee valituksen virheestä koska jäikin eloon . Ehkäpä on syytä säästää
- Anonyymi00019
Yritin arkipäivänä klo 15 tavoittaa hoitohenkilöä, asiani olisi vienyt muutaman sekunnin. Koko talosta ei löytynyt yhtä ainutta ihmistä. Aikani koputtelin oville — ei ketään. Lähdin pois ja menin seuraavana päivänä Novaan. Homma hoidettu.
- Anonyymi00020
Surullinen homma jos ei kohta enää ole koko terkkaria olemassa Joutsassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial261819Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1561789Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3501535Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131154- 1441138
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 285995
- 11985
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4979Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49928