KAMPPAILULAJIT

kumpii kovempi ja parempi itsepuolustus laji ! karate ? vai shorinji kempo ? asiallisia vastauksia kiitos !
3223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Taisin olla 8v toisella luokalla, kun olin reppu selässä palaamassa Tuomelan koulusta kävellen Väinöntietä kotiinpäin. Takaa kuului hirnahdus ja lähestyvä kavion kopse.. Vierelleni pysähtyi valkoinen hevonen joka veti kumipyöräkärryjä joilla oli kuution verran kuivia koivuklapeja. Kuorman päällä istui tupakkaa poltteleva äijä joka pysäytti hevosen vetämällä ohjista ja komentamalla hevosta suullisesti... PTRUU!
Äijä kysyi, - haluatko poika tulla kyytiin? Toki halusin ja kapusin kuorman päälle äijän viereen istumaan. Äijä nykäisi ohjista ja maiskautti suutaan "smaisk" ja hevonen kiskaisi kuorman liikkeelle. Äijä kaivoi taskustaan pahvisen tupakka-askin, avasi sen kannen jossa luki komeilla koukeroisilla kirjaimilla TYÖMIES, ojensi avattua askia kohti minua ja kysyi, - poltako?
Vastasin, että - "joo, poltan" (vaikka en ollut ikinä polttanut) ja poimin askista filtterittömän Työmies tupakan, nuuhkaisin sitä ja laitoin tärkeän näköisenä sen suuhuni. Mies poimi SAMPO tulitikkurasiasta tulitikun ja sytytti tupakkani. Vetäisin elämäni ensimmäiset sauhut, tosin ns. poskarit, siis en henkisavuja, sitten toiset ja kolmannet poskarit.
Puruja alkoi tulla suuhun filtterittömästä tupakasta jonka paperi oli kastunut litimäräksi ja repeili pahasti...
Äijä sanoi, - vedä poika henkeen kunnolla savua, äläkä poskareita!
Minä vetäisin oikein kunnolla, posket lommolla ja henkeen.
Vesi tuli silmistä, yskitti ja pyörrytti ja tupakki putosi kädestä klapien sekaan..
Minä putosin kuorman päältä Väinöntien ja Viertokadun kulmassa ja jäin huimausta potien hoippuen tien reunaan katsomaan loittonevaa kumipyöräkärryä, jonka klapikuormaa veti Hujasen Halkotarhan valkoinen Asko niminen hevonen. Rattailta klapikuorman päältä kuului äijän räkäinen nauru ja ilmassa leijui Työmies tupakan tuoksu.
Toivottavasti se helkkarin klapikuorma syttyi pudonneesta Työmies natsasta palamaan ennen kuin äijä sai ajettua kuorman perille...!

Äänestä

Alkuperäisen kysymyksen esittäjä lienee myös noin 8-vuotias, joten siinä mielessä vastaus osui kohdalleen

Äänestä

Juoksu. Kaupungin nopeimmat jalat on paras itsepuolustus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

kumpii kovempi ja parempi itsepuolustus laji ! karate ? vai shorinji kempo ? asiallisia vastauksia kiitos !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu