Alennusmyynnissä tarttui Tokon garbon sarjan voiteita pari purkkia matkaan.Mutta ei tunnu saavan hyvää pitoa aikaan edes 10 asteen pakkasessa.Luisto on kyllä tosi hyvä.Onko kellään kokemusta vai nakkaanko suosiolla roskiin?
Tokon voiteet
Teppo
51106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tokolla on ainakin luistovoiteissa muista merkeistä poikkeavasti ilmoitettu pakkauksessa lumen lämpötila. Muilla merkeillähän mennään ilman lämpötilan mukaan. Koetahan saada pitämään, mikset perkele laittanut teippiä sillähän tuo toimisi hyvin varmasti. Itse olen luisteluhiihtäjiä niin en ossoo sanoa mitä tuleman pitää, mutta koetettu on hiihtää ja äitivainaan suksilla itku tullee silimään kyllä ne oli aikoja ne aattelepa ite. Koetettiin pettuleivällä tulla toimeen ja ei auttanut sukkanauhat ei auttaneet mitkään suksi oli kuin täi tervassa ja minäpoika se potkin vain vauhtia eikä saanut mitään aikaiseksi kyllä se on monenlaista saattanut olla tässäkin elämässä. Laitoin eilen muijalle suksea kuntoon. Muija kysy, että mitä laitoit, niin sanoin että luistoa panin sitä Rexin sinistä tuolla autotallissa (vaikka käryyttelin pitovoidetta sen hikilautojen pohjaan ei perhana varmasti luista yhtään ne hiihtimet ja vieläpä ompeluhuoneessa tapahtui tämä akti)
Koettakaahan ottaa opiksenne virheistä.
toko toimii en ole käyttänyt muuta pitovoidetta vuosiin pohjavoide alle ja keli päälle ja toimii toimi finlandia-hiihdossa
lämpötilaa vai ilman?Tokolla tosiaan on lumen lämpötilan asteet.
ilman läpötila on riittänyt
Lumen lämpötillaahan sitä kannattaa mittailla. Se riippuu palijolti jolipalti siitä että oletko miten innokkaana noilla hiihtimillä liikkumassa. Heitetäänkö ihan vaan peruslenkkiä muorin kanssa vai otetaanko ihan aikaa kun vedetään perse verillä ympäriämpäri. Siinähän on Tokon paketissa niin melekosen hyvät ohjeet ettäkö mitä sinne pohjaan kannattaa milloinkin laittaa. mahtava homma joka tapauksessa, laittelet sinne pohjaan suunnilleen jotakin niin eiköpähän tuo suksi toimi. minä uskon ainakin siihen tuli tässä mieleen oli ne aikoja perkele laitettiin aamulla poro uuniin ja lähdettiin hiihtämään kaveri ol tuulispäänä tulossa jo takaisinpäin kun oltiin vasta vastamäessä oli se kova poika jopottamaan. molybdeeni perkele on liukas voide siinä sanovat universaaliksi mutta kyllä toimii ihan pelkkänä voiteenakin on mahtava meininki meneillään eipä aikaakaan kun kasper, jesper ja joonatan sauvoivat yhdessä aunuksen aaltoihin ja oliko tuossa ihmettelemistä kun kuitenkin kaardemumman väki oli aivan tohkeissaan jollakin oli jäänyt matstan ovi auki yöksi ja oli siinä pallit huurussa sekä kurtussa samaan aikaan ei ollut kyllä mukava herätä mutta sanotaanko näin keskustelun vuoksi että kannattaa. Haje kunnon perunat tyrnävältä ja sitten kannattaa ostella löffleriltä muut kamat ainakin tuohon hiihtoharrastukseen. perkele toimii ja hyvin. kylymää kolloo tai lämmintä kolloo, riippuu onko pakastin päällä yön yli. Sen tiedän kuitenkin että velipojan matstassa oli kola huurussa aamusella vaikka kuin oli vällyä repinyt silimien piälle. ol kyllä muistelo tämäkin taitaa ehtoon puolelle kiäntyä niin koetan tässä aleta lopettelemaan niin kyllä minä sanoisin että se on tuo voitelu sen verran salatiedettä ja myhkäistä semmoista että kannattaapi sitä lumen lämpötilaa ajatella sil viisiin että nollaan asti päästään lumena mutta jos lumi on plusasteista niin sehän on pelekkää hookaksoota. vai mitä sanotte? Koettakaahan pärjätä ja ottaa opiksenne. Pitää lähtiä laittaan velipojan kosla roikan nokkaan.