Auttakaahan uutta pelaajaa. Galleriassahan jokaisella pelaajalla on oma "profiili" missä on kenttiä, joihin voi kirjoitella. Lisäksi lisätä kuvia omista simseistä ja talosta tai mistä ikinä haluaakaan. Pelaan PCllä, jos sillä tässä on merkitystä.
Ongelma on se, etten saa vaihdettua kuvaa sinne galleriaan. Toisekseen olisi kiva myös saada Sim hyvään poseen tai pysymään paikallaan kuvan ottamisen aikana. Onko tähän kikkoja?
Entäs sitten, kun kaikki naapurustossa olevat ovat botteja. Miten sinne saisi ilmestymään muita pelaajia ja siten myös sitoa kaverisuhteita? Eihän mun tarvitse itse täyttää kaikkia niitä tontteja ja rakentaa rakennuksia joka maailmaan? Eihän niitä ukkojakaan saa niin paljoa, vai pitääkö ne tontit sitten jotenkin myydä? Muuttaako sinne sitten niitä botteja? Huh tulipa monta ehkä tyhmääkin kysymystä. 😄
Kertokaa nyt näin alottavalle kaikki!
Sims4 galleria oma kuva ja kuvaus
4
693
Vastaukset
- Anonyymi
Luomustesi kuvat vaihdat esimerkiksi Sims 4 Tray Importer-apuohjelmalla, jonka lataat netistä. (Ellei onnistu ilman)
Peliin löytyy netistä pose playereita ja simit saa jämähtämään paikoilleen mm. siihen tarkoitukseen laaditulla modilla.
Boteista en tiedä (tai oikeastaan en niistä välitä) - ellet sitten jostakin syystä kutsu NPC-simejä boteiksi. NPC-simien määrää, lisääntymistä (tai vähentymistä) ja laatua voi säädellä kovin monella tavalla, mm. MCCC-modilla tms.
Ukkoja tai akkoja peli generoi normaalisti omia aikojaan, mutta pelin tyhjiksi jättämille rakentamattomille tonteille pelaaja useimmiten rakentaa itse (tai kopioi galleriasta muiden rakentamia) asuntoja, jotka peli hiljalleen täyttää tietyin edellytyksin, jos pelaaja antaa sellaista tapahtua - ja tietyn maksimimäärän tultua täyteen myös alkaa poistaa (ellei sitä piirrettä muuta modilla tms.)
Muita pelaajia saat ilmestymään jakamalla "identtisen" (samansisältöisen) pelin jonkun kaverisi kanssa erään modin avulla.
Huh tulipa vastattua aika monta taatusti tyhmääkin vastausta. Ja ettäkö pitäisi kertoa kaikki? Älä unta näe. 😄- Anonyymi
Tosiaan siellä galleriassa oli pelin alku aikoina otetut kuvat, mutta enhän mä sillon vielä ollut saanut asuntoa ja simiä muokattua kuntoon. Silloin siinä oli ohjeet kuinka se tehdään, mutta en kuollakseni muista enää miten se menikään. Siellä galleriassa ei oo mitään nappia, että saisi edes vanhat kuvat poistettua!
Olisi kyllä outoa, jos nyt siihen jonkun apuohjelman vielä lisäksi tarvitsisi. Onko apuohjelma ilmainen? (Tuo Sims4 Tray Importer)- Hyödynkö apuohjelmasta muuten noin pelissä? Tutkimpa vielä nuo pose playerit, kun kuvien ottaminen kyllä onnistuu.
No en tiedä mitä NPC -simit ovat, mutta puhun juurikin näistä pelin itse kehittämistä simeistä joilla on aivan idiootit nimetkin eivätkä ole millään lailla kehittyneet pelissä. Tällä hetkellä omassa pelissä ei pyöri lainkaan "oikeita" pelaajia ja onhan se nyt super tympeää. 🙄 En taida pysyä kärryillä siitä, miten jonkun "identtiset" samansisältöisen pelin voi jakaa.
Tämän taas taisin ymmärtää eikä varmaan ole vaikeaa tyhjiä tontteja täyttää toisten tekemillä asunnoilla ja osa sitten pikkuhiljaa itse rakentaa. Siihen sitten käytetään jokin modi, ettei itse Sims peli niitä kadota? Jaa-a..alkaa tuntua, että tarvitsisin henkilökohtaisen neuvoja vierelle opastamaan. Tuntuu kamalan työläältä kaikki nää opetella, kun ei edes pääse alkuun. 😂 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tosiaan siellä galleriassa oli pelin alku aikoina otetut kuvat, mutta enhän mä sillon vielä ollut saanut asuntoa ja simiä muokattua kuntoon. Silloin siinä oli ohjeet kuinka se tehdään, mutta en kuollakseni muista enää miten se menikään. Siellä galleriassa ei oo mitään nappia, että saisi edes vanhat kuvat poistettua!
Olisi kyllä outoa, jos nyt siihen jonkun apuohjelman vielä lisäksi tarvitsisi. Onko apuohjelma ilmainen? (Tuo Sims4 Tray Importer)- Hyödynkö apuohjelmasta muuten noin pelissä? Tutkimpa vielä nuo pose playerit, kun kuvien ottaminen kyllä onnistuu.
No en tiedä mitä NPC -simit ovat, mutta puhun juurikin näistä pelin itse kehittämistä simeistä joilla on aivan idiootit nimetkin eivätkä ole millään lailla kehittyneet pelissä. Tällä hetkellä omassa pelissä ei pyöri lainkaan "oikeita" pelaajia ja onhan se nyt super tympeää. 🙄 En taida pysyä kärryillä siitä, miten jonkun "identtiset" samansisältöisen pelin voi jakaa.
Tämän taas taisin ymmärtää eikä varmaan ole vaikeaa tyhjiä tontteja täyttää toisten tekemillä asunnoilla ja osa sitten pikkuhiljaa itse rakentaa. Siihen sitten käytetään jokin modi, ettei itse Sims peli niitä kadota? Jaa-a..alkaa tuntua, että tarvitsisin henkilökohtaisen neuvoja vierelle opastamaan. Tuntuu kamalan työläältä kaikki nää opetella, kun ei edes pääse alkuun. 😂Vasta olen oppinut lisäämään kansioihin ja muokkaamaan omaa simiä custom contenttien avulla sekä hallitsemaan rakennustilan rakentamisineen. Ja ainiin huijauksetkin onnistuu, mutta taitaa olla vasta murto osa pelin huvista hallussa....😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vasta olen oppinut lisäämään kansioihin ja muokkaamaan omaa simiä custom contenttien avulla sekä hallitsemaan rakennustilan rakentamisineen. Ja ainiin huijauksetkin onnistuu, mutta taitaa olla vasta murto osa pelin huvista hallussa....😂
Kärsivällisyyttä parahin simmailija. Huolimatta siitä, että Sims 4 on edellisiä peliversioita suppeampi, tylsempi, helpompi ja lapsellisempi, on siihen kuitenkin onnistuttu sälyttämään paljon huvittavia yksityiskohtia, erikoisuuksia ja suoranaisia typeryyksiä, joita pelaaja saa ratkaista tai korjailla miten parhaiten taitaa. Kaikki ei ole aina jäsenneltyä tai erityisen loogista. Onhan kyseessä Sims-peli ja sen toiminnasta (heh heh) vastaa (?) Electronic Arts, joka tunnetaan maailmalla lievästi ilmaisten kakkamaisena puljuna.
Pelatessa karttuu kokemusta ja ns. hiljaista tietoa, mistä luonnollisesti on apua ja netistä voi etsiä sitä mitä ei jaksa tai halua omassa pelissä kokeilemalla selvittää.
Apu löytyy yleensä nopeimmin googlesta tai muusta vastaavasta hakukoneesta ja toiseksi nopeimmin omasta pelistä kokeilun kautta. Keskustelupalstat auttavat toisinaan, mutta kaikkein erikoisimpiin kysymyksiin ei niistäkään löydä aina asiallista ja sopivaa vastausta. Aihepiiri on laaja, eikä sitä keskimäärin hallita kattavasti. Pitkät vastaukset väsyttävät ja lyhyistä ei ole apua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk457184Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va647119Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1556720Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k705637Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015415Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi205353Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta345202Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.115165Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas1065025Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin124842