Auton kanssa Ahvenanmaalle?

Aikomus olisi lähteä kahden henkilön voimin leppoisalle automatkalle Ahvenanmaalle joskus ensi kesänä. Ajokki vm.-64 :-), aikaa käytettävissä about viikko. Hienouksista ei väliä, teltta- ja mökkimajoitus riittää. Riittääkö nähtävää? Millaisia kokemuksia yleensäkin automatkailusta Ahvenanmaalla?

Asiallisia vastauksia, kiitos..
5692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ahvenanmaa on mukava paikka kesäisin, mutta muista, että saari on kovin pieni. Viikko voi olla jopa liian pitkä aika varsinkin jos ei aio olla samassa paikassa montaa yötä. Mielestäni voisittekin harkita pientä seikkailua ja tehdä matkan mantereelta ahvenanmaalle yhteysaluksilla. Niitä lähtee ainakin Kusvavista ja aikatauluja yms. tarpeellista tietoa löytyy merenkulkulaitoksen sivuilta netistä. Siinä näkee saaristoa ja jos on hyvä ilma, niin saa meri-ilmaa kaupan päälle.

Äänestä
  • Olimme Kastelholman lähellä mökkikylässä viime kesänä 5-6 päivää. Kiersimme opastetulla kierroksella Kastelholman linnan, kävimme Bomarsundin raunioilla, kiersimme Maarianhaminan ja kaikki saaret, joihin pääsee ilman lauttayhteyttä. Mieheni lisäksi golfasi kolmena päivänä. Kävimme vielä viinitilalla tutustumassa, viikinkiaikaisen linnoituksen raunioilla, keramiikkapajassa... ja aika oli tulla pitkäksi. Satoi tietenkin välillä kaatamalla, kuten viime kesänä usein tapahtui.
    Eckeröstä olisi päässyt laivalla Ruotsin puolelle (Eckerö Linjen, 1,5 tuntia jonnekin Uppsalan tienoille, useita vuoroja päivässä), mutta emme voineet lähteä sinne, koska meillä oli koira mukana.
    Polkupyöräilijälle saaret ovat hyvä (riittävän pieni, mäkiäkin löytyy) kohde. Opastus on hyvin hoidettu, mutta teillä ei aina ole edes piennarta eikä kevyen liikenteen väyliä ole kuin taajamissa.

    Äänestä

Olen ollut neljä kertaa viikon Ahvenanmaalla välttävästi ruotsia osaavana.OIen nauttinut kokemastani. Aina on ollut mökki asuntona.
Viking Linen mökkipalvelun kautta on asia hoitunut.En toki tiedä onko se palvelu enää toiminnassa. Autolla välinajoihin ei tärväydy Ahvenanmaalla aikaa ylettömästi.Nähtävää riittää takuuvarmasti.Edellinen kommentoja arveli että nähtävää ei riittäisi.Jos ajat autolla kaksi päivää ja toteat että Ahvenanmaa on nähty niin asia on varmasti näin.Voit myös ajaa Suomen Nuorgamista Hankoon kahdessa päiväss ja todeta että enää ei ole mitään nähtävää,Suomi on nähty.
Riippuu täysin siitä millä asenteella lähdet liikenteeseen.Voit löytää upeaakin upeamman saaren ympäristöineen ja nähtävyyksineen tai pienen vehmaan ruotsia puhuvan saaren jossa minulle ei ollut mitään.
Minulla on kesällä 2006 seuraava Ahvenanmaareissu edessä ja aion löytää sieltä paljon uusia kokemuksia.
Pallo on täysin sinulla siinä mitä haluat nähdä ja kokea ja minkälaisia elämyksiä haluat saada.

Äänestä

on paras kulkuneuvo kun menee ahvenanmaalle, uskokaa pois...

Äänestä

Jos menee yhteysaluksilla joko Kustavista tai Korppoosta, kannattaa etukäteen varata lautasta autopaikka varsinkin ruuhkaisempana loma-aikana. Varauksen ehtona on tosin yöpyminen jollain välisaarella. Välisaaretkin ovat näkemisen arvoisia, joten kyllä niissä kannattaa ainakin yksi yö viettää.
Tiet Ahvenanmaalla ovat hyväkuntoisia ja useimmat pienistäkin teistä ovat päällystettyjä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rotvelo kirjoitti:

Aikomus olisi lähteä kahden henkilön voimin leppoisalle automatkalle Ahvenanmaalle joskus ensi kesänä. Ajokki vm.-64 :-), aikaa käytettävissä about viikko. Hienouksista ei väliä, teltta- ja mökkimajoitus riittää. Riittääkö nähtävää? Millaisia kokemuksia yleensäkin automatkailusta Ahvenanmaalla?

Asiallisia vastauksia, kiitos..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu