Peliaika on yksi tunti, jos poistuu sen aikana sovitulta pelialueelta on hävinnyt.
Pelin aikana saa käyttää voimaa, oveluutta ja puhetaitoaan, mutta toista ei saa vahingoittaa tahallaan, ruhjeet muualla kuin pyllyssä ja reisissä aiheuttaa ruhjojalle tappion. Selvästi liian väkivaltainen pelaaja tuomitaan häviäjäksi.
Kumpikin panee panokseksi sovitun summan (esim. 50 €)
Pelaajia on kaksi: hyökkääjä ja puolustaja.
Hyökkääjän tarkoituksena on piiskata tunnin aikana vastustajan pylly niin, että vastustaja tunnustaa saaneensa piiskaa. Tällöin hyökkääjä voittaa ja saa kokko potin.
Jos piiskaus ei onnistu tunnin aikana niin puolustaja voittaa ja saa koko potin.
Muut pelivälineet sovitaan ennen pelin alkua, niitä voi olla esim. vitsa, vyö, raippa, köysi, käsiraudat jne.
Jännä piiskapeli
Anonyymi
0
271
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3261444- 1111165
- 1151055
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22817- 111812
- 107768
- 18440
- 36413
- 56402
- 32398