Keskustan puheenjohtajaksi pyrkivä Kartri Kulumni heitti vaalitäkynä esille populistisen sähkön siirtohintojen kohtuullistamisen. Kuitenkin ehdotukset ovat aivan yhtä tyhjän kanssa, siirtohinnat eivät tule laskemaan, ensimmäinenkään ehdotus ei tule laskemaan Kainuulaisten siirtohintoja. Kulumnin ehdotukset ovat ex-kansanedustaja jarvan tasoa, ei ole aikomustakaan tehdä mitään.
Siirtohintojen ongelma on korkeat siirron Perusmaksut, jotka ovat nouseet harvaan asutuilla alueilla 60-70 % koko laskusta, itse sähkön osuus laskusta on mitätön.
Jos halutaan ratkaista ongelma niin siirtohinnan perusmaksut porrastetaan kulutuksen mukaan ja asetetaan maksimihinnat.
Siirtohintojen ongelma on korkeat siirron Perusmaksut, jotka ovat nouseet harvaan asutuilla alueilla 60-70 % koko laskusta, itse sähkön osuus laskusta on mitätön.
Jos halutaan ratkaista ongelma niin siirtohinnan perusmaksut porrastetaan kulutuksen mukaan ja asetetaan maksimihinnat.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Juu samalla jos asuu kauempana maksaa myös enenmmän ns lapin lisää
Carun-Pekan lisää maksellaan...
Aihe sinänsä tärkeä. Se poliitikko tai puolue joka ryöstöhinnoittelun todella pistää kuriin, saa ääneni.
Kyllä, tässä olisi jollekin edustajalle hyvä sauma, ääniä tulisi takuulla.
Siirtohintoja+ei+ole+kukaan+laittamassa+kuriin+vaan+on+keskusteltu+vuotuisen+korotusmaksimin+15%+pienestä+laskemisesta+muutamalla+prosentilla.+Vihreät+ja+demarit+vastustavat,+koska+sähkövero+pienenisi+laskun+myötä.
Näyttäisi, että Katri on jo valmiiksi venäläisten talutusnuorassa.
Sähköyhtiöt tulevat tekemään tulosta. Nyt saneerataan yhtiö huippukuntoon kuluttajien kustannuksella. Siirtohintoja perustellaan maakaapeloinnilla ja muuntajien saneerauksella. Kun työ on tehty sittempä voidaankin sähköverkko myydä huippuhinnalla, jonka kuluttajat ovat rahoittaneet.
Kaikkia kulutustuotteita myyvät yritykset menestyvät tai kaatuvat kuluttajien rahoittamina.
Yritystoiminnan kaksi perusfilosofiaa:
1. Liiketoiminnan pitää tuottaa sijoitusriskin ottaneille maksimaalinen voitto
2. Yrityksen paras tuote on itse yritys.
Terv. Yrittäjä
Kulumni totesi Suomussalmella että sähkön siirtohintojen porrastamista pohditaan, mitäköhän mahtaa tarkoittaa. Mutta jos hän pohtii Perusmaksun porrastamisesta niin maatalouden suuri sähköntarve vaatii sitä että vähän sähköä käyttävät pääsee maksamaan paljon sähköä käyttävien laskuja. Tärkeintä on halvat Kwh:t.
Sivuhomautuksena oli että mihin se raja vedettäisiin, niin kuinka kukaan osaa vedellä mitään rajoja. Laitetaan kaikille yhtä suuri sähkölasku kulutuksesta riippumatta.
Kun suurissa kaupungeissa 3x25 mittarin omaavan sähkönsiirron perusmaksu on 4-7 euroa kuukaudessa ja sähköstä 3,5 senttiä kwh niin kuinka perusteltu on loisteen tapa periä samasta 32 euroa kuussa ja 4,4 senttiä Kwh. Luulisi että Perusmaksu on ylihintainen ja siirron sähkön keinotekoisen halpa. Tällä taataan paljon sähköä käyttäville halpaa sähköä, maksumiehiksi joutuu verrattaen vähän sähköä käyttävät.
Kulmuni pyrkii sumuttamaan suomalaisia ja ei selvästikään tajua kokonaisuuksia.
Kulmuni tajuaa, kuten Jarvakin edellisellä vaalikaudella tajusi mutta oli populisti Ihmisiä on helppo huiputtaa hienolta kuullostavilla asioilla, jotka kuitenkaan ei ratkaise ongelmaa. Nyt paljon sähköä käyttävät saavat varsin halpaa sähköä verrattuna muihin sähköyhtiöihin.
Sähkön+hinta+on+noussut+kahdessa+vuodessa+50%,+koska+nyt+on+pakko+ostaa+fossiilivapaata+sähköä!