Voiko koulu pakottaa käyttämään omaa puhelinta?

Anonyymi

Eli siis, kohta alkaa koulu ja viime lukuvuonna ope kerto, että syksyllä tulee tehtävä ottaa kuvia kasveista puhelimella. Voiko koulu pakottaa käyttämään omaa puhelinta koulutehtäviin, jos oppilas ei halua käyttää sitä? Esim luokallani on moni sitä mieltä. Syitä on monia esimerkiksi, että ei halua kuluttaa muistikortin tilaa. Asiallisia vastauksia, kiitos!

5

73

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syitä voi olla monia, mutta ne ovat kaikki tekosyitä.

      Ehkäpä on aika tehdä lakialoite siitä, että jos et halua käyttää omaa puhelintasi koulutehtävien tekemiseen, niin et käytä sitä myöskään kouluaikana tai koulun alueella.

      Todella lapsellista omaan napaan tuijottavaa minäminäminä-touhua.

      Mitä kysymykseesi tulee, niin kysy opetushallituksesta. Ne tietää kyllä.

      Toivottavasti tämä oli baitti....

    • Anonyymi

      Tarkoitat ilmeisesti kasviota. Meilläkin on ollut valokuvakasvio, jos ei pystynyt tehdä sitä puhelimella tai muulla kameralla, niin piti tehdä perinteinen kasvio, johon keräät kasveja, kuivatat ne ja laminoit/laitat kontaktimuovin alle vihkoon.

      Mutta olen kyllä samaa mieltä edellisen vastaajaan kanssa, että tuo kuulostaa pelkiltä tekosyiltä. Ilmeisesti luokkalaisesi ovat aika laiskoja, ei ole iso vaiva ottaa niitä kuvia. Valokuvat ei vie niin paljon tilaa, että kukaan voisi käyttää sitä syynä. Ja nehän voi poistaa heti kun niitä ei enää tarvitse.

    • Anonyymi

      kuluttaa muistikortin tilaa? ei elämän kevät!

      siirrä ne pilveen kun kai sä nyt sen kasvion joudut opelle muutenkin esittää muualta kuin sun puhelimesta???

    • Anonyymi

      Voit tarjoutua telemään myös perinteisen kasvion keräämällä pyydetyt kasvinäytteet ja prässäämällä kuivaksi. Ope varnasti on hyvinkin ilahtunut, jos joku haluaa tällaisen perinteisen, mutta työläämmän kasvion toteuttaa 😊.

    • Anonyymi

      En minäkään sitä kasviota halunnut tehdä. Hanki joku jonka kanssa teet sen vaikka yhdessä, alkaa homma muuttua paljon mielenkiintoisemmaksi. Onnistuin tekemään sen päivässä, kuitenkin semi kämäsesti. 9 tuli kuitenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      94
      1855
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      86
      1313
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      117
      986
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      863
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      781
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe