Hieman vaikean otsikon selvitys. Turboahdettu kone 193kw . Putki on 3” läpivirtausvaimentimella turbolta taakse . Askarruttaa 2 kpl 90˚ mutkia peräkkäin loppupäässä. Miten ns seinät vaikuttaa johonkin? Mutkat saisi hieman jouheammiksi mutta onko siitä mitään havaittavaa hyötyä ? Oppikirjoista lukien tietysti on jouheammasta reitistä mutta entä todellisuus?
Pakoputken mutka ja kulmat=teho?
Anonyymi
2
203
Vastaukset
- Anonyymi
Ei vaikuta. Mutkat pitäisi olla teräviä 90asteisia, että vaikuttaisi, ja silloinkaan ei noilla tehoilla 3" putken loppupäässä. Pakoputken virtaama kun laskee kaasun jäähtyessä putkessa, siksi putki monesti pienenee taakseppäin mennessä.
- Anonyymi
Kaasun jäähtyminen on esillä usein mutta miten paljon se jäähtyy/supistuu oikeasti kun nilkka suorana virtaus on melkoista puhinaa kuitenkin.
Mitattavissa esim 1 metri matkalla prosenttia?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata431491Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981375Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3091329- 1091135
- 191091
- 681083
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171047- 711022
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f177902Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841