voiko åbo akademiin pyrkiä vasta sitte ko tietää et onko läpässy kielikokeen vai
voiko nyt jo?? ja mistä ne paperit saa? mä oon monesti tsekkaillu nettisivui ja ymmärrän lähes
kaiken mut en löydä tietoi... ehkä mä vaan etin vääräst paikast. mut ajattelin et jos tääl
joku tietäis...
voiko nyt jo?? ja mistä ne paperit saa? mä oon monesti tsekkaillu nettisivui ja ymmärrän lähes
kaiken mut en löydä tietoi... ehkä mä vaan etin vääräst paikast. mut ajattelin et jos tääl
joku tietäis...
Vastaukset 3
Vanhimmat
... kun kukaan ei vastaa... itse en osaa auttaa kun käyn vasta kasiluokkaa... vastatkaa nyt ihmiset kun toinen kysyy kerrankin asiaa!
Siis oletko nyt keväällä kirjoittanut? Kun muistaakseni se meni niin, että b-ruotsin eximia ja l korvaavat kielikokeen ja samoin a-ruotsin magna tai korkeampi.
Hakulomakkeita saa joko hakemalla paikan päältä, netskusta ehkä (?) tai sitten tilaamalla ne yliopistolta. Kaipa siellä sivuilla tuo tieto on.
Kielikokeesta ja pyrkimisestä sen verran, että ainakin vuonna 1999, jolloin itse pyrin, yo-kokeella pystyi korvaamaan kielikokeen VAIN, jos haki KTF:lle, siis luonnontieteellisiä aineita lukemaan ja perusteluna oli se, että siellä tulee muutenkin niin paljon erityissanastoa, että ei haittaa vaikka kielitaito ei olisikaan huippua.
Muualle pitää mennä kielikokeen kautta ja homma toimii niin, että pistät paperit sisään ja alat lukea pääsykoekirjoja. Sitten kun kielikokeen aika tulee, menet sinne ja sen jälkeen selviää, voitko mennä itse pääsykokeisiin. Itse olen sitä mieltä, että kielikoe mittaa lähinnä nopeutta, ei niinkään kielitaidon tasoa. Mielipiteeni perustan siihen, että samantasoiset (kirjoituksista saman arvosanan saaneet) saivat huomattavasti vähemmän pisteitä kielikokeesta kuin minä, ja syyksi epäilen vahvasti sitä, että olin lukenut pääsykoekirjoja kun taas ystäväni olivat vain kokeilemassa huvikseen. Itselläni oli siis ruotsin kieli hyvin "kielen päällä", siis aktiivinen, ja sanat tulivat nopeasti mieleen. Ystävilläni sen sijaan oli jo aikaa ruotsin kirjoituksista ja kursseista, joten kieli oli passiivisessa tilassa.
Joten rohkeasti vain lukemaan, veikkaan että täysin suomenkielisestä taustasta tulevalle ainoa mahdollisuus pärjätä kielikokeessa on harjoittaa kieltä -ja se taas onnistuu parhaiten lukemalla pääsykoekirjoja!
Tsemppiä! Ensimmäiset 50 sivua ovat todennäköisesti tuskallisia, mutta sitten helpottaa -samat sanat kun tunkevat esiin koko ajan...