Calabria toukokuussa

millainen

Onko kukaan käynyt lähivuosina Calabriassa? Suunnittelen matkaa sinne toukokuussa ja olisi kiva kuulla kokemuksia. Hotelli Rocca di Tropea ollako millainen? Finnmatkoilla oli useampi mukavalta vaikuttava retkikin siellä, onko niistä kellään kokemuksia? Entä onko esim. Tropea liian pieni paikka viikoksi, kannattaisiko ennemmin mennä Capo Vaticanoon? Onko siellä ylipäänsä kauppoja, kahviloita, ravintoloita miten paljon? Diskoja en kaipaa niinkään, mutta jotain toimintaa kuitenkin. Kaikki kokemukset sieltä luen mielelläni.

4

2282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viime keväänä

      Viime vuoden toukokuussa olimme Capo Vaticanossa. Se on maaseutua. Tropea on vanha pieni ruuhkainen kaupunki, kaunis, helppo kierrellä kävellen. Ravintoloita ja putiikkeja, mutta jos haluaa ostella vaatteita ym. ei hirveästi liikkeitä. Kävimme isommassa kaupungissa muistaakseni Vibo Valentia missä on moderneja liikkeitä yksi katu täynnänsä. Kannattaa kierrellä autolla ympäriinsä. Pizzo oli myös hieno vanha kaupunki, näissä kannattaa jättää auto johonkin ja sitten liikkua kävellen. Tai käyttää junia. Tropea yksistään käy viikossa pieneksi mutta sieltä käsin on helppo liikkua lähiseudulla. Tai asetu Capoon jos haluat nauttia maaseudusta ja käväiset välillä Tropeassa junalla/autolla ja teet retkiä sieltä käsin. Me nautimme Caposta, olimme Tonicellossa joka oli suht lähellä juna-asemaa ja rantaa.

    • säät toukokuussa

      Oliko millaset kelit toukokuussa? Oliko jo ihan lämmintä? En kaipaa mitään älytöntä hellettä mutta olisi ihan kiva jos tarkenisi ns. kesävaatteissa.

      • on mitä on

        Viime vuonna oli poikkeuksellisen kylmää eli nippa nappa 20 astetta, välillä ihan lämmintäkin. Yleensä toukokuussa on jo ihan kesäkelit meidän mittapuun mukaan=yli 20 astetta. Säätä ei voi koskaan varmuudella tietää eli kannattaa varautua myös lämpimillä vaatteilla. Vesi on vielä kylmää.


    • Anonyymi

      Täällä ollaan Parghelassa n.4km Tropeasta.Sää on ollut mitä mahtavin.Kylässä on 3-4 ravintolaa.Huonot kulkuyhteydet.
      ,mutta hotellista on järjestetty kuljetus Tropeaan kolmesti/vrk.Jalkasin pitää muuten liikkua,mikä on ok,mutta autoliikenne on vilkasta ja nopeudet korkeita.Juniakin kulkee harvakseltaan.Tropeassa on paljon turisteja,hyvät rannat sekä palvelut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3129
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1574
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1540
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1243
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1073
    Aihe