peilipoika

kukkumaija

Pienessä pitäjässä eleli aikoinaan poika, jonka kyvyt herättivät huomiota laajemmaltikin Suomessa. Poika oli saanut jostain haltuunsa oudon peilin, johon katsomalla hän löysi monia vastauksia ihmisiä askarruttaneisiin kysymyksiin. kadonneet tavarat, rikokset ym selvisivät pojan avulla. Pojan maine selvännäkijänä kasvoi vuosien myötä hänen selvitettyään jopa murhan. Peilipoika oli tarkka peilistään, muut eivät saaneet peiliin katsoa. Peilipojan kuoltua hänen omaisensa eivät halunneet peiliä säilyttää vaan lahjoittivat sen kunnan museoon ihmeteltäväksi. Peilipojan tyttärellä kerrottiin olevan sama kyky mutta hän ei halunnut peiliin katsoa siellä olevien "pahojen asioiden vuoksi". Osa paikkakuntalaisista uskoo, ettei näkijän taito suinkaan ollut pojassa, vaan peilissä johon "oikein katsomalla" likimain kuka tahansa löytää vastauksen kysymykseensä. Kävin itse katsomassa peiliä vuosia sitten, kieltämättä peilin heijastuspinta oli normaalista (myös vanhasta) peilistä poikkeava, ikäänkuin samea,osittain kuvastin mutta toisaalta "toiselle puolelle" yltävä, että onkin vaikea kuvailla, no esim. ikkuna josta näkee halutessaan joko ulos tai oman kuvajaisen. Minä en mitään erityistä nähnyt, ei minulla mitään kysyttävääkään kyllä ollut. Onko joku muu käynyt katsomassa peiliä? Peili löytyy Tyrnävältä, Oulun kupeesta Tyrnävän kirkon vierestä olevasta pienestä makasiinimuseosta, käykääpä joskus vilkaisemassa jos olette sielläpäin liikkeellä.

7

6593

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiedät

      Peilipojan sukulainen olen. Kävin lapsena useinkin museossa kesäisin ja peiliökin tutkiskelin, mitään ei näkynyt. Peiliä kummempi ollut.
      Eniten kiinnostivat puiset tuolit, joissa oli reikä keskellä. Pääsymaksu markka aikana oli vaatimaton. Saatettiin käydä jopa 3 krt kesässä kavereiden tai yksin ihmettelemässä vanhoja tavaroita.

      • plootymary

        WC:n peilit ovat tehokkaampia. Verinen Mary hyppii niistä silmille keskiyön aikaan.


      • Dijou

        Tuoli jossa oli reikä keskellä lienee ollut synnytystuoli. En tiedä enempää miten sitä käytettiin.


    • voi vittu...

    • Kuunouuno

      Tupajumit syönyt reikiä tuoleihin,ennusteita on tehty myös vedenpintaa katsomalla,ne ketkä siitä jotain näki,leimattiin noidiksi ja rovio oli kohtalona,minusta varoittavat ennusteet kannattaa ottaa tosissaan,niistä voi olla hyötyäkin,kuten milloin kannattaa,ennen venäjän miehitystä muuttaa norjaan.

    • isosisänkokemuksia

      - 30 luvulla peilipoika oli kertonut isoisälleni kuka/ketkä olivat varastaneet viljaa hänen aitastaan.

    • 89694968

      Tunnen henkilön joka löytää kadonneita esineitä keskittymällä ajattelemaan niitä. Lähelle ei saa mennä silloin. Hän "löysi" kadonneen lompakkoni tuolla tavalla viime kesänä. Kertoi missä lompakko on ja sieltä se löytyi. Rahaa ei paljon ollut mutta ajokortti ja pankkikortti ovat tärkeitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      59
      1051
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      75
      848
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      67
      816
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      62
      760
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      720
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      687
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      662
    8. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      307
      636
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      623
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      520
    Aihe