Päivitykset tarpeen?

Anonyymi

Olemme poikaystäväni kanssa eräästä asiasta. Hänen mielestään tietokoneen päivitysten asentaminen on turhaa, kun on ajan tasalla oleva virustorjuntaohjelma. Minä taas en pidä päivitysten asentamista turhana. Kumpi on oikeassa?

7

257

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Molemmat. Poikaystäväsi ei halua asentaa mutta sinä olet siihen valmiimpi. Asenna siis sinä ne ja jätä muut hommat ystävällesi.

    • Anonyymi

      Mikään virustentorjuntaohjelma ei ikinä korvaa päivityksiä.

      .

      • Anonyymi

        Jos ei ole uusia päivityksiä niin eikös se rupea tökkimään ja sekoilemaan.


    • Anonyymi

      Poikaystävän olisi parempi lopettaa tietokoneen käyttö välittömästi!

    • Anonyymi

      Jaaha, suomalaisten tietoturvan parantaminen on liikaa Linuxilla jollekin windowshihhulille. Poistata tämäkin viesti, arvon aspergeroireinen.

    • Anonyymi

      Päivitykset on elintärkeitä koneelle, kuten myös virustorjuntaohjelmiston päivitykset.

    • Anonyymi

      Päivitykset ovat tärkeitä tietotuvan kannalta. Ihmiset tekevät virheitä kun ohjelmoivat. Siitähän kaikki johtuu että tehdään huonoa ohjelmointia. Jälkeenpäin näitä virheitä siten paikataan tietotuvapäivityksillä.

      Esimerkkinä voi mainita että Belgialainen tietoturva-asiantuntija Mathy Vanhoef on löytänyt wifi-reitittimistä useita haavoittuvuuksia, joita ei ole paikattu vuosikausiin. Miljoonissa wifi-laitteissa on haavoittuvuus ja ollut olemassa jo yli 20 vuotta.

      https://therecord.media/wifi-devices-going-back-to-1997-vulnerable-to-new-frag-attacks/

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1443
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      916
    4. 68
      723
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      234
      672
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      599
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      531
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      527
    Aihe