Junalla HCM- pohjoinen

Hei suunnittelen seuraavaa matkaani Saigoniin, HCM, ja sieltä junalla pohjoiseen, esim. Hanoihin ja sen kautta Kiinaan. Millaisia kokemuksia Teillä on Viietnamin rautatiematkoisa. Kiittäen.

3

1070

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muutama vuosi sitten matkustettiin yöjunalla Hanoista Sapaa ja sieltä takaisin.
      Juna oli jokseenkin vanhanaikainen, lähinnä 50-luku tuli mieleen. Olimme mieheni kanssa neljän hengen hytissä. Menomatkalla oli hollantilainen nuoripari hytissä ja tulomatkalla suomalaisitalialainen pariskunta.
      Ruokailtu ei matkan aikana, vettä ja iltapalaa ostettiin asemalta. Vessa oli aika ankea, ei länsimaista tasoa mutta, kyllä siellä tarpeet tuli tehtyä.
      Ostimme Sapan matkan hotelleineen hanoilaiselta hotellilta.
      Jos uudelleen matkan tekisin, varaisin kahden hengen hytin.

    • Anonyymi

      Matkustin junalla Ho Ch Minh citystä Da Nangiin, matkaan meni noin 17 tuntia, juna lähti alkuiltapäivästä ja oli aikaisin aamulla perillä. Siellä pysähdyin ja matkustin parin päivän päästä Hueen, kesti yllättävän kauan siihen nähden että matka on lyhyt. En muista tarkkaan mutta useita tunteja. Oli päiväjuna ja kaunis reitti rannikolla. Sitten Hue-Hanoi-väli, se kesti koko yön. Hanoista matkustin Lao Caihin, josta bussilla Sapaan. Lao Caista pääsee junalla myös Kiinan Kunmingiin. Sapassa kyllä kannattaa käydä, mutta jos nimenomaan Kiina on tähtäimessä niin ei välttämättä kannata Lao Caihin mennä, koska Hanoista pääsee myös suoraan Kiinan Nanningiin.

      Yöjunissa on torakoita. Minulla oli silkkimakuupussi, josta vedin hupun kiinni niin että olin kokonaan pussissa. Miehet ja naiset nukkuvat samoissa makuuhyteissä. Junien vessat on sitä mitä ne on, pahinta haju on loppumatkasta. Paperia ja kosteuspyyhkeitä mukaan. Omat eväät mukaan.

    • Anonyymi

      Junaa on kokeiltu Saigonista Nha Trangiin, mutta onneksi sieltä eteenpäin jo lentäen. Joillekin varmaan tuollainen junamatkailukin sopii, mutta kuten yllä mainittiin, pääsee siinä lähinnä tutustumaan muihin reppureissaajiin.
      Meillä oli "Soft Sleeper" hytti varattuna, joten reppureissaajat eivät olleet sotkemassa omia touhujamme hytissä. Ruokatarjoilu sisälsi muutaman riisinjyvän ja läskimöykkyjä. Tarjoilija toki antoi extra tölkin Hanoi olutta ihan ilman eri pyyntöä...ilmeisesti aavisti, että ruoka ei ehkä ole hienohelmalänkkäreiden mieleen.
      Tyttöystäväkin oli luokiteltu Viet Kieuksi joten hänellekin extra tölkki...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3508
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      100
      3336
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      54
      2836
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      57
      2632
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      92
      2465
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      44
      1817
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1309
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1268
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      346
      1132
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1033
    Aihe