Herkullinen minttu

Anonyymi

Linux Mint on yksi suosituimpia Linux-jakeluversioita. Suosio perustuu pitkälti siihen, että siirtyminen alustalle esimerkiksi vanhasta Windowsista on mutkatonta. Nyt Mintistä on julkistettu uusi LTS-versio eli pitkän tuen versio 19.2, koodinimeltään ”Tina”.

Entiseen tapaan Mint antaa käyttäjälle paljon valinnan varaa. Työpöytäympäristökseen voi valita Cinnamonin, Maten tai Xfce:n. Uutta on se, että käyttäjä voi nyt suoraan ohjelmistojen päivitystyökalulla valita, mitä Linux-kerneliä alla ajetaan. Tämä on ennen kaikkea kehittäjille suunnattu ominaisuus.

Mint-tiimin mukaan Cinnamon-työpöytäversio käyttää nyt aiempaa vähemmän RAM-muistia. Sovellusvalikosta on saatu nopeampi ja sujuvampi. Uusi Mint pyörii vanhalla raudalla hyvin sujuvasti, ainakin ensi tuntuman mukaan.

Päivitystyökalusta on saatu taas aiempaa loogisempi. Myös ohjelmistojen asennustyökaluun on tuotu lisää toimintoja.

Mintin päivittäminen aiemmasta 19.- tai 19.1-versiosta onnistuu suoraan työkalun avulla. Tietenkin koko levytiedoston voi ladata normaaliin tapaan tikulle. Uusi versio löytää käytännössä kaikki ajurit kaikille raudan laitteille, mutta näin Mint on tehnyt jo pitkän aikaa.

Jos Linuxia ei ole aiemmin kokeillut, uusi Mint on näyttävä ja helppokäyttöinen vaihtoehto. Useimmille käyttäjille paketti riittää täysin ja tiedostojen, verkkotoimintojen ja vaikkapa tiedostomuunnosten tekoonhan Linux on ylivertainen alusta.

10

163

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asensin tuon uusimman 32bittisenä vanhaan Dell Dimension lattiakoneeseen mutta on liian hidas....miten nopeuttaa ja miten asentaa Opera Developer....Ei onnistunut tähän....onko 2 Gigamuistia liian vähän? Ehkä vanha P4 prossu ei pysy mukana.

      • Anonyymi

        Purkuun tuollaiset. Mitä niillä ketään rääkkäämään.


      • Anonyymi

        Nopeampia kannettaviakin saa ilmaiseksi.


      • Anonyymi

        Lupuntu voisi olla hitusen kevyempi.
        2gigaa riitää mainiosti, sen sijaan pena voi olla hidas. mikä pena sitten onkaan, olisko se pm edes 300?


      • Anonyymi

        Kevein ei ole aina paras, toimivuus ratkaisee usein.


      • Anonyymi

        Suorituskykyisin P4 saa 487 Passmark pistettä. On se surkiaa että joku aikanaan tonnikaupalla on rahaa kauppaan tuommosestakin kantanut.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Suorituskykyisin P4 saa 487 Passmark pistettä. On se surkiaa että joku aikanaan tonnikaupalla on rahaa kauppaan tuommosestakin kantanut.

        Näillä palstoilla on kokoajan väkee jotka kyttäilee jotain passmark pisteitä ja ostavat koneita niiden mukaan, ikään kuin se olisi jokin sijoitus.

        Vuosien 1965..2013 välillä, suorituskyky kasvoi 10x 6v välein.

        Toisin sanoen, vuonna:

        1965 .. 0.0001 passmark
        1971 .. 0.001 passmark
        1977 .. 0.01 passmark
        1983 .. 0.1 passmark
        1989 .. 1 passmark
        1995 .. 10 passmark
        2001 .. 100 passmark
        2007 .. 1000 passmark
        2013 .. 10000 passmark

        Se nyt on ihan yks paskanväliä mikä se kerroin on mutta pointti vähän se, että sillä ei ole niin väliä mikä passmark on kun saman tehon saa muutaman vuoden päästä paljon halvemmalla.

        Ja tehoa saa niin paljon kuin jaksaa lapioida rahaa, saahan noita koneita ladottua vaikka räkkiin esim. 10kpl. Ja jos ei yksi räkkikaappi riitä niin ostaa vaikka 10 kaappia niin ohhoh, 100x tuli siitä sit. Voi myös päivittää ohjelmaa niin sillä tavalla voi myös saada vaikka 10x tai 100x lisää.

        Tällaiset käytännön faktat kun pitää mielessä niin ymmärtää, että sillä suorituskyvyllä ei ole niin väliä, ostaa vain tarpeeksi sille datamäärälle mitä on tarkoitus käsitellä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      56
      1582
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      21
      1206
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      997
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      85
      751
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      40
      716
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      549
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      530
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      483
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      27
      466
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe